Tvarujem ďalšiu borievku

Užívateľov profilový obrázok
lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tvarujem ďalšiu borievku

Príspevok od užívateľa lacike » 08 Okt 2017, 13:28

Mimo napísal:
08 Okt 2017, 12:06
Ja beriem názory ale preto nebudem prerábať strom ktorý som spravil podľa svojích predstáv a páči sa mi výsledok
Nikto ta ho nenuti prerabat. Uchadza mi asi pointa. Chces pocut iny nazor, alebo chces aby ti ludia tlieskali? Ak ti dam iny nazor, nutim ta strom prerabat? Ak ta pochvalim, v com sa posunies dalej? Ber to tak, ze sa snazim vyriesit problem, ktory vo vysledku vidim. Je len na tebe, co si z toho vyberies a ci si vsimnes okatejsie ukazane, co som videl ako problem.

Virtual sa mi paci, pretoze spravne vybalancoval strom oproti sucasnemu tvarovaniu:
+ vrchol je viac vlavo, spravne posuva kompoziciu
+ prava strana je vyssie, lava nizsie, riesi to tak prazdny priestor v lavej casti a vyrovnava celkovy dojem (presne to, co som kreslil do virtualu, len neprehnane)
+ platna sa velmi dobre hodi k spodnej casti
- netusim, ci ho takto nizko niekedy osadis na platnu, ale ty si kopal, vies ake ma korene a aky maju problem borievky
* vyrobil si v lavej casti medzi vetvou a kmenom oko, to sa ale da vyriesit pri tvarovani vetvickou vzadu

Ja by som aj tak siel do ineho pohladu, ale to je uz vec preferencie. Ak ma byt polozeny na platni, je to zamer, tak toto je asi najvhodnejsia strana.

Mimo
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 09:51
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 08 Okt 2017, 13:40

Chcem počuť názory ale tvoje komenty na mňa pôsobia tak, ako keď raz jeden nemenovany známy bonsajista povedal druhému známemu nemenovanému bonsajistovi na jeho tvarovanie že "cele zle" :D
A ďalši rok dostal ten strom cenu na vystave.
Takže len ďalší dôkaz že je to o vkuse každého.
Tlieskať mi nemusíš, zatlieskali mi na českom fore :))

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 08 Okt 2017, 13:48

Mimo napísal:
08 Okt 2017, 13:40
Chcem počuť názory ale tvoje komenty na mňa pôsobia tak, ako keď raz jeden nemenovany známy bonsajista povedal druhému známemu nemenovanému bonsajistovi na jeho tvarovanie že "cele zle" :D
Nemaju na teba posobit, mas tym komentarom porozumiet, vybrat co sa ti paci, zdovodnit co sa ti nepaci a nedavat tam to, co som nepovedal.

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 08 Okt 2017, 16:34

Ahojte, aj ja sa zapojim do tejto diskusie,
Mimo, ak si na forum dal svoje dielo , tak asi chces vediet ,jeho krasu, ale aj chyby. Nenechaj sa uspat tym, ze ti to bude niekto bude len vychvalovat
kazdy mame svoju prestavu o bonsajoch , nie tak davno som bol na jednej tvarovacke, mal som borievku, a aj predstavu, aky jej dam tvar, par bonsajistov so mnov suhlasilo, no jeden pan mi ukazal jeho predstavu , vtedy som s nim este nesuhlasil, no nakoniec som predsa vytvaroval tak , podla jeho rady :)

peter
Dátum registrácie: 20 Jún 2017, 23:26

Príspevok od užívateľa peter » 08 Okt 2017, 18:56

Ahoj, pridám tiež len svoj amatérsky úplne začiatočnícky názor.
Podľa mňa je terajší tvar vysoko "ľúbivý" asi pre väčšinu, ale tiež súhlasím s Lacikeho názorom, že takto pôsobí príliš mlado, takýto materiál by sa mne osobne núkal na formu staršieho stromu s užšou korunou - strom, ktorý má už čo to za sebou, už len kôli toľkým jinom a tvaru kmeňa.
(Mimochodom tie vrchné suché konáre mi teraz veľmi pripomínajú parohy jeleňa :) ale neberte o v zlom)

