Borievka čínska - presádzanie

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Borievka čínska - presádzanie

Príspevok od užívateľa peter G » 22 Aug 2015, 21:45

Ahojte, sú dosť rozporuplné odporúčania na letné presadenie borievky čínskej a ešte je tu súvislosť s prácami na nej už "spáchanými" tento rok...

Jedná sa o borievku zo záhradníctva, asi 50 cm vysokú, rastie v rašelinovej pôde v asi 30 l nádobe. Neviem presne kedy bola presadená naposledy, ale ešte má pozostatky juvenilného rastu. Pôvodne to bol taký trs, oholil som ho tento rok na 2 kmene a ponechal kopuuuú vetiev bez kôry na mŕtve drevo.

Otázne je, či presadiť práve teraz alebo to nechať na jar.
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: Borievka čínska - presádzanie

Príspevok od užívateľa lacike » 25 Aug 2015, 07:35

Ako vravis, borievky by sa mali dat aj v lete presadzat, mierne posunute voci boroviciam, august je idealny, ak nie je teplo. Ja som presadzal teraz jednu velku borievku z hliny do priepustneho a vidno na nej stres, sem-tam oschnute konce a naznaky nasadenia juvenilneho ihlicia. Ale zvladla to ocividne, lebo uz tlaci nove vyhony.

Na druhej strane, vzdy ked som presadil z hliny do priepustneho na jar, borievka si to ani nevsimla, prave naopak, silne sa podakovala rastom ako keby sa nechumelilo.

Cize povedal by som, ze v lete sa da, ak je to nutne, lepsie sa mi zda na jar. Ale je to iba moja osobna skusenost :-)

Martin S
Dátum registrácie: 13 Jan 2011, 11:38

Príspevok od užívateľa Martin S » 25 Aug 2015, 08:02

Cavte
ohladne letneho presadzamia sa toci v poslednom case viacero prispevkov nielen na tomto fore .
mozno budem zniet staromodne ale nechapem co nuti pestovatelov experimentovat a hazardovat.
Prosim ta Peter G co je dovodom toho ze chces presadit tu borievku .
Pomoze jej to nejako ?
ak ano v com prosim ta ?
preco nemozes pockat na jar ?
Kam sa ponahlas ?
kazde presadzanie je pre strom stres a nieje 100 percentne zarucene za ani v idealne obdobie co je jar to strom prezije.
ja viem ze sa da presadzat v lete viem ze sa da aj kopat v lete ale neskusam to preto pretoze ked strom pestujem uz dajmetomu 10 rokov alebo ho mam len rok takho mam preto ze predpokladam ze to bude moj spolocnik 100rokov minimalne ;) .
pokial sa da tak sa snazim kazde presadzanie oddalovat co to ide az pokial to nieje uplne nevyhnutne a to hlavne pre zdravie stromu cize ked viem ze je borovica alebo borievka dobre presadena a ma substrat ako ma mat da sa poliat korene maju kam rast strom prosperuje tak presadzam aj napr po 5tich rokoch. Potom sa tu ludia stazuju mam juvenilne ihlice a nepaci sa mi to co dalej, strom schne zltne preco,mam na borovici len po jednom puku a nemam co zastipovat preco,toto su uplne onicom prispevky na 90 percent nich sa da odpovedat jednoducho a v kratkosti . Lebo si trulo a nieco si pokaslal nehladaj problem v strome ale v sebe ........
toto ta nechcem odradzovat od presadzania v lete len ma zaujma co k tomu ludi vedie skusat tieto veci a aj potom co odstranil v ten rok vacsiu cast zelene a vsetko co ostalo premenil na mrtve drevo.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 25 Aug 2015, 11:24

Ahojte, díky za príspevky. No aby som odpovedal prečo - je vo veľkej nádobe. Neviem nakoľko je zaplnená koreňmi a obávam sa, že ju správne neupolievam do jari.

No a k letnému, resp. odprúčanému skorému jesennému presadeniu - tam by ešte stihla zakoreniť do zimy, ale nejaká väčšia redukcia koreňov sa nesmie robiť. Tož rozhodni sa...

