Sečuánske korenie (Zanthoxylum piperitum)

Ritualist
Reactions:
Dátum registrácie: 28 Sep 2014, 19:18

Re: Sečuánske korenie (Zanthoxylum piperitum)

Príspevok od používateľa Ritualist »

Tak asi to nezvladol. Pozrel som sa na korene a nemal ziadne... Je mozne ho este nejak zachranit ked ma stale zive konariky? Alebo to udrziaval len z nejakej zasoby?

Používateľov profilový obrázok
peter G
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od používateľa peter G »

Ahoj, už asi veľa nenarobíš. Keby boli nejaké listy, dal by sa aspoň odrezok zachrániť. A kde sa podeli korene si zistil, alebo príčinu?
long live your 盆栽
P.G.

Ritualist
Reactions:

Korene boli uplne cierne ako keby zhnite a nove sa vobec nevytvarali. Pricina zrejme preliatie a zhnitie? Aj ked som si isty ze som na zalievku daval pozor obvzlast celu tu dobu ked nemal ziaden list.

peter G
Reactions:

V tomto som sa už poučil - stromky kupovať na jar a hneď a bez rozmýšľania presadiť do anorganiky. Izbovky sa dajú aj celý rok, ale jar je jar.
BTW moje zanthoxyly si teraz pýtajú vody ako ostatné rastliny, len v zime pomenej. A rastú super či v zeolite/ terramole.
long live your 盆栽
P.G.

Ritualist
Reactions:

Hej no on bol uz zo zaciatku trochu problemovy, ta zemina v ktorej bol, smutivky, a nakoniec zrejme aj zle korene.
Este taka jedna vec, tie ktore mas v zeolite tak ako casto ich polievas? Viem ze to je individualne ale skus napisat momentalne ako ich polievas.
Dakujem

peter G
Reactions:

Teraz denne. Jeden deň až kým pretečie, druhý deň aspoň "zhora" bez pretečenia.
Inak skúšal som nepolievať 48 hodín (od obeda do obeda) a všetky rastliny boli OK - v byte, na balkóne, shohiny... Vtedy boli teploty do 25℃. Z toho usudzujem, že tieto substráty sú schopné držať vodu omnoho dlhšie ako by 1 veril, aj keď zvonku na to nevyzerajú. Teda samozrejme keď sú stromky dobre zakorenené.
long live your 盆栽
P.G.

Ritualist
Reactions:

Tak v tom pripade som ho urcite nemohol prepoliat. Ja som ho polieval kazdy treti den aj ked boli tie horucavy okolo 30stupnov v BA... Vcera ked som ho vytiahol zo zeolitu tak zeolit bol este vlhky a to som ho polieval naposledy v nedelu. Takze tu vlahu udrzi dost dlho ale to mozno aj kvoli tomu ze som teda nemal ziaden listok... Skoda bol to pekny stromcek a trochu ma to cele vyviedlo z miery ci nahodou nepolievam zle tie bonsaje... obzvlast ked mam teraz novu azalku ktoru polievam kazdy druhy den (o nu by som velmi nerad prisiel)

peter G
Reactions:

Ešte doplním k tomu polievaniu. Vieš, že treba pomaly, po celej ploche a poriadne...
Keď som dal všetko do anorganiky, mal som hlavu v smútku, ako že teraz budem polievať. Krhla zn. Haws nepoužiteľná-bez nádstavca vôbec a so sprchou to cákalo kade tade. To sa v byte a na balkóne nedá...
Dobre sa polieva tlakovým rozprašovačom, tu je problém odhadnúť množstvo vody...
No a pridávam obrázok toho, čím najradšej polievam. Je to z bonsai.de za asi 9€, vyzerá to úplne stupídne, ale funguje pre byt a balkón úplne úžasne. To množstvo rastlín s tým polejem za 20-30 minút, regulujem množstvo vody a rýchlosť prietoku tlakom ruky, dostanem sa s tým všade, na väčšiu misku (30 cm) stačí 1 nádobka, na menšiu polovica, vytiahnem s tým vodu z podmisky...proste v jednoduchosti je krása. :)
Prílohy
2313__bonsai.jpg
2313__bonsai.jpg (7.81 KiB) 3205 zobrazení
long live your 盆栽
P.G.

Ritualist
Reactions:

Vyzera to zaujimavo len objednat si od nich toto a zaplatit 17e kuriera... to mozno neskor ak objednam nejaky bonsaj tak dokupim.
Ja poberem misky, hodim ich do drezu a polievam z flias v ktorych mam odstatu vodu. Poriadne polejem... obcas dost a ked uz neodkvapkava voda z otvorov tak prichitim anorganiku rukou a otacam misku pomaly dolu hlavou aby vytiekla este prebytocna voda ktora tam ostala a neodtiekla. To iste robim aj s tymi ktore su zasadene v organike.

palged27
Reactions:
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Príspevok od používateľa palged27 »

Caute...jemne odbocim od temy Zanthoxylum a nadviazem na Petrovo zalievanie ;)
zopar stromkov mam zasadenych v kaktusovom substrate,ktory ma velmi prijemne prekvapil svojimi vlastnostami.Obsahuje zeolit,antuku,kremicity piesok,hlinu,perlit,dolomit a lavovu drt.Jednoducho povedane super priepustny substrat.Ja som ho este mierne vylepsil ;) tak,ze som ho preosial na jemnom site,aby som odstranil jemny prach a primixoval teramol vo frakcii 1-3 mm.

