Pinus pentaphylla - pôdna zmes

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Re: Pinus pentaphylla - pôdna zmes

Príspevok od užívateľa peter G » 23 Aug 2016, 14:44

Tak nakoniec to nebolo také zlé. Vďaka za info.
long live your 盆栽
P.G.

Fredo
Dátum registrácie: 07 Nov 2015, 23:56

Príspevok od užívateľa Fredo » 23 Aug 2016, 14:48

Práveže vôbec ;)

ueshiba
Dátum registrácie: 21 Nov 2012, 08:54

Príspevok od užívateľa ueshiba » 30 Aug 2016, 23:14

Fredo napísal:Ahojte bonsajisti,

čo sa týka karantény ako sa tu niekto pýtal, tak je to úplne jednoduché :) Treba ku dovoze ihličňana z Japonska mať vystavené fytocertifikát. K listnatým to nepotrebujete a nepotrebujete mať ani karanténu! Fytocertifikát Vám dá predávajúci, teda ho vybaví za 10.000 JPY čo je cca 88,- EUR. Každý sprostredkovateľ a predajca si samozrejme uršuje vlastné ceny týchto certifikátov. Prepravné náklady sú asi najdrahšie, podľa toho u akého obchodníka s bonsajových škôlok natrafíte. Ja som mal shipping cost 39.600 JPY pri hmotnosti zásielky 28 kg čo je zhruba 12 EUR na kg zásielky ktorá ide lietadlom a je tu na Slovensku do 2 dní. Je dobré si zavolať na colnicu že či už je zásielka v sklade, aby to rýchlo sprocesovali a mohli zavolať fytokontrolórov, ktorý Vám prídu skontrolovať bonsaj a fytocertifikát, ako bol pestovaný a čím striekaný, aby sa nezavliekol škodsa do SR. Treba si zavolať a postrčiť ich aby vám čím skôr bola zásielka vybavená a bonsaj nebol zbytočne zabalený týždeň v krabici bez svetla. Fytocertifikát si ponechajú kontrolóri. Platíte iba 10,- EUR za túto kontrolu :) Potom Vás upozornia nato, že treba ho mať 3 mesiace v karanténe u Vás na vhodnom mieste a mali by ste ho pozorovať a v prípade nejakých komplikácií atď ich zavolať :) čiže žiadna veda stým nie je. Už Vás nekontaktujú a ani ho neprídu viac skontrolovať! Ja som ho mal na balkóne pekne na svetle a vzduchu :)
Je veľa stránok v Japonsku kde sa dá priamo nakontaktovať na predajcov bonsajov, škôlok a sprostredkovateľov za super ceny a takých bonsajov, ktoré na SR nezoženiete a to rôzne druhy a za také ceny ktoré tu nekúpite u veľkopredajcov a ani v maloobchode :) Hlavne staré bonsaje od 50 rokov a viac, ktoré tu na SR len tak ľahko nekúpite u žiadneho predajcu ktorý skôr predávajú vyššie bonsaje ale zato mladšie. Samozrejme si viete kúpiť aj vyššie bonsaje, podľa toho kto aký druh a výšku chce :)

Super info vdaka. Chcel by som to aj ja asi skusit. Ak mozem poslem ti spravu s par otazkami.
Ostávam s pozdravom

平和と調和 の道

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 31 Aug 2016, 07:11

Ok jasne napiste kto chcete viac info ohladom dovozu bonsajov z Japonska a vsetkeho okolo toho B-)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 31 Aug 2016, 07:27

Mohol by si prosím prihodiť link na eshop... Keď máš s nimi dobrú skúsenosť. Niektoré vedia aj anglicky, ale veľa ich píše len v japonštine.
long live your 盆栽
P.G.

