Tvarovanie koberca

Užívateľov profilový obrázok
Mimo
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 09:51
Kontaktovať užívateľa:

Tvarovanie koberca

Príspevok od užívateľa Mimo » 06 Okt 2016, 11:02

Posledne dva dni som sa pobavkal s borievkou rozprestretou green carpet zo záhradníctva za 17 euris. Je to prve hrube tvarovanie. Ešte som nič take hrube (aj keď je to shohin) netvaroval tak som mal problem dostať vetvy kam chcem a musel pridať pozdlžne drôty, no a potom som na to čučal ako teraz nadrôtujem menšie vetvy :D Takže drôtovanie odkomentujem sám aby ste sa s tým nezrdržiavali - katastrofen :ymblushing:
Všetko zvyšne komentujte kritizujte naložte mi :D
Mne to asi bude aj tak jedno lebo som sa do toho stromčeka už zaľúbil a láska je predsa slepá :D
Nie vážne každý názor beriem a zvážim.

u2.jpg
u1.jpg
u3.jpg
u4.jpg
u5.jpg

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tvarovanie koberca

Príspevok od užívateľa rasto » 06 Okt 2016, 12:17

Ahoj Mimo, prečo nie, dobrý trénovací materiál. Pokrútil si statočne. Ak si sa rozhodol ponechať oba kmene, kompozične je dobre, ak by boli jeden vyšší od druhého. Vyšší by mal byť aj hrubší..ale to je len teória :) Ak obe korunky končia v jednej výške, trošku to ruší. Ešte by som ufikol ten ľavý spodný konár, ten mi tam nesedí.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 06 Okt 2016, 12:33

Ahoj, no ľavú korunu plánujem vyššie, zadný konár to chvíľku riešil ale vyzeralo to umelo tak som ho stočil dozadu.
A ten ľavý spodný - vedel som že budu námietky, ale to je práve to čo to podľa mňa robí iným, nechcem typický nastajlovaný bonsaj, ale radšej strom ktorý by sa našiel v prírode, a tam môžu rásť aj takýto mlaďasi od kmeňa :) Pre mňa je to známkou originality skôr ako rušivý aspekt :) Bez toho by to vyzeralo obyčajnejšie.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 06 Okt 2016, 14:25

Ešte jedna fotka aby bola predstava o veľkosti.
A Rasťo, jak kukam teraz na tu fotku, zajtra skusim dať vrchol pravej koruny nižšie :D
u.jpg

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 06 Okt 2016, 17:42

Pekne si ju zredukoval. Už by som nedával dole nič. Teraz ju nechaj dlhšie rásť. Ľavý spodný, nech ešte niečo potiahne, prinajhoršom si pestuješ Jin. Mne sa to páči.

Kedy by ste sa chalani odvážili teoreticky presadiť takto "zmordovanú" borievku?
long live your 盆栽
P.G.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 06 Okt 2016, 17:59

No keby sa nahodou stalo o par rokov že z toho bude vystavny shohin, tak za žiadnych okolností by som ho na výstavu nedal lebo by mi ten ľavy spodny určite nejaky bonsajista ufikol :D Ten tam ostane, je to mlady vyhonok vychadzajuci spoza kmeňa ako nieje nič zvlaštne v prirode a mne sa takýto doplnok strašne páči :)
Peťo strihať už určite nič nebudem len asi zajtra trošku viac ohnem pravy vrchol aby vyzeral nižšie ako radil aj Rasťo.
A viem že zo skusenosti so mnou sa bojite že sa to budem hneď skušať narvať do krajinky alebo menšej misky ale to nehrozi necham to rok ako to je.
A tiež by ma zaujimalo na aky časovy usek by skusení bonsajisti plánovali redukovanie takého veľkého koreňového balu.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 07 Okt 2016, 11:52

Trošku som ešte pokrutil drôty, výška sa bude už len potom novym obrastom riešiť. Ťažko to sfotiť aby to ukazalo hlbku toho cele rano sa s tym babrem a na fotke to stale horšie vyzera pridem s5 k stromu a kukam šak mu nič nechyba sfotim zase par fotiek kuknem v kompe a furt na uja... :D
ako oddžubať voľny čas.....
u.jpg

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 21 Apr 2017, 15:45

Tretina vetiev v zime uschla (niektore z nich - možno aj všetky boli nalomene pri tvarovani)
No musel som presadiť lebo pôvodný substrát zo záhradníctva bol stále premočený.
Väčšinu balu tvorili jemné vlásočnice tak som vedel dať dve tretiny rovno preč.
A tu je penjing 9.
Dúfam že mu bude dobre v zeolite, nechám ho dve sezóny rásť a potom bude pretvarovaný aby lepšie ladil s krajinkou.
u2.jpg
u1.jpg

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 21 Apr 2017, 18:27

Ahoj Mimo, dúfam, že jej to presadenie prospeje a rýchlo sa otrepe a zaplní.

Po takej zime ako bola počítame škody asi všetci. Nuž po pár rokoch bola ozajstná zima... Ale zaujímavé že čo bolo zapustené v zemi je OK...
long live your 盆栽
P.G.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 21 Apr 2017, 18:36

Ahoj :)
No ja kvôli zime nemám asi žiadne škody tieto vetvy odišli najskôr kvôli nešikovnému tvarovaniu kde som ich nalomil.
Ináč všetko mi v pohodke prežilo.
Ešte aj malinký čínsky brest asi 11 cm vysoký s centimetrovým kmienkom ktorý som vonku nechal ako experiment a správal sa k nemu ako k ostatným stromčekom vonku to prežil, aj keď som už myslel že je kaput :)
Je to bojovník, 3 mesiace vkuse mrazy aj do - 20 a on ako keby nič :)
Už je presadený na kamennej platni a za odmenu mu spravím krajinku na mieru :)
u1.jpg
Tebe niečo odišlo?

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 21 Apr 2017, 18:52

V zemi nie, tam všetko OK, aj 7cm brest, aj malé javory, moruše či céder... Ale na balkóne zopár stromčekov zrejme odišlo - shohinová čínska borievka, možno jedna sylvestriska, malé mugo, JWP príde minimálne o pár vetiev... ale ešte na niektoré čakám- breza, hrabík, lonicera... Na jarnom stretku chlapi vraveli, že aj ich parviflory to schytali...
To balkónovanie je o ničom. Na druhej strane bez akejkoľvek ochrany prezimovali ostatné ihličnany, amur, dve lipy, jablonky a dokonca ginkgo!

Just call me winter hardiness tester! :))
long live your 盆栽
P.G.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 21 Apr 2017, 19:02

No ty koki borovice by som nečakal že pôjdu kvôli zime. Nepolieva ti ich náhodou žena roundupom aby sa jej uvolnilo trošku miesta na balkone? :))

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 21 Apr 2017, 19:52

Nie, nepolievala. Teóriu zimovania na balkóne poznáme všetci. Hold keď sa to podcení a príde po rokoch ozajstná zima... Ale asi som to nerobil tak úplne zle keď z cca 40 stročekov má problémy 4-5 kúskov. Našťastie to boli len mladé rastlinky, takže už sú aj čiastočne nahradené.
long live your 盆栽
P.G.

Mimo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 05 Jún 2017, 11:48

Presadenie asi prospelo :)
IMG_6501u.jpg

Mimo