Jupiterus media Old Gold

peter
Dátum registrácie: 20 Jún 2017, 23:26

Jupiterus media Old Gold

Príspevok od užívateľa peter » 21 Jún 2017, 15:08

Ahoj, som tu nový, tak prosím o zhovievavosť ak niečo napíšem nepresne.
Pred 2 týždňami som kúpil v OBI borievku, presný druh asi podľa názvu vlákna a chcel by som poprosiť o radu ako postupovať ďalej pri tvorbe bonsai, či môžem hneď tvarovať, alebo skôr presadiť a čakať, alebo presadiť a len jemne tvarovať, prípadne mierne zastrihnúť korene aj korunu?
Bývam v paneláku takže moc miesta na bonsaie nebude, preto ani neočakávam nejakú väčšiu formu, max do cca 25cm.
Možnosti na umiestnenie mám:
1. v presklenej lodžii na JV ktorá je však väčšinu času tienená (max 2 hod priame slnko)
2. na balkóne na SZ strane, s bočnými lexanovými stenami (slnko cca od 14.hod ale pred západom tienené vysokými stromami v okolí)
Pôdu presne zhodnotiť neviem, preschnúť sa mi ju ešte nepodarilo ale ani som rastlinu moc nepolieval, rastlina sa nedala jednoducho vybrať z kvetináča takže korenie neviem posúdiť. Od kúpy sa mi zdá, že sa trocha vzpriamila, z obchodu bola viac sploštená. Má 2 hlavné podobne hrubé konáre z ktorých vyrastá množstvo vetiev, niektoré sú už tiež zdrevnatené.
Predstavu o štýle mám, že by to mohla byť polokaskáda, alebo nejaký 2 kmeň, šikmé stromčeky...
Prílohy
20170619 1 pred a.jpg
predná strana
20170619 2 lavo b.jpg
ľavá strana
20170619 3 zad.jpg
zadná strana
20170619 4 pravo.jpg
pravá strana
20170619 5 vrch b.jpg
vrch
20170619 6 kmen b.jpg
kmeň

Užívateľov profilový obrázok
Michal71
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 21:51

Re: Jupiterus media Old Gold

Príspevok od užívateľa Michal71 » 21 Jún 2017, 21:59

Ja by som ju teraz nepresádzal, počkal by som s tým na jar. Mala by mať čo najviac slnka, takže v tvojom prípade by som zvolil balkon (možnosť č. 2) Borievky majú radi hnojenie, takže každé 2 týždne pohnoj( ja hnojím kristalonom na okrasné dreviny a myslím, že je v pohode).Môžeš ju preriediť a natvarovať drôtom, no nič neunáhli, chvílu ju sleduj, aby si zistil, na aký tvar sa najlepšie hodí. Odstráň maximálne 30% hmoty, aby sa z toho spamatala. Máš ju v substráte, ktorý dosť viaže vodu, takže s polievaním to moc nepreháňaj, nechaj ju vždy trocha preschnúť, aby ti nezhnili korene a na jar presadiť do niečoho vzdušnejšieho. To na úvod hádam stačí, ostatný ti určite ešte niečo poradia. A ozaj vítam ťa medzi nami.

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 21 Jún 2017, 23:19

Ahoj, ako hovorí Michal...
Plus, všimni si ako Tvoja borievka rastie, hlavne na koncoch vetiev. Pri prvej redukcii opatrne, kukni na kostrové vetvy, čo by sa s ňou dalo, pri odstraňovaní vetiev nechaj aspoň nejaký kýptik na mozný jin atď... Keďže ju chceš na malý stromček, NEodtraňuj žiadny obrast blízko kmeňa, iba ak suchý. Redukcia zelenej hmoty tak 30% s tým, že necháš pár aktívne rastúcich koncov na každej vetve. To neznamená nechať vetvy v pôvodnej dĺžke, ale po skrátení na vetvu bližšie ku kmeňu, na tej nechaj rastový vrcholok nedotknuto rásť. Pri pohľade zhora by sa vetvy ideálne nemali prekrývať, aby všetky dostávali dosť slnka a svetla, stromček otáčať, raz za týždeň, dva... Keď to budeš mať v takomto stave, prejdi ešte raz celý strom a odstráň - odstrihni všetky výhonky, ktoré sú mdlej zelenej farby, tie už neporastú a len tienia. Borievka vie pučať aj spätne, v pazuchách vetiev a konárikov, len musí mať dosť slnka.
Po čase sa rozbehne a možno bude ešte čas na redukciu a strih aj túto sezónu. Pozor, borievku dobre poliať a nechať takmer preschnúť pred ďalšou zálievkou.
long live your 盆栽
P.G.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 22 Jún 2017, 10:05

Ešte pridám k tomu rezu a strihu...