BTW presadil som teraz v lete aj JBP z rovnakého dôvodu, tvári sa, že si to ani nevšimla, ale je to borovica, takže či je to tak, potrvá ešte dlhšie uistiť sa...

(Mám viac času, tak ešte doplním. Pred časom som sa zaprisahal, že nové rastliny kúpim už len na jar...no neodolal som :( preto vlastne nastala táto situácia... Zem v kt. rastie som nemiešal, nepoznám jej zloženie a nedôverujem jej. A ako už písal niekde Lacike : (po roku pestovania v anorganike) už neviem pestovať v zemine).
long live your 盆栽
P.G.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 26 Aug 2015, 22:13

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Temperate_climate
Ak je obr. nemožné použiť, nech ho admin vyhodí...
Prílohy
IMAG0570.jpg
long live your 盆栽
P.G.

peter
Dátum registrácie: 20 Jún 2017, 23:26

Príspevok od užívateľa peter » 25 Apr 2018, 11:54

Ahoj, je nejaký zjavný prejava u borievok, ktorý signalizuje že sa môže presádzať? Niekde som sa dočítal, že presádzať skoro na jar, niekde počas neskorej jari ale nikde nič o tom že prečo. A môže sa pri presadení zo zeme (nádoby) do anorganiky odstrániť 40 a viac % koreňov?

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 25 Apr 2018, 18:46

Ahoj, na jar je na jar, niekto hovorí, že presádza borievky ako posledné.

V knihe Junipers zo StoneLantern píšu, že sa môže odstrániť a zameniť celý substrát, alebo časť. Mne žije communiska, kde som asi 3roky späť premyl komplet korene. Aj malé čínske, kde som obmenil 1/2 substrátu. Tak si vyber.:) Keď polovicu, tak až do polky pod kmeň.
Odstrániť asi max. 30% koreňov, aj to sa presvedčiť, či zostane dosť vlásočníc. Prednostne odstraňuj hrubé kotviace korene smerujúce nadol. Do finálnej misky sa neponáhľaj, radšej redukuj bal postupne. Pri redukciu balu NEstrihaj, ani neskracuj nič z koruny.
long live your 盆栽
P.G.

peter
Dátum registrácie: 20 Jún 2017, 23:26

Príspevok od užívateľa peter » 25 Apr 2018, 20:25

Ďakujem za rady, 40% redukcia vyzerá hrozivo len matematicky, ale pôjde to z pôvodnej pestovateľskej 3L nádoby do užšej o 2cm a výška ostane - kaskáda, tak snáď to nebude veľká katastrofa, ale uvidím až pri rozoberaní balu. Ak to bude moc zlé, som ochotný nechať aj 1/2 zeminy.. zatiaľ, a nechystám sa ani na radikálny rez vlásočníc, ale viem čo dokážu narobiť dlhé korene. Korunku nechám celý rok bujneť, má miesto ešte z minulého roku.

Chystám sa kúpiť viac vhodnejších borievok (Shimpaku, Sabinu, Procumbens) tak by som chcel postupovať trocha overenejšie ako doteraz, potom sa rozhodnem presádzať podľa toho ako zareaguje táto čínska :)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 25 Apr 2018, 21:36

Moja malá shimpaku a dve itoigawy zareagovali na polovičnú obmenu substrátu priam explóziou rastu. Dva druhy substrátu počas prvého roku nerobili žiadne problémy. V lete som sa snažil nechať polku so zeminou viac na strane otočenej k slnku a v zime boli zapustené v záhone bez akejkoľvek starostlivosti...

Á, stromček ktorým som otváral toto vlákno zvládol letné presadenie dobre. Na jar som ale zistil, prečo stál v záhradnom centre len 10€...skončil v krbe-hrdze. Bol tak veľký a tak hustý, že som si to pri kúpe nevšimol hoc som ho kontroloval dosť, hm, v odporúčanom záhradníctve.
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Borievka - Juniperus"