Nohoplod-Podocarpus

Používateľov profilový obrázok
poloo
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:59

Nohoplod-Podocarpus

Príspevok od používateľa poloo »

Neviete mi niekto poradit ci nohoplod vyrasi nove vyhonky aj zo stareho dreva??? A ak hej, ako najlepsie docielit aby vyrasil co najväcsom mnozstve. Nejaky zarucene praktiky?
Prílohy
PB080495.JPG

lacike
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Re: Nohoplod-Podocarpus

Príspevok od používateľa lacike »

Ahoj,

pokial viem, tak nohovec je jednak velmi pomala rastlina a jednak zo stareho dreva velmi nerasi, iba z toho, co je este zelene, resp. uplne nezdrevnatene. Rasenie a spaetne rasenie dosiahnes zakracovanim novych prirastkov (podobne ako u borovic), na co reaguje mnozstvom novych vyhonov.
Ak chces dosiahnut dobry vysledok, tak tomu napomoze hlavne dostatok svetla, tepla a vlhka.

poloo
Reactions:

Lacike diky za radu, svetlo teplo aj vlahu ma dostatocne tak uvidim ako sa stym vysporiada. Inak neviem ci teraz takto nazimu mu mam aj viac prihnojit?

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

poloo napísal:Lacike diky za radu, svetlo teplo aj vlahu ma dostatocne tak uvidim ako sa stym vysporiada. Inak neviem ci teraz takto nazimu mu mam aj viac prihnojit?
Svetla teraz urcite nema "dost", ani ked ho mas v okne, ved je jesen :-) Pod vlhkom som myslel vzdusnu vlhkost (pripadne caste rosenie), ktorej v byte tiez nie je vela. Po lopate povedane, ak chces, aby ti rychlo rastol, tak ho treba v lete dat niekde na balkon (ale davaj bacha, plne slnko nezvlada, treba tienit, alebo nedavat na juznu stranu)

Ten mach daj prec, drzi vela vlhkosti a v byte aj tak neprezije dlhsie ako 1-2 tyzdne (teda ak nechces simulovat hnedo zltu travu).

Inak, co si mu chudatku spravil, ze sa dostal do takehoto stavu? Presadzal si ho ked bol v taktomto stave, alebo este predtym? Nezakracoval si dufam nejake drasticky korene, to nema rad.. Ak si nedavno presadzal, tak ho nejak velmi nehnoj, po 4 tyzdnoch zacni zlahka, ak sa bude tvarit, ze nezhadzuje ihlice, vseobecne v zime sa neplati velmi hnojit, ked nie je slnko ani hnojivo nepomoze ;)

poloo
Reactions:

Bol som mimo domu na tri tyzdne a nejak na neho doma zabudli. Bol v zubozenom stave a toto je torzo co z neho ostalo. A to sa uz s toho najhorsieho spamätal. Presadzany bol asi pred 3-4 tyznami a korene som mu nezakracoval skoro vobec.Iba tie co boli poskodane pripadne odumrete.

boza66
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 23:14

Príspevok od používateľa boza66 »

Ahoj. PODOCARPUS je pekná ale dosť citlivá rastlina.
-pri presádzaní odstraňuj len minimum koreňov, nikdy sa nesnaž odstraňovať väčšie množstvo zeminy lebo korene si potrpia na nejaký druh bioorganizmov ktoré potrebujú. Na doplnenie zeminy používam substrát na Bonsaje + lignocit + jemný riečny štrk 1:1:1.

-polievaj sporadicky (polej a nechaj preschnúť) ja polievam v lete 2-3x týždenne, teraz pri zimovaní teplota 15-18°C 1x za týždeň. Prvým príznakom premočenia je hnednutie až zčernanie lístkov.

-hnojenie: ja používam hnojivo z výťažkom morských rias, ktoré vraj dokáže tvoriť potrebnú mikroflóru (dávam polovičnú dávku). POZOR na postreky proti parazitom ako aj postrek na čistenie listov vždy zakry zeminu aby si nezničil mikroflóru v pôde.

-umeistnenie: v lete polotieň (pozor na prudké obedňajšie slnko, v zime ho mám v pivnici na stole blízko okna (teplota 15 - 20°C )mimo radiátora. Neumiestňuj ho na parapetu nad radiátor (veľký nepomer teplôt (nohy v teple - hlava v prievane).

Cez víkend pridám foto tej mojej.
boza

boza66
Reactions:

Posielam foto môjho zverenca.
Prílohy
PB150258.JPG
tieto hnojivá mám odkúšané
tieto hnojivá mám odkúšané
boza

boza66
Reactions:

moje zimovanie
Prílohy
takto ho zimujem
takto ho zimujem
boza

poloo
Reactions:

Nazdar. Mam zakoreneny uz druhy rok nohoplod a obcas sa stane ze mi zacne postupne cernat jeden listok a postupne zcerna cely(cca 2-3 tyzdnea potom odpadne) Co moze byt pricina?

