Strana 1 z 2

Juniperus prvý tvar

Napísané: 13 Aug 2014, 12:19
od užívateľa rasto
Na poslednom klubovom stretnutí som začal robiť túto borievku. Je to záhradný materiál, 3 roky rástla volne, iba som trocha redukoval zelenú hmotu. Na prvé tvarovanie som sa tešil a nevedel sa ho dočkať :). Celkom som spokojný, aj keď ľavá spodná vetva mi pri ohybe praskla, dúfam že sa zrastie...Uvítam nejaké konštruktívne návrhy. Viac foto zo strán mám na blogu: http://www.bonsaistrom.blogspot.sk/2014 ... inska.html

Re: Juniperus prvý tvar

Napísané: 13 Aug 2014, 12:58
od užívateľa lacike
Velmi pekna, mas foto aj z ostatnych stran?

Re: Juniperus prvý tvar

Napísané: 13 Aug 2014, 13:17
od užívateľa rasto
na blogu, link som pripol na zaciatku...este sa bude treba troska pohrat s naklonom a korenmi, tak podla toho uvidim.

Re: Juniperus prvý tvar

Napísané: 14 Aug 2014, 00:08
od užívateľa RastoS
paráda Rasťo :ymapplause:

Re: Juniperus prvý tvar

Napísané: 14 Aug 2014, 08:05
od užívateľa ueshiba
aj mne sa velmi páči ^:)^

Re: Juniperus prvý tvar

Napísané: 14 Aug 2014, 08:29
od užívateľa palged27
Aj by som bol prekvapeny,keby sa niekomu tento stromcok nepacil :D

Re: Juniperus prvý tvar

Napísané: 14 Aug 2014, 11:11
od užívateľa ueshiba
rasto kukam že má plno nových výhonov, mne tá borievka čo sme spolu tvarovali tiež obrašila hojne len som prekvapený, že to nové ihličie je pichľavé teraz.

Re: Juniperus prvý tvar

Napísané: 14 Aug 2014, 13:40
od užívateľa rasto
denis, to su juvenilne vyhonky. Ked sa prilis zredukuje zeleny obrast, zacne rast takto na pichlavo...ked to nechas rast, v jednom okamihu to potom na koncoch zacne menit na normalne borievkove supinky...to chce cas, myslim ze sa to spravi.

Re: Juniperus prvý tvar

Napísané: 15 Aug 2014, 10:10
od užívateľa ueshiba
aj som si myslel :) dik rasto

Re: Juniperus prvý tvar

Napísané: 05 Okt 2016, 11:45
od užívateľa rasto
Takto dopadla borievka po sobotnajšej klubovej tvarovačke. Lacike, všetko dole trčiace som pekne ponechal, aj keď to vyzerá dosť neučesane. Ubral som jej dosť zeleného, tak nech má z čoho rásť.

Re: Juniperus prvý tvar

Napísané: 05 Okt 2016, 14:07
od užívateľa Eduard Novotný
Pekná práca, nech sa jej darí a choroby obchádzajú. ^:)^

Re: Juniperus prvý tvar

Napísané: 05 Okt 2016, 14:16
od užívateľa Mimo
Ahoj Rasťo.
No musim sa priznať že po prvej tvarovačke sa mi tvar koruny pačil oveľa viac.
Teraz to vyzera ako obyčajny trojuholnik na paličke. Alebo bude ked koruna zahustne.
Ale môj názor, tvoj stromček a keď si spokojný tak dobre.
Niesom expert a nerad sa k takýmto pokročilým stromčekom vyjadrujem ale teraz som musel lebo potom čo som si pozrel prvu fotku som si povedal waaaaw.
Druha ma sklamala.
Ale ja som len Mimo tak môžem byť trošku mimo pre bonsajistov :P

Re: Juniperus prvý tvar

Napísané: 05 Okt 2016, 16:40
od užívateľa peter G
Pekná borievka, Rasťo, shimpaku?

Vidieť pekný pokrok vo vývoji vetvenia. V tejto preriedenej podobe mi trošku vadí to S, či vlnovka s rovnakou amplitúdou a kosákovito pôsobiaca prvá ľavá vetva (myslím aj s tvarom kmeňa). Po získaní obrastu to ale bude vyzerať úplne fajn.
Vrcholok - to posledné S pestuješ, alebo len nechávaš rásť...?