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 31 Aug 2016, 08:27

peter G napísal:Mohol by si prosím prihodiť link na eshop... Keď máš s nimi dobrú skúsenosť. Niektoré vedia aj anglicky, ale veľa ich píše len v japonštine.
Napr na tejto stránke nájdeš veľa bonsajov a píše po anglicky a vie ti vybaviť aj iné bonsaje zo škôlok, je to sprostredkovateľ.
http://www.j-bonsai.com/

tu nájdeš linky na rôznych predajcov:
http://www.j-bonsai.com/link

Treba len pohľadať. Pomôže aj Google :)

Mám aj zoznam škôlok z ktorých sa môže dovážať do Európy - ihličnaté bonsaje... listnaté nepotrebujú pre dovoz žiadne zvláštne povolenia a ani fytocertifikáty. Len tento zoznam mi sem nejde nahrať, je v PDF formáte.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 31 Aug 2016, 09:17

Ďakujem, túto som poznal, ale na zoznam linkov som sa nepreklikal. Ono sa dosť ťažko len tak nezáväzne hľadá, väčšinou sú stránky v japonštine a keď nie, tak cena na požiadanie... Pokukám, posnívam...
long live your 盆栽
P.G.

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 31 Aug 2016, 09:29

peter G napísal:Ďakujem, túto som poznal, ale na zoznam linkov som sa nepreklikal. Ono sa dosť ťažko len tak nezáväzne hľadá, väčšinou sú stránky v japonštine a keď nie, tak cena na požiadanie... Pokukám, posnívam...
Veď som ti poslal linky je ich tam asi 50 :) liniek. Treba si to poriadne poprezerať ;) a vidíš aj ceny tak ako aj na http://www.j-bonsai.com/ vidíš ceny presne ktorý bonsaj čo stojí. Ak sa ti nejaký páči tak si vypýtaš komplet cenu s prepravným a certifikátom. Ja som takto mal v ponuke niekoľko bonsajov a aj zo škôlok, nie z obchodu, ale priamo zo škôlky nafotil mi bonsaje, či si dáky vyberiem v tej a tej cenovej hladine a vybral som si ktorý sa mi ľúbil.

Stačí sa trocha posnažiť aj sám a popozerať si konkrétne bonsaje #-o pri niektorých sú aj ceny a ak nie sú tak sa opýtam. Tak isto ako na celkové náklady. Hádam si neni jeden stých ktorých treba vodiť za ručičku? =))

Potom to tu tak vyzerá, že si nevie nikto zadovážiť také bonsaje z Japonska sám. Asi ich sem začnem dovážať a otvorím si e-shop :-?

To bude najlepšie :ymapplause:

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 31 Aug 2016, 11:11

Fredo napísal:
peter G napísal:Ďakujem, túto som poznal, ale na zoznam linkov som sa nepreklikal. Ono sa dosť ťažko len tak nezáväzne hľadá, väčšinou sú stránky v japonštine a keď nie, tak cena na požiadanie... Pokukám, posnívam...
Veď som ti poslal linky je ich tam asi 50 :) liniek. Treba si to poriadne poprezerať ;) a vidíš aj ceny tak ako aj na http://www.j-bonsai.com/ vidíš ceny presne ktorý bonsaj čo stojí. Ak sa ti nejaký páči tak si vypýtaš komplet cenu s prepravným a certifikátom. Ja som takto mal v ponuke niekoľko bonsajov a aj zo škôlok, nie z obchodu, ale priamo zo škôlky nafotil mi bonsaje, či si dáky vyberiem v tej a tej cenovej hladine a vybral som si ktorý sa mi ľúbil.

Stačí sa trocha posnažiť aj sám a popozerať si konkrétne bonsaje #-o pri niektorých sú aj ceny a ak nie sú tak sa opýtam. Tak isto ako na celkové náklady. Hádam si neni jeden stých ktorých treba vodiť za ručičku? =))

Potom to tu tak vyzerá, že si nevie nikto zadovážiť také bonsaje z Japonska sám. Asi ich sem začnem dovážať a otvorím si e-shop :-?

To bude najlepšie :ymapplause:
Nevadí, aspoň si sa pobavil...
Prílohy
Screenshot_2016-08-31-11-07-07.jpg
long live your 盆栽
P.G.

