Tvarujem ďalšiu borievku

Užívateľov profilový obrázok
Mimo
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 09:51
Kontaktovať užívateľa:

Tvarujem ďalšiu borievku

Príspevok od užívateľa Mimo » 03 Okt 2017, 15:51

Ahojte.
Dnes som začal s prácou na ďalšej borievke.
Mám už presnú predstavu čo z nej spravím, aj virtual, no zaujímalo by ma čo by ste z nej spravili vy.
Ak máte čas a chuť sa trošku s tým pohrať, rád sa pozriem čo vám napadlo.
A asi o dva dni tu pridám môj virtuál aj s výsledkom práce.

Takže pár pohľadov na borievku pred prestrihom a po (ľavý á pravý kmeň boli bez zmysluplného obrastu len s pár malými výhonkami)
u5.jpg
u1.jpg
u6.jpg
u4.jpg
u21.jpg

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tvarujem ďalšiu borievku

Príspevok od užívateľa ma1eus » 03 Okt 2017, 17:03

pocuj ty odkial stale chodis na tie materialy :D
a este ze kto vsetko skladujes uz toho musis mat hromadu

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 03 Okt 2017, 17:29

Vojak sa stará, vojak má :D
Väčšina mojích stromov sú mnou kopané yamadori, niečo je zo záhradnícva za pár šupiek a niečo darované.
Konkrétne túto a ďalšie dve borievky mám za fľašku palenky.
No jo mám už toho habadej, bývam na vidieku v dlhom vidieckom dome a mám tu okolo neho dosť veľký pozemok, takže ešte pár rokov to tu môžem zaplavovať matrošom a bavkať sa s ním.
A postupne nejaké bonsaje predavať na prilepšenie.
Ale samozrejme to najlepšie si nechám na budovanie mojej zbierky a súkromného bonsajového (penjingového) múzea.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 06 Okt 2017, 11:45

Natvarované
Final 1.jpg
Final 2.jpg
Final 3.jpg

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 06 Okt 2017, 13:11

nevyzera to vobec zle :)
ani by som nepovedal ze to je z toho povodneho stromku

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 07 Okt 2017, 12:50

Zhrnme si plusy a minusy borievky:
+ ma pekny obrast aj dlzku vetiev na velmi pohodlne prve natvarovanie
+ koruna je v pomere ku kmenu celkom fajn
- kmen je klasicka hokejka s velmi dlhou rovnou castou
- obrast je zatial prilis vysoko vzhladom na vysku kmena

Z toho mi vyplyva nasledovne:
1. strom musi byt kvoli proporciam s uzkou korunou, inak nebude posobit staro, ale ako zvacsenina maleho hribika zo zahrady
2. obrast treba spustit nizsie, aby zakryl rovny usek a opticky nevhodnu dieru medzi lavym ohybom kmena a korunou, ak teda zamietneme radikalnejsie riesenie (za mna nemusi byt kazdy strom plny vlniek)
3. Jin nateraz neriesim, vo vysledku by som ho asi uplne odstranil, lebo zdoraznuje priestor vlavo. Ak by sa dal ohnut tak, ze bude smerovat do prava od vrcholu, bol by fajn. Nemal by ale pretnut liniu kmena.
4. Miska nie je nateraz dolezita, netusim ako su na tom korene a ci neskonci na platni :-)
5. Jin vlavo vyzera ako zo sadry vymodelovany, chcelo by ho to uplne odstranit, aby zdoraznil krivku, alebo nechat spravit niekomu, kto vie spravit prirodzeny vzhlad.
mimo.jpg

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 07 Okt 2017, 13:39

Diki za vyčerpávajúcu recenziu :)

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 07 Okt 2017, 14:07

Holt je to material, kde sa uz oplaca vycerapavajuco diskutovat ;)

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 07 Okt 2017, 14:52

Mne sa to páči viac nadivoko podľa Mima. Tak ako stanovil pohľadovku a náklon, možno by sa dalo vrchol znížiť, posunúť ho viac doprava a umocniť tým pohyb...ťažko podľa jednej fotky.

Mimo, na IBC si prihodil zopár zaujímavých obrázkov aj z iných uhlov. Nebola by lepšia iná pohľadovka, či naklonenie...ten suchý konár križujúci kmeň by sa mi páčil vzadu. Ako vyzerá strom z opačnej strany?

PS: fotky sú super, zážitok by umocnila ešte čierna stolička. :)
long live your 盆栽
P.G.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 07 Okt 2017, 14:54

Takže jednoducho povedane sa ti môj dizajn nepáči a mal by som to prerobiť kompletne na dizajn ktorý si vymyslel ty.

=))

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 07 Okt 2017, 14:57

Myslíš mňa?
long live your 盆栽
P.G.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 07 Okt 2017, 14:58

Myslim Lacikeho recenziu.

Peťo ina pohľadovka by určite pri tomto stromčeku nebola lepšia.

