Kamélia - Camellia

Rudi
Reactions:
Dátum registrácie: 31 Aug 2010, 23:06

Kamélia - Camellia

Príspevok od používateľa Rudi »

Kamélia nie je vhodná rastlina pre pestovateľa začiatočníka. Ak nemáte pre ňu vhodné miesto, radosť z nej mať nebudete. Platí jedno pravidlo: rovnomernosť vo všetkom. Kvitnú počas zimných mesiacov - podľa odrody - medzi októbrom a májom.
Vysádza sa do priepustnej pôdy s vyšším podielom rašeliny. Vhodná je zmes bielej rašeliny, 1 kompostu a hlinitej pôdy. V tomto období sa pridáva hnojivo 1x týždenne v nižšej koncentrácii, pretože kamélie reagujú citlivo na koncentráciu solí.
V júli sa výživa zastaví. Korene neznášajú vysoké teploty, preto ak je vonku, mala by stáť na polotienistom mieste. Rozhodne nie je dobré meniť stanovište rastliny. Môžete ju vysadiť do záhrady i v črepníku, ktorý vložíte do zeme, kde budú od mája do konca septembra a na konci jesene prenesiete do izby. Do otvorenia púčikov udržiavajte rastlinu pri teplote 10 - 12°C. Prezimuje pri teplote 6 - 10°C.
Kamélia sa polieva výhradne mäkkou vodou. V zime sa substrát udržiava rovnomerne vlhký. V lete až do konca júla sa polievajú pravidelne, od konca júla menej. V zime im zabezpečte dostatočnú vlhkosť vzduchu - rosením, zvhlčovacími kamienkami či nádobami.
Rozmnožuje sa vrcholovými alebo bočnými odrezkami. Vrcholové by mali mať tri listy, bočné iba dva. Zakorenia v priebehu 12 týždňov.
Tak tohoto som sa držal pri zaobstaraní kamélie na jeseň pred rokom. Kúpil som ju už s pukmi, ktoré mi postupne aj rozkvitli. Našiel som jej miesto na nevykurovanom schodisku na parapete. Teplomer ukazoval od 10 do 12 °C, čo jej vyhovovalo. V lete bola pod altánom čiastočne pritienená rannému slnku a od poludnia už v chládku. Darilo sa jej dobre. Mala prírastky a teraz aj nahodené puky ktoré začínajú kvitnúť. Zopár fotiek prikladám.
Prílohy
Prvé kvitnutie spred roka
Prvé kvitnutie spred roka
A teraz
A teraz

Používateľov profilový obrázok
Martis Peter
Reactions:
Dátum registrácie: 28 Sep 2010, 21:07

Re: Kamélia - Camellia

Príspevok od používateľa Martis Peter »

Pekná, tiež som si jednu zakúpil pred dvoma rokmi, ale nie je až taká pekná ako tvoja. Toto leto mi takmer vyschla , ale prežila to s odretými ušami. Veľmi často trpí škvrnitosťou listou. Skúsil som ju prihnojovať rohožkou a listy sú zatiaľ bez škvrn a krásne sviežo zelené. Presadenu ju mám v kanume, zmiešanej spolu s trochou rašeliny.

Martis Peter
Reactions:

Po ťažkom roku len jediný kvietok, ale som rád, že žije :)
Prílohy
Obrázok 951.jpg

mikus
Reactions:
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od používateľa mikus »

pred chvílou som písal o camellii a neuvedomil som si,že podrobnú informáciu už podať Peter,musím pozornejšie sledovať písané informácie

Martis Peter
Reactions:

Prezimovala celkom dobre a teraz rastie ako keby chcela dohnať to, čo minulý rok zanedbala. :)

Martis Peter
Reactions:

Už mi tá zima začína liezť na mozog, ešteže kvitne , ..... len pre rozptýlenie...
Prílohy
Obrázok 1969.JPG

rasto
Reactions:
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rasto »

krásna rastlina. Kvitnúce druhy mám rád, ale osobne si na tento druh netrúfam :)
Veru, už aby začala jar, u nás to aj tak vyzerá -druhý deň prší a je tak 6-7 °C

peter G
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od používateľa peter G »

Ahojte, tak po 3 rokoch kvitne aj moja :) . Doniesol som ju od sestry v biednom stave, dobre že prežila.
Rozmýšľam ale nad tvarovaním. Kmeň smerujúci nahor je tenší ako dolný konár, tvar sa mi tiež nepozdáva. Drevo je tuhé a dosť krehké. Navyše ročné prírastky biedne. Napadlo ma pár riešení:
1. Nechať zaguľatiť korunu a tešiť sa, že kvitne.
2. Nechať voľne rásť kmeň smerujúci nahor a dúfať, že časom bude hrubší ako spodný konár/kmeň.
3. (od)potápať 1 časť rastliny, rozdeliť na 2. V tomto prípade ale váham, ktorú časť nechať na koreni...
Čo Vy na to?
Prílohy
IMG_20141217_093801.jpg
IMAG0543.jpg
...a možnosti potopenia a rezu
...a možnosti potopenia a rezu
long live your 盆栽
P.G.

RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od používateľa RastoS »

ten teňší kmeň/konár by som odpotopil preč, zostane ti tak kmienik sice s menšou konicitou ale krajším ohybom. a na fotke číslo 2 to vyzerá že aj ďalšie konáre sa ti potom pekne "zalamujú" a nebudeš musieť ohýbať drôtom. pri tom tenšom je síce zvlnený ale len tak mierne, ak ho potopíš tak budeš mať pekný voľne vzpriamený stromček z neho.

R

peter G
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od používateľa peter G »

Presne nad tým som váhal. Zachovať "taper" s tenším kmeňom, alebo si nechať pohyb a "viac" rastliny. Tak nechám ten hrubší na šikmý kmeň, na jar to potopím, myslím že kamélia by mohla zakoreniť OK.
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Iné.."