http://www.zpvp.sk/www-zpvp-sk/eshop/16 ... aktusy-5-l

Stromcekom sa v nom dari,len problemom bolo zalievanie,lebo ked tento substrat preschne,pri polievani dochadzalo k vyplavovaniu.Tak som jedneho dna "ukoristil" manzelke aplikator na liek pre deti - dufam,ze to nebude posudzovane ako skryta reklama :D

http://www.drmax-lekarna.cz/nurofen-pro ... eranc.html

(ten priesvitny valcek),ktory ma na spodku mensiu dierku.Do vrchnaka z beznej 2 litrovej plastovej flase(moze byt samozrejme aj ina,lebo nadstavec je vsade rovnaky) som zeravou skrutkou urobil otvor na spominany aplikator a vznikla tak akasi nasadka na flasu.Prud vody,ktora vyteka z flase je regulovany tlakom na flasu.Voda vyteka aj vtedy,ked na flasu netlacite,len ju jednoducho otocite dole hlavou.Pozitivom je ,ze nedochadza k ziadnemu vyplavovaniu a miernym negativom to,ze stlacanie plast.flase vydava niekedy cudesne zvuky :D .Nie je to sice na profi urovni tak ako v tvojom pripade Peter a na polievanie vo velkom to urcite nestaci,ale ak ma niekto hlavne mensie stromky v anorganike (napr.teramol vo frakcii 1-3)urcite oceni...nevravim,ze som objavil Ameriku,ale mozno to niekomu pomoze tak ako mne ;)
Naposledy upravil/-a palged27 v 26 Jún 2015, 13:29, upravené celkom 3 krát.

peter G
Reactions:

Ahoj, keď spravíš do štupľa z PET fľaše diery ihlou uchytenou v kombinačkách, dostaneš z toho neuveriteľne jemnú sprchu. Používam na polievanie semenáčov a odrezkov, akurát na to treba vynaložiť > silu.
:) To moje riešenie nie je vôbec profi, je to skôr šikovné a super kontakt s rastlinami. :)
Prílohy
IMAG0504.jpg
long live your 盆栽
P.G.

palged27
Reactions:

Mas pravdu Peter.Existuje vela jednoduchych sposobov...aj toto z nasho KE centra nie je cenovo narocne :

http://www.bonsaicentrumkosice.sk/bonsa ... polievanie

Rad by som sa vsak vratil k teme Zanthoxylum :

Ritualist : Precital som cele vlakno o tvojom trapeni so Zanthoxylom.Cloveka to mrzi,ked mu nieco hynie pod rukami,ale kazda takato skusenost ta posunie vpred a urcite by sa medzi nami nenasiel taky,ktory moze povedat,ze mu nikdy nic neodislo.Niekedy to bez obeti nejde.Ja by som misky pri polievani neotacal dole hlavou.To,co nevadi pri organike,by pri anorganike mozno vadit mohlo.Nie je to pre bonsaj prirodzene.Stromcek urcite inak zakorenuje v anorganike ako v beznom substrate a ta trocha vody,ktora pri polievani v anorganike zostane by nemala vadit.Niekedy je lepsie privelmi "nesahat a pouze koukat".

Ak dobre pocitam,presadzal si ho z povodneho substratu po cca 3 mesiacoch.Ja by som to urobil urcite skor,ale teraz sa mi to lahko pise.Mozno by som skusil nieco ine ako zeolit.Nevsimol si v akej frakcii toho zeolitu si to mal posadene.Mne osobne viacej vyhovuje teramol,alebo ten moj spominany kaktusovy substrat,ale to co plati u mna,nemusi platit u teba.Toto vsetko je vsak len moje zamyslenie nad tvojim problemom a netvrdim,ze uvazujem spravne ;)

palged27
Reactions:

Caute...trapim sa nejaky ten cas s mojim Zanth.pip.Zasadeny v cistom teramole.Po cca 3 dnoch po zalievke zvesi listky a javi sa ako smädny.Badam vsak aj znaky jemneho premokrenia (kde tu zlty listok) a aj podla mojho gusta je cca 3-4 dnova perioda zalievky prilis.Po poliati vsak vyzera ako pokropeny zivou vodou.Listky sa narovnaju a opat zopar dni vyzera byt vsetko OK.Lenze pribudaju aj dalsie zozltnute listky.Nove listove prirastky su poslabsie,takze celkovy vzhlad stromceka nie je prave vystavny.Beriem samozrejme do uvahy aj malo svetla a tepla.Celkovo sa stromcek nevie akosi rozbehnut.Hadam bude coskoro viacej slnka.Je pravdou,ze som presadzal v nevhodnom obdobi - tusim zaciatkom decembra,takze asi tazko mozem ocakavat zazraky,ale predsa.Cca 1 x tyzdenne mu supnem Vitality Complex strihnuty Kristalonom.Ako polievate prip.hnojite tento druh Vy ?Ako vyzeraju v tomto obdobi Vase ZP ?

peter G
Reactions:

Ahoj, celú zimu polievam k. 2. deň. Rastú, nedávno som ich zas zosadzoval. Je pravdou že nejaký lístok občas odpadne z tých starších, potom postupne zoschne celý zložený list aj so stonkou, ale to už väčšinou tlačí z pazuchy nový výhonok. Ako sme si písali na jeseň, mali trochu odmlku, ale od vtedy idú.
Moje hnojenie poznáš, stále mám na substráte organické hnojivo + zálievka vodou z akva a pár x do roka Vitality komplex. A ozaj len občas zamiešam aj tekuté hnojivo, hlavne pre kvitnúce.
long live your 盆栽
P.G.

palged27
Reactions:

vdaka za reakciu Peter

Napísať odpoveď

Návrat na "Iné.."