Spravil som to ako sa páči mne, a ten križujuci jin pridava stromčeku na originalite.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 07 Okt 2017, 18:59

To co si spravil neberiem ako finalny dizajn, ale ako prve tvarovanie, cim si urcil +- co z neho bude v ramci moznosti zasahov na jednu sezonu. Rozdiel medzi mojim a tvojim je iba v stiahnuti vetiev blizsie ku kmenu, nic viac.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 07 Okt 2017, 22:39

Mimo, ja osobne sem chodím po rady a po podnety. Každá aj kritika ma ak nie poteší, tak ma aspoň núti zamyslieť sa a pozvažovať. Ako isto vieš, je tu veľa škôl, tradičná japonská, klasická ako zo starých čínskych kníh, moderná či už chceš európska či americká a konečne naturalistický bonsai. Práve tam radím tvoj počin a ešte raz zdôrazňujem, že beriem všetky.
Lacike dobre zhodnotil + vs - stromčeku, ale jeho virtuál inklinuje k tradičnej prísnej japonskej škole. Nič špatné, verím, že vytvaroval a videl toho viac ako my ostatní. Na druhej strane tu existuje istá sloboda tvorby a rozdiely medzi školami. Akési páči nepáči? To je vždy na autorovi ako to prezentuje a na verejnosti, ako to prijme...
A sú aj isté pravidlá, či odporúčania pre tvarovanie týchto malých stromčekov. Len na zamyslenie...
long live your 盆栽
P.G.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 07 Okt 2017, 23:11

Podľa mňa je to cele o vkuse.
Každy si to robime podľa seba.
Niekto podľa predlôh a pravidiel, iní zase podľa svojej predstavivosti.
Toto je finálny dizajn, samozrejme že sa koruna bude zahusťovať a budovať vetvenie a kvázi obláčiky, no určite neidem smerom natiahnutej koruny aku nakreslil Lacike.
Tá sa mi vôbec nepáči a takýto stromček by som vo svojej zbierke určite nechcel.
Sorka :)
A prijatie verejnosti? Vyzerá že sa celkom páči vo fasbukovej indonézskej skupine a pre mňa je najväčším ocenením "lajk" Harryho Harringtona, ktorého považujem za jedného z najoriginálnejších bonsajistov :)
Takže ja som spokojný :p

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 08 Okt 2017, 00:16

Sa zhodneme. Raz ma jeden mladý superstarista prekvapil (milo) odpoveďou na otázku aká je pre neho najlepšia pesnička - tá, ktorú som ešte nepočul...a o tom to je.
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 08 Okt 2017, 10:53

Peto: Hej, tak ako vravis. Ak si pytas cudzi nazor, tak preto, aby si ziskal iny pohlad a ze ich veru je. Zverejnit fotky tvarovania a pytat si cudzi nazor chce gule. Niekto to robi zo zvedavosti, niekto z pocitu dobrej prace a ocakavania pochval, niekto chce vyvolat diskusiu. Rovnako je to s podanim vlastneho pohladu.

Mimo: Nenechaj sa zmiast lajkami na tej fb stranke. Keby si tam dal fotku sagerecie za 5 eur, dostanes ich viac ako by bola citanost tu na fore. O to viac je zbytocne robit zaver, ak tam vlozis vtipnu originalnu vsuvku vo forme tvojej malickosti a 2 zlatych zien drziacich platno. To si proste pyta lajk. Ak chces legitimne posudit, kto da lajk cisto pre strom, daj ho tam iba pred a po. Hadam som ti to nepokazil, len mi nedalo upozornit, ze mozes byt trocha v sebaklame vo vnimani lajkov.

Styl: Neradil by som sa k japonskem vnimaniu. Mam stromy, ktore su na japonsky sposob, na spanielsky aj na naturalisticky. Nezavisle od stylu sa vsak pri vnimani snazim uplatnovat pravidla estetiky, preto sa hovori "bonsajove umenie". Strom moze byt stylovo cinsky, japonsky, europsky alebo indonezsky. Nebude pozitivne hodnoteny, ak nebude dodrziavat liniu toku, zlaty rez, rovnovahu plnych a prazdnych priestorov a nebude mat zaujimave body, ktore uputaju pozornost.
Zobrat paradny kmen, hore spravit trojuholnik a som vystarany - presne tymto som presiel aj ja a po par vystavach som zistil svoj omyl. Preco opakovat chyby ostatnych, ked mozu poradit? ;)

Som zvedavy na virtual a ci rozumne vyriesi to, co mne esteticky chyba. Skusal som nastrkavat zelene kade tade, zuzovat a rozsirovat korunu. Problem zmizol, ale vznikol vzdy iny (strom padal, neproporcna koruna, vrchol do zlej strany, kmen ako luk). Virtualy treba brat s rezervou, su vzdy viac ulizane a uhladene. Ak by som strom tvaroval, tak mozno zvolim pohladovku z poslednej foto, pretoze kmen nie je rovny, ale v sympatickom obluku a ladnou krivkou dole.

Moj nedelny monolog skoncil, podte do mna :D

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 08 Okt 2017, 12:06

Ja beriem názory ale preto nebudem prerábať strom ktorý som spravil podľa svojích predstáv a páči sa mi výsledok, podľa niekoho iného lebo jemu sa to páči inak, to som tým chcel povedať.
Nechystám sa na žiadne výstavy ani súťaže s mojími stromami takže pravidlo sem pravidlo tam takto mi to sedí viac pre moje oči ako taká natiahnutá koruna.
Diskusie mám rád tak aj preto to šupem kade tade po forach a určite neočakávam že sa každemu bude páčiť.
No tento je zatiaľ aj na greenhornoch celkom chválený.
Nie žeby som sa chcel chváliť, no keď hovorime o prijati verejnosti ide zatiaľ Lacike sám proti valnej väčšine :D

OK pravda je že som to plánoval trošku ináč, tu je ten virtuál a zdá sa mi že by to takto bolo trošku ladnejšie.
A koruna by mohla byť trošku menšia.
v final.jpg
Ale v reale ked som stromček dokončil, zapáčil sa mi aj konečný výsledok.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 08 Okt 2017, 12:15

Podľa Tvojho virtuálu, fuuuú, tak položený vyzerá veľmi dobre.
long live your 盆栽
P.G.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 08 Okt 2017, 13:11

Napísať odpoveď

Návrat na "Borievka - Juniperus"