Pinus pentaphylla - pôdna zmes

Fredo
Dátum registrácie: 07 Nov 2015, 23:56

Pinus pentaphylla - pôdna zmes

Príspevok od užívateľa Fredo » 19 Mar 2016, 11:38

Zdravím, viete niekto poradiť ohľadom presádzania starej Pinus pentaphylla?
Pôda by mala byť priepustná a doma mám niekoľko zložiek ktoré by som chcel využiť a preto otázka či môžem namiešať pre daný Pinus pentaphylla pôdnu zmes nasledovného zloženia:

Akadama
Filtrovaný piesok
Mramorová drť
Substrát pre ihličnany

V pomer 1 : 0,5 : 1 : 1

Mám totiž veľa mramorovej drťe a filtrovaného piesku a preto by som to rád využil.

Ďakujem vopred za Vaše názory. ^:)^

Užívateľov profilový obrázok
lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: Pinus pentaphylla - pôdna zmes

Príspevok od užívateľa lacike » 19 Mar 2016, 22:19

mramorovu drt na dno nadoby ako drenaz. do substratu kludne, ak ho chces trocha viac presusit, ale anorganicka zlozka naznacuje, ze mozno ani nie. piesok je zbytocny az nezelany.

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 20 Mar 2016, 08:59

Lacike prepáč, myslel si asi "organická zložka naznačuje...". Takýto mix by som použil pre borovicu, len ak s ním viem pracovať. Mramorová drť len ako drenáž, piesok sa pridával do zemín ... Práve parviflora to má rada suchšie, hlavne v zime.

Skús si prejsť témy o substrátoch pre viac info. K presadeniu by si mohol hodiť foto, čo a prečo a ako ideš presádzať.
long live your 盆栽
P.G.

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 20 Mar 2016, 10:01

Ahojte, dakujem za odpoved, len vedeli by ste mi povedat vy skusenejsi co je najvhodnejsie? Ako namiesat podu v akom pomere pre stary Japonsky pinus?

Na dno nadoby mam aj riecne male kamienky.
Ale podnu zmes by som teda zmiesal iba Akadamu so substratom pre ihlicnany, alebo substratom pre bonsaje od Agro cs? V pomere 1: 1?

Myslel som ze filtrovany piesok s mramorovou drtou a akadamou by bolo dobre dat kvoli priepustnosti a substrat pre ihlicnany pre ziviny, alebo bonsajovu zmes Agro cs.

Dakujem za info ak mi viete poradit co by ste pouzili vy :)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 20 Mar 2016, 10:23

Veď práve...daj foto, v čom rastie teraz? Je ten substrát stále vyhovujúci, alebo ho chceš nahradiť? Alebo presádzaš len do inej či väčšej misky?
long live your 盆栽
P.G.

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 20 Mar 2016, 12:02

Peter to sa iba informujem dopredu ohľadom pinusu ktorý mi ide akurát z Japonska. Zatiaľ musí ísť do karantény na 3 mesiace.
Musím sa pozrieť potom v čom rastie a podľa toho zvoliť vhodnú pôdu. Pretože každý používa niečo iné a chcel som poradiť čo je pre cca 60 ročný pinus pentaphylla najvhodnejšie. Aj keď takto staré stromy sa presádzajú okolo 5 rokov. Ale asi ho budem presádzať asi až po roku po skontrolovaní koreňovej sústavy.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 20 Mar 2016, 12:27

Presne tak, uvažuj o tom, keď ho budeš mať doma, v akom stave je substrát... Tak staré borovice by sa nemali presádzať častejšie ako 4r. interval, aj viac. Preto je výber substrátu , kt. nebude meniť svoje fyz. vlastnosti tak dôležitý.