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 31 Aug 2016, 11:44

Tento kusok stoji aj s dopravou presne 2000€ ;)
Ale najdes aj lacnejsie...
Ale hlavne su vystavne a stare ako tento cez 60 - 70 rokov :)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 31 Aug 2016, 11:55

Obrázok som dal len ako príklad, že tam ceny nie sú. Naťukať "Inquiry" nie je problém, len to je škrabanie cez hlavu. Teda poškrabem sa, ale je to nepohodlné. Zo stránky s linkami je viac ako polka odkazov na známe medzinárodné stránky, zopár japonských prevažne v japonštine a pár nefungujúcich, teda aspoň takto to vidím na Androide.
long live your 盆栽
P.G.

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 31 Aug 2016, 12:28

Ano, táto stránka je taká ošemetná, ak si ale zadáš do vyhľadávača napr. pinus, tak ti nájde rôzne bonsaje. napíšeš si rôzne označenia ktoré sa ti lúbia ako napr KN0602. Potom si musíš žiaľ prepnúť na Japonštinu jazyk celú stránku a zadáš do vyhladávača KN0602 a dáš vyhladať. Potom ti nájde cenu že stojí 17.280 JPY čo je asi 152,- EUR za tento bonsaj ;)

Len tieto ihličnany musia sprevádzať fytocertifikáty ktoré stoja 10.000 JPY čo je asi 87,- EUR. Prepravné náklady ak váži zásielka 20 kg je 240,- EUR letecky dopravená zásielka do 2 dní na SR. Tá doprava je najdrahšia. čiže ten bonsaj by vyšiel aj s prepravou na SR 479,- EUR. Potom sa platí ešte Clo čo je tuším 16% z faktúry 17.280 JPY = 24,- EUR a fytokontrolórovi 10,- EUR. Takže spolu celá zásielka 513,- EUR.

Ako nepozeral som po iných možnostiach. K tomuto som sa dostal behom jedného týždňa keď som si chcel doniesť strom z Japonska. Ak by som sa tomu povenoval dlhšie, možno nájdem lepšie kontakty priamo na škôlky keďže mám ich zoznamy s názvami ako aj mená pestovateľov. Len tie náklady na dopravu sú nadhrahšie. Tam si aj samotný predávajúci a sprostredkovatelia asi nahadzujú EURáče :-? Keby sa to dalo vyriešiť väčšou zásielkou bonsajov formou lodnej prepravy v kontajnery, tak by to vyšlo lacnejšie, ale zas by asi nemuseli prežiť tie bonsaje cestu loďou ktorá neviem koľko môže trvať.

Bonsaje balia tak aby boli vlhké a sú obalené vo fólii bublinkovej tak si držia vlahu. Môj bol týždeň zabalený v krabici asi 7 - 8 dní a bol stále vlhký substrát a úplne v dobrej kondícii... takže iba vyriešiť tú dopravu a bolo by to asi fajn sen dovážať zujímavé kúsky ^:)^

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 31 Aug 2016, 18:01

Fredo napísal:Ano, táto stránka je taká ošemetná, ak si ale zadáš do vyhľadávača napr. pinus...
Presne ako vravíš ošemetná, po vyhľadávanie som sa dostal... Po Tvojej rade ako ďalej to fachčí, ale na toto prísť... Díky.

S tým importom na predaj neviem, neviem ako by to mohlo ísť. Nie je tu asi taký dopyt. Tú Tvoju si už predal?
long live your 盆栽
P.G.

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 31 Aug 2016, 19:06

peter G napísal:
Fredo napísal:Ano, táto stránka je taká ošemetná, ak si ale zadáš do vyhľadávača napr. pinus...
Presne ako vravíš ošemetná, po vyhľadávanie som sa dostal... Po Tvojej rade ako ďalej to fachčí, ale na toto prísť... Díky.