...prikladám obrázky, malé Itoigawy. Nedotknuté nové výhonky môžeš vidieť na vrchu. Ten rastie nedotknuto ako obetná vetva na zhrubnutie kmeňa. Podobne sa necháva rásť vetva aj na jej vlastné zhrubnutie, či "pestovanie mŕtveho dreva"... Spodok vidieť po údržbe - odtrihnuté všetko čo viselo nadol a najsilnejšie rastúce výhonky (ako na poslednom obr.) Tým sa rozbehnú kratšie... Borievky nezaštipujem prstami, čo treba sa dá odstrihnúť, alebo vylomiť od najbližšej "rozbočky". Neostávajú potom hnednúce konce, kt. aj tak väčšinou nepokračujú v raste a časom ich treba suché odtrániť.
https://www.bonsaiempire.com/inspiratio ... ku-juniper ...nevravím, že sa mi výsledný produkt páči, ale podstatu to vysvetľuje.
Prílohy
2017_0622_08303900_20170622094447703.jpg
...vrcholy pôjdu preč, na odrezky...
2017_0622_08312700_20170622094623847.jpg
Takto vyzerá vetva ponechaná voľne rásť
2017_0622_08334900_20170622094732200.jpg
... a toto je základný strih...
long live your 盆栽
P.G.

peter

Príspevok od užívateľa peter » 22 Jún 2017, 14:13

Ďakujem páni za privítanie aj veľa cenných rád.
Strom sa už vyhrieva na balkóne, nebudem ho teda zatiaľ presádzať, ak by to bol moc veľký betón, musel by som ho presadiť na jeseň.
@Michal: pozerám že sme z rovnakého mesta :) takže klimatické podmienky na pestovanie máme asi podobné, pôvodne som uvažoval nad hnojivom kristalon start alebo gold, ten na okrasné dreviny má asi najviac horčíka a menej dusíka, ale dám na teba. Stromček zatiaľ len jemne presvetlím ako si písal max o 1/3 asi aj menej, potom uvidím ako sa bude správať.
@Peter: Myslel som, že ten môj druh bude svetlý zlatistý ako sa niekde píše, ale je jasné, že najsvetlejšie výhonky sú asi najmladšie, tie nechám určite na vrcholoch dvoch hlavných konárov + pár predpokladaných hlavných vetvičkách aby trocha zhrubli, ostatné mierne zakrátim.
Na jednom z hlavných konárov však vyrastajú dosť husto vetvičky, niekde aj menej ako 1cm, tam sa budem ťažko rozhodovať, ale asi nechám všetky len niektoré skrátim viac. Ako najbližšie sa môže rezať pri hlavnom konári vetvička ak by som tam nechcel ani jin?
Úplne dole pri kmeni vyrastajú malé vetvičky s juvenilným? ihličím, tie môžem úplne odstrániť, alebo majú aj nejaký ďalší význam? Nepredpokladám že by tak nízko v budúcnosti boli hlavné konáre.
So spôsobom krátenia som si nebol vôbec istý, myslel som že vytrhávaním zelených lístkov, tak ako ihličia u ihličnanov, ale neublížim teda odlamovaním alebo strihaním.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 22 Jún 2017, 22:58

Juvenilné ihličie môže začať rásť hocikedy po väčšom zásahu, preto na borievky pomaly.

To strihanie - v knižkách sa píše o zaštipovaní, ale ak sa vykrúti, či vylomí aj medzi šupinami, okraj zaschne a zhnedne. Nielen že to dobre nevyzerá, ale mnohokrát už takáto vetvička nerastie, preto lepšie odstrihnúť celú...

Ako najbližšie odstrihnúť konár...podľa toho aký hrubý. Boroviciam sa necháva aspoň cm-dva a po čase sa to dorovná, borievky by som robil podobne ak ide o hrubšiu vetvu. Ale communisu som na jar strihol asi 1cm hrubú vetvu až do kmeňa, zakryl cu-pastou a ranu krásne zavaľuje. Čo na to borievkári?
long live your 盆栽
P.G.

peter

Príspevok od užívateľa peter » 02 Júl 2017, 00:25

Ahoj, pred týždňom som tvaroval, asi viac drôtom ako strihom, na ľavej strane som ubral málo zeleného, možno 10%, na pravej trocha viac cca 15-20%, nejako som si nebol istý čo odstrihnúť a čo ponechať. Nadrôtoval som hlavné konáre-kmene, a na nich z každej strany zhruba každý druhý konárik, ktorý by mal v budúcnosti ostať. Na nich som nechal všetky vrcholy, ostatné nedrôtované som niektoré skrátil, niektoré "odlistnil" aby som zistil ako sa bude správať po jednotlivých zásahoch, ale zatiaľ je asi skoro. Jediné čo sa mi zdá, akoby bola celá rastlina suchšia alebo stiahla lístky k sebe, od tvarovania som ju len raz zalial aj s hnojivom, a dnes po týždni druhý krát čistou vodou.

Vyzerá to ako metla, ale v budúcnosti by som z toho chcel asi polokaskádu ak to prežije :)
Ak to dovolia korene, rád by som ju naklonil asi o 30-40 stupňov doprava, možno taký "sploštený" stromček.
Rád prijmem kritiku aj ďalšie pestovateľské rady..
Prílohy
20170701 1 pred.jpg
20170701 2 lavo.jpg
20170701 3 zad.jpg
20170701 4 pravo.jpg
20170701 6 vrch.jpg

Napísať odpoveď

Návrat na "Borievka - Juniperus"