Edit: predpokladám, že importérom je tretia strana, napr. bonsai.de. Vedie ma k tomu tá 3-mes. karanténa. A názov pentaphylla, čo je podľa 1 zdroja synonymom parviflora a podľa iného zdroja je to parviflora zo semena (na vlastných koreňoch). Nemci radi hádžu všetko do vreca pentaphylla. Tie pravokorenné bývajú ešte citlivejšie a menej vitálne ako parviflory na pníkoch P. thunbergii. V USA trvá karanténa ešte dlhšie. Stromy sú importované bez substrátu a sadené v bonsai pestiarniach... Mám jednu malú z DE, tam bol asi substrát z Japonska, čistý kameň/štrk aj s nejakou asi hlinou, tú kocku som po roku horko ťažko ako tak z časti rozobral:).
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 20 Mar 2016, 18:08

z japonska na objednavku importuje napr. Vasek Novak alebo aj Ondejcikovci.

Parvifloru na vlastnych korenoch by som veru nechcel, jedine nastepovanu. Zvyknu nahodne odist vetvicky. Parviflora je vseobecne tazsia na pracu, kvoli tomu, ze nahadzuje puky iba raz rocne a nefunguju na nu metody ako na napr. silvestrisky alebo thundbergii (thundbergii je naopak, v nasich koncinach velmi vdacny druh).
Dalsia vec je, ze japonci parviflory nepresadzaju vycistovanim alebo vymytim balu, maximalne trocha oskrabu kraje a hotovo. Velmi zle reaguje na zasahy do korenov, mrcha.

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 20 Mar 2016, 18:37

Peter ziadny Nemci :) mam to priamo od kontaktu v Japonsku. Akurat riesim si karantenu kde ho dam, pretoze nikde sa nepise ako ma byt ta karantena. Kontrolor ju musi ist pravdepodobne pozriet a odsuhlasit. Miestnost s oknom kde nie su ine rastliny a neobyvana a hlane nevykurovana, kedze je to externy bonsai a este ma vegetacnu prestavku, inak by mi mohol odist. Uvidim co mi odsuhlasi urad ako karantenu :) najradsej by som si ho hodil na logiu k ostatnym zazimovanym bonsajom :) Dufam ze mi nevykape podla toho ako pisete...

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 20 Mar 2016, 19:48

Takže individuálny dovoz, zaujímavé. Ak budeš mať čas, napíš nejaké podrobnosti, ako sa to vybavuje a tak. Vonku by jej bolo určite lepšie, ale lebo kontrolór...alebo...
long live your 盆栽
P.G.

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 20 Mar 2016, 20:23

Alebo mi daju vynimku ked sa jedna o jeden kus. Uvidim ako to este bude cele prebiehat. S uradmi uz som komunikoval ohladom dovozu atd. Musis mat fytocertifikat k nemu atd. Teraz je po prilete na colnom urade a asi zajtra ma zavolaju a zacne proces adaptacie :) sam som zvedavy ako to este bude prebiehat.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 20 Mar 2016, 21:18

co som pocul, tak karantena nie je sranda, treba sklenik, dvojity vchod, aby sa nic nedostalo von. preto to nerobi vela ludi, ale dohaduju si existujucich.

v kazdom pripade som velmi zvedavy, ako to cele prebehne a urcite napis podrobnosti.

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 20 Mar 2016, 21:38

Peter poslal som ti SS spravu ale mam ju v spravach na odoslanie a neviem preco ju nevie odoslat :-o kurnik, neviem tu stymto forom pracovat :)

Lacike sklenik nemam :) ale miestnost uzavretu s oknom. V panelaku. Alebo dalsiu miestnost pri dome samostatnu uzavretu s oknom mimo rastlin a pody. Som sa informoval ze to musi byt nieco take. Podla mna ti skor zo sklennika nieco prelezie von. To by musela byt vakuova miestnost bez aby sa pripadny skodca nedostal von. Uz to ze ty si musis riesit vlastnu karantenu je cudne. Myslel som ze urady maju vlastnu. Prejde teraz strom kontrolou, pripadne odoberu vzorky z pody ci neobsahuje neziaduce organizmy, potom sa bude postupovat dalej.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 20 Mar 2016, 23:07

ono treba vzorky aj z rastliny odobrat, moze byt nieco zazrate v pletivach, co sa neprejavi okamzite.. kebyze stat ma vlastnu karantenu, tak to nezvlada, vies kolko rastlin sa rocne dovaza z ciny?