S tým importom na predaj neviem, neviem ako by to mohlo ísť. Nie je tu asi taký dopyt. Tú Tvoju si už predal?
A uz si zistil ako si teda vies pozriet ceny? :) Nie je to nic tazke. Jo import by bol taky ze bonsaj nemusis predat hned, kedze je to bonsaj a tvarovanim a vekom iba ziskava na hodnote :) urcite sa da nakontaktovat aj na viacerych pestovatelov a predajcov priamo zo skolky, len ten dovoz myslim prepravne naklady su najdrahsie. Ale aj tie kazdy predajca a exporter si uctuje podla seba. Videl som fotky kde exportovali cele kontajnery a to uz ten dovoz urcite nie je drahy potom jednotlivo na kus... Mna ten stary pinus vysiel s dovozom prepravnym fytocertifikatom a clom 550€. Ked mas fakturu za tovar do 150 alebo 170€ za tovar z cudziny, Tak neplatis ani DPH... :) a predal som ho jo... Lebo pojdem na dlhsie mimo SR cestovat. Predal som ho za 600€ ale aj som mu dal ine bonsaje k tomu zadara... Podla mna mal ovela vyssiu hodnotu lebo na zivo vyzeral fakt brutalne. Aj on kukal a povedal ze na fotkach tak nevyzeral a bol rad. Keby si videl tu kvoru tie konare a male ihlicie atd. Fakt vystavny kus :) v Europe co som kukal v Nemecku, taliansku atd tak stali cez 1300€ a viac... U nas take nedostat vobec.... Prwto by bolo fajn keby si ludia dovazali take strare kusy a pestovali a predavali by sa tu take a bol by tu stym vacsi pohyb predaju starych bonsajov. Aj potom ceny by boli nizsie a kazdy by si mohol vybrat pre seba nejaky vystavny kus za super cenu ;)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 31 Aug 2016, 19:43

Hej dostal som sa aj k cenám. Potom ale prepnúť eng na čítanie...

Každý strom asi vyzerá lepšie naživo.

Aj ja som rozmýšľal nad nejakým biznisom so stromami, ale máme tu už nejaké etablované predajne, bonsajová pospolitosť nie je moc veľká a kúpna sila všeobecne tiež nie.
long live your 盆栽
P.G.

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 31 Aug 2016, 20:24

Jasne ze nie je tu silna zakladna, ale nie je tu v BA a okoli ani ziadna taka predajna a keby bola, urcite by bol vacsi zaujem aj o taketo bonsaje a podobne. Nejde o zarobky, aspon mne nejde na takomto bussinese :) skor dat napad na nieco take tu vymysliet. Aspon kym by nebol vavsi zaujem atd... Ide mi iba o to ze zaujem rastie a je tu urcite na nieco taketo priestor kedze v BA a ani celkovo ma SR a okoli tu nie je take nieco ;) cim viac by toho tu bolo, tym aj ceny nizsie a kszdy by sa dostal k zaujimavym stromom atd. B-)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 31 Aug 2016, 20:48

Kus pravdy. Ľudia, čo poznám, si zháňajú lepšie stromy po zájazdoch, cez známych z Čiech atď. Teraz napr. kupujem Cu drôty z Poľska, substráty z Čiech a Poľska, starter trees a prebonsaje z Nemecka... U nás by som si jednoducho zodral nohy niektoré druhy zohnať. Zober si len azalky, na pár miestach kúpiš Satsuki, ale varietu neoznačenú. Kukni napr. sem
https://bonsaischule.de/en/shop/aaf3d33 ... orten.html ...celá stránka stojí za to, firma snov.

Okrem toho chovám aj cichlidy z Malawi, pár rokov späť mi mladé brali do predajní, dnes nie...akvaristiky sa menia na predajne granúl pre domácich miláčikov. Keby aspoň lacnejší zeolit mali. Aj preto som možno trochu skeptický.
long live your 盆栽
P.G.