Re: Juniperus prvý tvar

Napísané: 05 Okt 2016, 21:40
od užívateľa rasto
Ahoj Mimo, som rád že píšeš svoj názor, akýkoľvek je. Ja sa neurážam a teším sa, že je nejaká diskusia. Nie je to pokročilý stromček, ani ja sa tak necítim :) Pravda je taká že na prvý dojem vyzeralo prvé tvarovanie lepšie, ale urobil som v ňom kopec chýb, ktoré som teraz trošku naprával, aj keď to tak nevyzerá. Stále riešim hlavný kmeň a nasadenie vetví. Rozloženie do trojuholníka ma až tak netrápi, vetvy budem riešiť neskôr. Odstránil som veľkú pravú spodnú vetvu a pôjde určite preč aj ľavá spodná. Tak ako to dobre vystihol Peťo, to kosákovité prehnutie - nasadenie vetvy - je dosť hnusné a vetva pôjde časom dole, prípadne bude vylomená.
Peťo, to ohnutie kmeňa do "s" s rovnakou vlnovečkou je jedným z problémov, ktoré mi ostali po prvom zlom natvarovaní. Budem to teraz iba maskovať obrastom, možno bude aj nejaké drastickejšie pretvarovanie časom, uvidíme. Oveľa viac mi vadí tá kosáková ľavá spodná. Je to inak nejaká obyčajná čínska borievka, z rodičovskej záhrady.

Re: Juniperus prvý tvar

Napísané: 05 Okt 2016, 22:06
od užívateľa RastoS
paráda Rasťo.
Mimo, ona teraz vyzerá horšie aj preto že nie je nadrôtovaná do jemna, iba hlavné vetvy. na fotke z prvého tvarovania vidieť že je "upratané" všetko až do najjemnejších vetvičiek. teraz tomu tak nie je a preto nie sú ani obláčiky a poschodia také výrazné ale to v terajšom štádiu ani netreba, jedine ak sa nechystá na jar na výstavu :)

Re: Juniperus prvý tvar

Napísané: 05 Okt 2016, 23:17
od užívateľa peter G
V skutočnosti určite vyzerá dobre.

Nedávno som 1. krát tvaroval borovicu a potom čučal ako puk na fotku. A kde sú vertikálne ohyby vetiev, čo som robil? Kuknem na strom, sú tam, kuknem na fotku znovu - nič... Čupnem k stromu, aby bola hrana misky vo výške očí, ako to videl a má vidieť foťák...ahá! =))

Re: Juniperus prvý tvar

Napísané: 06 Okt 2016, 08:14
od užívateľa Martin S
ahojte priznam sa ze sa podla fotiek nejak neviem dostat do obrazu. uz po prvom tvarovani mi tam nejak na pohladovke prekaza vrchol po druhom tvarovani je ta pohladova strana omnho vyvazenejsia nepada to tolko dolava ale nechapem nejako nasadenie vetiev pohladovka vs. zadna strana mas takuto fotku co prikladam s tvojho blogu po druhom tvarovani . pretoze po prvom tvarovani mi to pride zaujmavejsie ako pohladovka ale momentalne si to neviem predstavit .

Re: Juniperus prvý tvar

Napísané: 06 Okt 2016, 09:55
od užívateľa rasto
Ahojte,
Mimo má pravdu v tom že prvá koruna bola oveľa dynamickejšia a lepšie sedela ku kmeňu. Teraz je to ozaj taký trojuholník, aj keď naživo to nie je taká katastrofa. Plán do budúcna bude v prvom rade odstránenie kosáku - spodnej ľavej vetvy, resp. jej väčšej časti. Potom odstránenie spodnej pravej vetvy, ktorá teraz prekrýva jin. To mi už múdrejší a skúsenejší na tvarovačke hovorili, že tú pravú tam nemám ťahať, ale darmo, som tvrdohlavý :D
Martin, foto zozadu spravím. Ako pohladovka zadok asi nemá budúcnosť. Celý kmeň ide teraz ku pozorovateľovi a vidno aj mŕtve drevo. Postupne chcem ešte pridávať nejaké ďalšie jini a shari, tak čas ukáže.

Re: Juniperus prvý tvar

Napísané: 06 Okt 2016, 10:57
od užívateľa peter G
Zámysel je super. Presne na tú vetvu "v kosáku" som sa chcel spýtať, nevedel som ju nejak definovať z kade ide. Tak len trochu času a trpezlivosti a strom sám ukáže, kam chce ísť.

Re: Juniperus prvý tvar

Napísané: 06 Okt 2016, 14:46
od užívateľa Mimo
Rasťo tak ta posledna upravena to už áno :)
Aj lajk :)
Tak nech sa podarí a je zdravý.