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Toto sa mi s podocarpom este nestalo, skor mi konce zozltli (vela priameho slnka). Ale ak ti tmavohnednu alebo sednu, tak prelievas. Sa to mozno nezda, ale je to ihlicnan => podstatne nizsia spotreba vody. Navyse je velmi citlivy na redukciu korenov (ci uz zakracovanim, alebo tym, ze odhniju z vody)..

boza66
Reactions:

Môj Podocarpus stále vyháňa nové prírastky. Je umiestnený v nevykurovanej pivnici pri okne ako vidno na fotke vyššie. Teplota sa tam pohybuje medzi 15-16°C. Polievam ho raz týždenne a vyzerá že mu to stačí. Mám taký postreh, že ak je zemina dlhšie premokrená tak začnú černať lísky. Teraz som pokusne vyskúšal na zeminu nasypať jemnú vrstvu Akadamy ktorá my signalizuje vlhkosť substrátu. Zatiaľ my to funguje. Zemina je zmes hlina na okrasné rastliny, lignocit, piliny a riečny štrk. V tomto ho mám už rok a v pohode ( predošlé som mal v Akadame aj Zeolite a tie uhynuli do 5 mesiacov ).
boza

poloo
Reactions:

No asi jemne obmedzim zavlahu. Ja mam moj zasadeny v terramole s 1/5 raseliny a zatial stagnuje. Druhy mam zasadeny v bonsaj zemine original kupovanej a tomu sa dari celkom fajn. Pomalicky prirasta

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

ja mam svoj v zmeske terramolu a zeolitu. Presadzal som najar, lebo je to bestia, bol som varovany kvoli korenom. Taky vtaci zob sa chyti po presadeni uz po 2 tyzdnoch, tuto trvalo mesiac a pol, kym mal podocarpus nove puky. Od jesene pribudol iba jeden novy puk, ale cez leto ich bola veeela.
Na jar treba vyhony so zelenymi stopkami zakratit na cca polovicu, co vyvola spaetne rasenie a teda celkove zahustenie. A potom uz iba slnko a hnojivo.

akwina
Reactions:
Dátum registrácie: 24 Mar 2012, 18:41

Príspevok od používateľa akwina »

Ahojte,
som strašne zúfalá zo stavu môjho nohoplodu. Čo som tak čítala, prelievanie sa prejavuje väčšinou černaním lístkov, avšak lístky na mojom bonsaji začínajú postupne schnúť aj keď má dostatok vlahy. Schnú prevažne vo vrchnej časti stromčeka a zoschne celý výhonok (nielen pár lístkov). Taktiež ak sa objaví nový výhonok, za chvílu zoschne.
Prosím, poraďte mi čo mám s tým robiť.
ďakujem.

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

akwina napísal:Ahojte,
som strašne zúfalá zo stavu môjho nohoplodu. Čo som tak čítala, prelievanie sa prejavuje väčšinou černaním lístkov, avšak lístky na mojom bonsaji začínajú postupne schnúť aj keď má dostatok vlahy. Schnú prevažne vo vrchnej časti stromčeka a zoschne celý výhonok (nielen pár lístkov). Taktiež ak sa objaví nový výhonok, za chvílu zoschne.
Prosím, poraďte mi čo mám s tým robiť.
ďakujem.
Daj fotku, aj detail substratu aj listkov

boza66
Reactions:

Ahoj akwina. Podocarpus reaguje na premočený substrát černaním lískov, (ak bol premočený dlhodobo dochádza k odhnívaniu koreňov a preto doporučujem okamžité presadenie do nového substrátu). Potom treba zalievať menej, lebo je to ihličňan a tie znesú aj suchšiu pôdu (nie suchú). Čo sa týka tvojho problému mám zlé tušenie, že má moc poškodené korene a nedokáže prijímať dostatok vlahy. Moje doporučenie: skús ho umiestniť na miesto kde je dostatok svetla, ale nie priame obedné slnko - moje to nemali radi a tiež im hnedli a usychali ihlice, ďalej treba sledovať pôdu, udržiavať ju mierne vlhkú a častejšie rosiť.
boza

akwina
Reactions:

Posielam vám fotky na kt, môžte vidieť môj problém. Ako som spomínala (je to aj na fotke vyznačené), schne iba vrch stromku.
Prílohy
naznačené problémové časti
naznačené problémové časti
zoschnuté časti 1
zoschnuté časti 1
zoschnuté časti 2
zoschnuté časti 2
substrát 1
substrát 1
substrát 2
substrát 2
P1030786.JPG
substrát 3
substrát 3

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Boza66 mal pravdu, je to zrejme korenmi. Mas presne tu malu misku, ktora byva zvacsa prerastena korenmi. Na fotkach priam kypia.
Zozen si vacsiu misku (vyskovo rovnaku, pripadne cosi hlbsiu ale urcite s vacsim podorysom), opatrne rozplet korene (napr. namocene v nadobe s vodou a jemne prstami vyplav povodny substrat) a presad (pozor, nie do bonsaj substratu, kukni tu na fore, co je vhodne). Nechaj tak mesiac mimo priameho slnka, nech znova prekoreni. Potom by to uz malo byt v poriadku.
Pri presadeni mozes jemne zakratit korene, pripadne par nevhodnych odsmiknut. Podocarpus ale nema rad velke zasahy do korenov, neodporuca sa uberat viac ako 10% (rataj nejake straty aj pri rozpletani korenov).

Vela zdaru!

akwina
Reactions:

Mala by som aj zrezať vrch, ktorý je vyschnutý?

Martin-SO
Reactions:
Dátum registrácie: 11 Júl 2013, 21:56

Príspevok od používateľa Martin-SO »

mohol by niekto dat zakladne info starostlivosti o podocarpus- polievanie, hnojenie? dakujem
Prílohy
15072013062.jpg

Napísať odpoveď

Návrat na "Iné.."