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 31 Aug 2016, 21:24

peter G napísal:Kus pravdy. Ľudia, čo poznám, si zháňajú lepšie stromy po zájazdoch, cez známych z Čiech atď. Teraz napr. kupujem Cu drôty z Poľska, substráty z Čiech a Poľska, starter trees a prebonsaje z Nemecka... U nás by som si jednoducho zodral nohy niektoré druhy zohnať. Zober si len azalky, na pár miestach kúpiš Satsuki, ale varietu neoznačenú. Kukni napr. sem
https://bonsaischule.de/en/shop/aaf3d33 ... orten.html ...celá stránka stojí za to, firma snov.

Okrem toho chovám aj cichlidy z Malawi, pár rokov späť mi mladé brali do predajní, dnes nie...akvaristiky sa menia na predajne granúl pre domácich miláčikov. Keby aspoň lacnejší zeolit mali. Aj preto som možno trochu skeptický.
Ano je to tak, ja som chcel nájsť niečo také brutálne aby som si mohol kúpiť do zbierky a starať sa o bonsaj a chodiť sním na výstavy, ale nič také som proste nenašiel. A to som začiatočník, iba ma to chytilo a chcel som mať aj malé stromky na ktorých by som saučil, ako aj kopal som yamadori atď, ale jednoducho poriadnu bonsaj nedopestuješ za celý život :) resp ano, ale musíš mať kvalitné yamadori napr. staré mugá z tatier ;) A keď som si chcel niečo také kúpiť u nás a ani v čechách nič.. diera. Pozeral som stránky ako ty čo si mi poslal ale tak kúpiš taký strom čo som mal ja za 2.000,- EUR :ymapplause: a tak isto aj na takýchto stránkach: http://hiryuen.com/negozio/it/ alebo https://www.bonsai.de Nemci Taliani, majú pekné bonsaje ale ceny sú hodne vysoko. Tak isto aj som mal stránky z UK, ale bolo to podobné. Preto som sa rozhodol pátrať priamo u Zdroja v Japonsku a vpohode som si tu vybavil všetko pre dovoz, našiel si bonsaj. Písal som si s úradmi ohľadom takéhoto dovozu koľko stromov môžem priniesť naraz, dokedy ich môžem priniesť v zimnom období, pretože cez leto sa nemôžu dovážať bonsaje atď a vybavil si kontrolorov B-) Najvačší strach som mal s karantény, myslel som že niekde v úradom sklade to bude 3 mesiace a vykape mi to tam, nakoniec som zistil že si ju zabezpečujem sám :) A samozrejme nikto mi neprišiel skontrolovať moju karanténu =)) #:-s a to som ostal vyvalený že iba mi skontrolovali kontrolori bonsaj. Kukali lebo ešte nikdy nezažili dovoz bonsaja a to už tam bol starý pán ktorý odchádzal z tejto služby a menil ho nový kolega tak tam boli dvaja :)) čiže nikto si do BA takéto nič neobjednal ešte. Kukali aj na colnici colníčky a kochali sa ked sme to rozbalili ;) čiže zaujímavá skúsenosť... kukal som že som si to všetko vybavil behom chvílky a to som sa nezameral na dovoz vo väčšom. Určite sa to dá len treba chcieť... bolo by fajn tu také niečo mať. Možno keď sa vrátim z ciest tak by som sa do takého projektu s niekym pustil ;) Mať tu také niečo v BA... lebo všetko sa dá len treba chcieť :)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 31 Aug 2016, 22:02

Vidím, že sme toho presurfovali a videli dosť.

Ja som skôr na pestovanie a vytvorenie niečoho svojho, aj keď to trvá. Radšej sa hrám so 150 mladými stromčekmi rôznych druhov alebo si občas niečo vykopem, ako namiesto toho investovať do pár stromov. Viac ma to napĺňa a viac sa naučím. Ambície nejaké veľmi nemám, aj keď už som aj členom asociácie, aj klubu, len keby sme sa viac stretávali. Tam na západe a snáď aj východe je to lepšie. Uvidíme ako sa budú veci vyvíjať.
...a žena sa už teraz pýta: A nedali by sa tie stromčeky zasadiť len tak a nechať tak? :)
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Borovica - Pinus"