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 08 Okt 2017, 21:12

Diki za komentáre.
Asi to v budúcnosti budem skôr ťahať k tomu virtuálu čo som robil pred tvarovaním.
Navrhovaná vysoká koruna sa mi proste nepáči a nepasuje mi na ten kmeň :-s

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 08 Okt 2017, 22:57

Mimo napísal:
08 Okt 2017, 21:12
Diki za komentáre.
Asi to v budúcnosti budem skôr ťahať k tomu virtuálu čo som robil pred tvarovaním.
Tam ale vidím ešte jedno mínus, nebari bude utopené v substráte?
long live your 盆栽
P.G.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 09 Okt 2017, 07:14

Peťo nie len sa mi nechcelo vymýšľať nebari ked neviem ako bude vyzerať po odkrytí pre presádzaní.
Ani sa to nechystám dávať na platňu, skôr nejakú plytšiu misku, ale to potrvá roky.
Ak mi navrhnete aká zatiaľ hlbšia miska by sa k tomuto hodila budem vďačný.

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 09 Okt 2017, 10:31

Mimo napísal:
09 Okt 2017, 07:14
...aká zatiaľ hlbšia miska
...
Sám píšeš zatiaľ, tak niečo čo máš doma, alebo niečo lacné. Kruh nič nepokazí.

S tým nebari podľa Tvojho virtuálu som myslel tak, že ak by bol strom tak pekne a nízko položený, prvé korene by boli ešte nižšie, asi príliš hlboko.
long live your 盆栽
P.G.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 09 Okt 2017, 10:54

Uvidíme na jar čo tam bude.
No čím viac na to pozerám tým viac vidím že môj virtual je oveľa lepší a vyrovnanejší ako súčasný stav, takže stromček bude prerobený podľa neho.
No zatiaľ na to nemám dosť dlhý obrast na ľavej strane takže si na to budem musieť počkať.
Diki všetkým za komentáre aj názory a čas ktorý ste venovali môjmu stromu a naťahovaním sa s tvrdohlavým Mimom :ymblushing:
Idem radšej spotvoriť ďalšiu borievku, možno sa lepšie podarí.
Najprv ju však poriadne nafotím zo všetkých strán a dúfam že virtuály po mne budete hádzať predtým než sa na nej ja realizujem.
Aj keď je pravdepodobné že si to aj tak spravím po svojom :))
No je to jednoduchší materiál a veľa sa pri ňom vymyslieť asi nedá.
Ibaže by niekto niečo zaujímavejšie vymyslel.
No musím počkať kým si na mňa moje ženy zase nájdu čas....aby bolo vyrovnané pozadie :ymdevil:

Martin S
Dátum registrácie: 13 Jan 2011, 11:38

Príspevok od užívateľa Martin S » 09 Okt 2017, 12:55

Mimo napísal:
09 Okt 2017, 07:14
Peťo nie len sa mi nechcelo vymýšľať nebari ked neviem ako bude vyzerať po odkrytí pre presádzaní.

Stromcek po tvarovani sa mi paci podl mna tvoja najlepsia praca co si tu prezentoval . Stale sa mi na nom ale nieco nezdalo
a touto vetou si mi v podstate odpovedal a sam sebe nalozil . Uplne zakladna vec pri kazdom tvarovani je vediet co je dole pod substratom pretoze todramaticky moze zmenit koncept buduceho tvarovania stromu. u borievok a borovic sa nepredpoklada ze tam bude neaky extrem nabeh ako u listnacov ale kazdopadne pod substratom sa moze nachadzat dalsi pohyb alebo nieco co ta donuti napr, pootocit pohladovku zmenit naklotn atd. a v konecnom dosledku pojde cela tvoja odvedena praca do ..... je zretelne a pekne na tom videu ze cela cast kmena ktora rastie subezne s povodnou podov bude zospodu odumreta nakolko konci nejakm jinom
cize tam mozes riesit nejake shary a po miesto ked sa straca v substrate je to pekne poskrucane .cim prechadzam k tvojemu virtualu celu tuto zaujmavu cast stromu stratis ked to posadit tak ako mas na virtuale a len zdoraznis tu dlhu rovnejsiu cast stromu . podla toho videa je tam niekolko dalsich moznosti ako zamaskovat prirodzene nedokonalosti tohoto materialu a zdoraznit vsetko pekne len to chce pristupovat k tomu postupne premyslat viac a nehnat sa do toho bezhlavo .