sukromna sprava je v zozname na odoslanie pokym ju neprecita adresat. to je super vlastnost phpbb, ze outbox je vlastne zoznam sprav na dorucenie a sent box je zoznam precitanych sprav.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 20 Mar 2016, 23:31

SSpr prešla, vymenili sme si správu...budeme ďalej riešiť spoločne na fóre.
long live your 盆栽
P.G.

ueshiba
Dátum registrácie: 21 Nov 2012, 08:54

Príspevok od užívateľa ueshiba » 21 Mar 2016, 09:13

nazdar Fredo tak toto sme tu asi všetci dost zvedaví či to prejde s tou karanténou. :-? ^:)^
Ostávam s pozdravom

平和と調和 の道

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 21 Mar 2016, 15:03

Neboj, prejde, len sú to vybavovačky.
long live your 盆栽
P.G.

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 21 Mar 2016, 15:12

Vsetko je to vybavovanie a dost zdlhave. Tolko veci ze som to vobec necakal. Od samotneho zaciatku a to este bude niekolko mesacny proces :) A este sa moze vselico pokazit, uz pri samotnej preprave atd.

ueshiba
Dátum registrácie: 21 Nov 2012, 08:54

Príspevok od užívateľa ueshiba » 21 Mar 2016, 15:49

Ked to prejde tak urcite daj vediet. Pretoze keby sme mali cestu/karantenu co je uz zauzivana hmmmm :-? tak to vieme aj hadam dako vyuzit :)
Ostávam s pozdravom

平和と調和 の道

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 23 Aug 2016, 10:18

Ahojte bonsajisti,

čo sa týka karantény ako sa tu niekto pýtal, tak je to úplne jednoduché :) Treba ku dovoze ihličňana z Japonska mať vystavené fytocertifikát. K listnatým to nepotrebujete a nepotrebujete mať ani karanténu! Fytocertifikát Vám dá predávajúci, teda ho vybaví za 10.000 JPY čo je cca 88,- EUR. Každý sprostredkovateľ a predajca si samozrejme uršuje vlastné ceny týchto certifikátov. Prepravné náklady sú asi najdrahšie, podľa toho u akého obchodníka s bonsajových škôlok natrafíte. Ja som mal shipping cost 39.600 JPY pri hmotnosti zásielky 28 kg čo je zhruba 12 EUR na kg zásielky ktorá ide lietadlom a je tu na Slovensku do 2 dní. Je dobré si zavolať na colnicu že či už je zásielka v sklade, aby to rýchlo sprocesovali a mohli zavolať fytokontrolórov, ktorý Vám prídu skontrolovať bonsaj a fytocertifikát, ako bol pestovaný a čím striekaný, aby sa nezavliekol škodsa do SR. Treba si zavolať a postrčiť ich aby vám čím skôr bola zásielka vybavená a bonsaj nebol zbytočne zabalený týždeň v krabici bez svetla. Fytocertifikát si ponechajú kontrolóri. Platíte iba 10,- EUR za túto kontrolu :) Potom Vás upozornia nato, že treba ho mať 3 mesiace v karanténe u Vás na vhodnom mieste a mali by ste ho pozorovať a v prípade nejakých komplikácií atď ich zavolať :) čiže žiadna veda stým nie je. Už Vás nekontaktujú a ani ho neprídu viac skontrolovať! Ja som ho mal na balkóne pekne na svetle a vzduchu :)
Je veľa stránok v Japonsku kde sa dá priamo nakontaktovať na predajcov bonsajov, škôlok a sprostredkovateľov za super ceny a takých bonsajov, ktoré na SR nezoženiete a to rôzne druhy a za také ceny ktoré tu nekúpite u veľkopredajcov a ani v maloobchode :) Hlavne staré bonsaje od 50 rokov a viac, ktoré tu na SR len tak ľahko nekúpite u žiadneho predajcu ktorý skôr predávajú vyššie bonsaje ale zato mladšie. Samozrejme si viete kúpiť aj vyššie bonsaje, podľa toho kto aký druh a výšku chce :)

Napísať odpoveď

Návrat na "Borovica - Pinus"