Pinus parviflora

Užívateľov profilový obrázok
Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Pinus parviflora

Príspevok od užívateľa Havrann » 15 Sep 2010, 20:28

Tak tu je jedna z mojich borovic. Pekne si rastie vo volnej pode. Vo volnej pode je dva roky. Ked som ju tam daval bola hruba ako spajgla :-). Na jar jej budem kratit korene a potom sup do volnej pody nech rastie.
Prílohy
Pinus  parviflora.jpg
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Re: Pinus parviflora

Príspevok od užívateľa mikus » 15 Sep 2010, 20:51

Parviflora je nádherný druh na bonsaje,ale je ťažké zohnať primeraný material,ktorý by nepotreboval 20 rokov na tvarovanie.

Havrann

Príspevok od užívateľa Havrann » 15 Sep 2010, 21:01

Nikam sa neponahlam, som znamy tym ze sa specializujem na semenace :-). Vo volnej pode stromceky po pravidelnom zakrateni korenov robia divy. Za 5 rokov mam niektore stromy hrube ako moje predlaktie :-)
Marián Šimkovič

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 15 Sep 2010, 21:14

tak , s tym pestovanim zo semenacov mozem potvrdit

mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od užívateľa mikus » 16 Sep 2010, 14:53

Čítal som zaujímavú vec zo zahraničných materialov,o stromkoch presázaných späť do pôdy.Po zastrihnutí hlavného koreňa,sa stromček umiestní koreňmi na platničku,pevne sa k nej priviaže,a potom sa spolu zasadia do zeme.Podporí sa tým tvorba bočných koreňov a dobre sa tvaruje korenový nábeh........Havrann,čítal si o tom niečo?

Havrann

Príspevok od užívateľa Havrann » 16 Sep 2010, 15:18

Jasne ze to poznam.

Tento rok som ale skusal inu techniku. Prikladam fotky. Miesto drevenej dosky som pouzil CD nosic.

Tu je ukazka z internetu.
Prílohy
Nebari 1.jpg
nebari 2.jpg
nebari3.jpg
Marián Šimkovič

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 16 Sep 2010, 21:52

Mano neviem , ci si este pamatas, Slovak odrezal hlavny koren a stromcek priskrutkoval k dosticke, :o , ked som to oznacil za dost drasticke, jeho odpoved bola :je to tak isto drastycke , ako vzdusne potapanie, on tu ranu po hl. koreni dobre osetril, takze moznost hnitia bola mala

Martis Peter
Dátum registrácie: 28 Sep 2010, 21:07

Príspevok od užívateľa Martis Peter » 06 Nov 2010, 19:40

Mal by si jej už hádam zvlniť kmeň , ked zhrubne, už mu dáš len veľmi ťažko pohyb

Fredo
Dátum registrácie: 07 Nov 2015, 23:56

Príspevok od užívateľa Fredo » 01 Júl 2016, 19:27

Chcel by som sa pochváliť mojím kúskom pinus parviflora ktorá mi pribudla tento rok do zbierky :) Je to odroda zuisho ktorá ma krátke ihličie, no keď mi prišla z Japonska, neskracoval som sviece pri rašení a preto je aj ihličie dlhšie ako má klasicky mať. Hlavne že prežila všetky nástrahy a aklimatizovala sa už. O rok už budem postupovať tak ako sa má so sviecami atď. :) Je po natvarovaná, má 60 rokov a výška stromu je 50 cm. Má pekné nebari B-)
Prílohy
IMG_20160701_183252.JPG

Michal71
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 21:51

Príspevok od užívateľa Michal71 » 01 Júl 2016, 19:53

Krásny kúsok, má velký potencial. Nech sa darí pri ďalšom pestovaní.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 02 Júl 2016, 21:39

Fredo napísal:Chcel by som sa pochváliť mojím kúskom pinus parviflora ktorá mi pribudla tento rok do zbierky :) Je to odroda zuisho ktorá ma krátke ihličie, no keď mi prišla z Japonska, neskracoval som sviece pri rašení a preto je aj ihličie dlhšie ako má klasicky mať. Hlavne že prežila všetky nástrahy a aklimatizovala sa už. O rok už budem postupovať tak ako sa má so sviecami atď. :) Je po natvarovaná, má 60 rokov a výška stromu je 50 cm. Má pekné nebari B-)
krasna. davaj bacha, parviflory su mrchy, potrapili uz vela ludi, specialne tie co su na vlastnych korenoch, tato ale vyzra ze ma step, tak sa bude hadam chovat :-)

inak, podla coho sudis, ze ma vacsie ihlice lebo si nezakratil sviece? Pocujem prvy krat taketo..

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 02 Júl 2016, 23:31

Má viditeľné miesto po vrúbľovaní? Borka na kmeni a nebari nevyzerá na JBP, ale na JWP. Hlavne tak starej. Daj bacha aby nebývala moc mokrá, hlavne ak je na vlastných koreňoch. Presvedčil by som sa, aké vlastnosti má substrát. Práve Zuisho a Kokonoe sa dajú množiť aj odrezkami, nie vysoká úspešnosť ale dajú... Dobre si spravil, že si nezaštipoval po zmene klímy. Načítaj si, ako hnojiť borovice, u ktorých už netreba budovať silu a prírastky. A čo sa ešte dá spraviť tento rok. Tie ihlice nevadí, že sú dlhšie, na JWP vydržia tak 2-3 roky. Krásny kúsok.
long live your 盆栽
P.G.

Fredo
Dátum registrácie: 07 Nov 2015, 23:56

Príspevok od užívateľa Fredo » 07 Júl 2016, 10:23

Bola označovaná ako pinus densiflora keď so ju kupoval, ale to všetky druhy a podruhy čo tam mali. Je to pinus parviflora zuisho ktorá má krátke ihličie, teda kratšie ako ostatné druhy. Preto je teraz dlhé ako som spomínal, že som nezakracoval sviece. Staršie ihličie, aj niekoľko ročné má minimálne o polovicu kratšie :) Substrát v ktorom je, je taká zmeska prerastená mikorízou :) Dlho nebola presadená minimálne asi 5 rokov, takže budúci rok ju to čaká. Darí sa jej výborne, hnojím - polievam všetko v pohode. Dal by som aj viac obrázkov z iných strán lebo vyzerá fakt super. Je to vidieť že bola Japoncom tvarovaná, keďže padá koruna celkom dosť dopredu, tento rok po natvarovaní konárov ktoré nebolo robené dlho pôjde až pri presádzaní umiestnenie v miske tak aby nepadala až tak dopredu ;;)

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 07 Júl 2016, 12:48

DAvaj pozor na rozoberanie balu, tento druh nema velmi rad vacsie zasahy. Nie je to nahoda, ze importy parviflor chodia v stuhnutom bale, ktory sa da jedine kladivom..

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 07 Mar 2017, 12:02

mna by zaujimalo aj kolko stoji taky to stromcek :)
pekny kusok

Havrann

Príspevok od užívateľa Havrann » 07 Mar 2017, 14:28

ceny sa pohybuju od 15,- EUR (semenáč) až 7 000,- EUR ( záhradný natvarovaný strom výška do 3 m)
stačí zadať do prieskumnika a máš to. nechcem tu propagovať predajcov.

Len na porovnanie čiastočne natvarovaný strom pod 100,- EUR na Noelanders trophy som nevidel
Marián Šimkovič

Napísať odpoveď

Návrat na "Borovica - Pinus"