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 09 Okt 2017, 13:11

No neočakávam pri takomto materiály nejaké významne nebari, skôr žiadne a preto som to zatiaľ neriešil.
Uvidíme na jar.
Každopádne ma Lacike nakoniec predsa len naštartoval aby som tento stromček ešte viac študoval a hľadal ako ho vylepšiť.
No tá rovná pasáž mi nevadí, v jej polke je maly ohyb a shari to potom ešte zvýrazní si myslím.

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 09 Okt 2017, 14:10

Mimo, pekná práca, na prvé tvarovanie super. Zdieľam názor Martina, že je to asi najlepšie čo si sem prilepil, nielen pre fotečku s dámami :p
Strom je veľmi fajn, páčia sa mi aj tie divoké hokejkové jiny. Podľa mňa je koruna trošku neproporčná vzhľadom na kmeň, na jeho dĺžku a ten rovný úsek sa tým viac zvýrazňuje. Ja by som nezoštíhloval, ale skôr pridal na zelenej hmote a možno sa snažil nejakú vetvičku dotiahnuť jemne pred ten kmeň, aj keď píšeš že v reále je tam jemný ohyb a nevadí. Skúsil som aj viac nakloniť kmeň. Uvidíš pri najbližšom presádzaní, čo je pod zemou. Ber to ako konštruktívnu kritiku, iný názor.
Prílohy
edit 1.jpg
edit 2.jpg
edit 5.jpg

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 09 Okt 2017, 14:18

ináč super pozadie, dobre sa do toho robí virtuál :D

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 09 Okt 2017, 14:44

Tak toto už hej toto sa mi páči, aj prvý s náklonom aj druhý má lepšie rozloženú korunu :)
Dikes za nápady, pouvažujem.

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 09 Okt 2017, 15:38

Už som pri Lacikeho zoštíhlovaní. Šlo by to, by ši še divil. Korunu som posunul viac doľava. Ešte jedna poznámka - čo píšeš že toto je finálny design - tak to uvidíš keď to budúci rok oddrôtuješ, necháš jednu sezónu rásť, potom zase nadrôtuješ atď. Toto máš prvé natvarovanie. Tie borievky, ak rastú, tak idú veľmi rýchlo a uvidíš o 5-6 rokov z toho bude iný strom. Samozrejme, môžeš ho stále vracať do tej koruny ako si začal, ale tipujem že strom sa posunie inde. Tieto návrhy sú iba také kozmetické srandičky. Nechám sa prekvapiť.
Prílohy
edit 6.jpg

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 09 Okt 2017, 18:30

Paráda, ten posledný už vyzerá ako strom, to je smer ktorý sa mi najviac páči.
My s Lacikem sme dizajnovali vlastne bonsaj, ani som nevidel ako sa z tohto dá urobiť uveriteľný strom, ukázal si mi správnu cestu, dikes že ši še tak pobavel s tým :)

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 09 Okt 2017, 19:16

Som iba urobil to co lacike - zostihlil a stiahol dole konare. Mozno by stalo za hriech sa zaoberat aj tou kaskadou, ale to by som riesil az ked uvidis korene.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 09 Okt 2017, 19:46

Rasto - do tej kaskady by som to netlacil. Bude musiet riadny kusisko obrastu vratit, aby nebolo vidno rovnu cast. Co z toho spravi nizky siroky stromy. To by asi dobre neukazalo. Navyse bude musiet U-cko vratenej vetvy zakryt. To uz sa dostavame ku znasilnovaniu materialu, vystiepit zilu, otocit kam treba na skratenie rovnej casti. Skoda takto riskovat a Mimo na take aj tak nie je.

Takto sa mi to paci, len mi koruna stale pride tazka ku kmenu, ale nie je to zrovna obrastom :-? . Ako by to vyzeralo, keby ten velky jin neprekrizil uple kmen, ale siel odneho doprava hore? Odlahcilo by to lavu stranu a to je asi to, co robi korunu tazkou (je na celu sirku kompozicie, mala by byt hore uzsia).

Inak, presne takuto misu by som k tomu dal, tvarom aj rozmerom.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 09 Okt 2017, 20:05

jin ukazuje rohy ako mimo na foto:
mimo.jpg
jin neni:
mimo2.jpg

Napísať odpoveď

Návrat na "Borievka - Juniperus"