Duranta erecta

tana

Duranta erecta

Príspevok od používateľa tana »

Dobry den,

mam bonsaj duranta a za posledny cas som spozorovala ako keby bol zvadnuty. Listky ma take zvadnute, pokrutene.
Tu je fotka.

Obrázok

Neviete mi prosim poradit cim to moze byt?
Mam ho umiestneny na parapetnej doske. Byt je orientovany na vychod. Zaluzie mam podvihnute tak dufam ze svetla ma dost.
Presadzany este od kupy nebol (mam ho asi 7 mesiacov).

Na vrchu pody mam akadamu (kvoli zalievke).
Zaujimalo by ma preco na vrchu akadamy su take biele flaky. Je to z vody? Vodu mame makku ...

Dakujem pekne.

Používateľov profilový obrázok
RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Re: Duranta erecta

Príspevok od používateľa RastoS »

ahoj, nepoznám tento druh ale skús si prečítať z akej oblasti pochádza. môže byť že mu je zima a takto reaguje na chlad. tie biele škvrny môžu byť pleseň ak veľa polievaš alebo soľ. U mňa som zistil že sa tvorí ak je v miestnosti chladnejšie a pravidelne zalievam.

R

mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od používateľa mikus »

je to naozaj duranta?

Martis Peter
Dátum registrácie: 28 Sep 2010, 21:07

Príspevok od používateľa Martis Peter »

Nie som odborník, ale myslím, že je to z nadmerného polievania. Skúsil by som obmedziť zálievku , akadama na povrchu môže byť suchá, ale pod ňou substrát môže byť zase mokrý (vlastná skúsenosť ) :( To biele bude určite usadenina z tvrdej vody, čiže vodný kameň.

tana

Príspevok od používateľa tana »

dakujem pekne za tipy.
Ide naozaj o durantu. Kupila som ju v Nitre (vid link http://www.e-bonsai.eu/e-bonsai/indoor- ... ta-erecta/).
Z toho co ste pisali, bude najpravdepodobnejsie asi chladnejsie prostredie, no skusim kontrolovat aj zalievku. Uvidim ci sa to zlepsi.
dakujem pekne este raz.

BrKap
Dátum registrácie: 26 Jan 2020, 17:33

Príspevok od používateľa BrKap »

Prajem príjemný deň.
Som tu nový a rád by som "oprášil" tému DURANTA.
Asi sa už nedozvieme ako to dopadlo, čo by ma veľmi zaujímalo, lebo mám zrejme podobný problém (obrázok mi už nejde otvoriť).
Začnem augustom 2018, kedy som dostal narodeninový darček, ozajstný bonsaj (na záhradke mám kade čo, pestovaťeľ-amatér). Avšak nebolo mi povedané čo to je za druh a ako sa oň starať. Ani po googlení som nebol o nič múdrejší. Stromčeku sa celkom darilo, tak som to nejak po dlhšom čase prestal riešiť. Takto vyzeral keď som ho dostal.
22.8.2018.jpg
A po miernom zostrihnutí a "učesaní".
22.8.2018..jpg
Zimu prežil, z čoho som mal obavy a v lete šiel na balkón, vlastne loggiu. Myslím že sa mu páčilo (narozdiel od manželky), trápili ma len vošky, ktorých som sa nevedel zbaviť.
24.6.2019.jpg
Na jeseň šiel znova do bytu, to sa mu už prestalo páčiť. A to som mu spravil aj stolík :-? Východná strana, radiátory vypnuté,len sem tam prekúrené.
8.11.2019.jpg
Do sviatkov spadol skoro celý a aj keď narastli nové lístky, tak z konca hnednú, skrútia sa a postupne odpadnú. Odumrú aj s mladými stonkami.
20200111_152006.jpg
Včera som bol v Nitre a tak som to využil a zastavil som sa v bonsai centre. Konečne som sa dozvedel, že je to duranta erecta. Problém s opadom vraj spočíva v slabom polievaní. Polieval som zhruba každý piaty deň. Asi dva týždne je na západnej strane. Je tam už viac svetla ako na východnej.Tiež som prihnojil hnojivom na bonsaje a trocha viac polieval. Lístky púšťa aj na starom dreve, len sa bojím či vydržia. Vyzerá, že sa s toho snaží "vylízať" (pán má asi pravdu s tou zálievkou), ale niektoré konáriky pravdepodobne odišli do "večných lovišť ". Takto vyzerá chudáčisko teraz. Čo najviac pri okne a zasa pri radiátore, ale tiež je zapnutý málokedy.
14.1.2020.jpg
Poprosil by som, ak máte ešte nejaké iné návrhy, ako mu pomôcť.
Vopred veľmi pekne ďakujem. Braňo

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od používateľa peter G »

Ja mám len dve duranty, celoročne vnútry na Z a S! okne. Polievam každý deň v sezóne, každý druhý deň v zime a sú v pohode. Tá na severnom okne je nad kúriacim radiátorom spolu s fikusmi a tiež jej to nevadí. Škodcov som na nich za cca 4 roky nemal. Pestované v čistom terramole...

Tú zálievku treba prispôsobiť s ohľadom na podmienky, teplotu, množstvo listov, stav rastliny-či aktuálne rastie, alebo či len tak sedí a čaká a substrát. Úplne preschnutie nie je dobré...

Tiež mávam takú obmenu listov v zime, väčšinu zhodí a nahradí, ale postupne. Pučí dobre aj zo starého dreva, takže ak aj stratíš vetvu, mala by sa dať dosť rýchlo dopestovať nová.
long live your 盆栽
P.G.

BrKap

Ďakujem za odpoveď.
Pozorujem denne, zatiaľ žiadny veľký progres. Aj z toho čo narastie, stále niečo odumrie. Som zvedavý ako sa bude dariť výhonkom na staršom dreve, lebo tým koncovým sa nejak nedarí.
Včera som zasa bojoval cypeorm proti tým malým sviniam, teda voškám.
Pohrával som sa aj s myšlienkou o presadení. Len neviem či je teraz na to ten správny čas a správna doba.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lacike »

BrKap napísal:
28 Jan 2020, 23:55
Pohrával som sa aj s myšlienkou o presadení. Len neviem či je teraz na to ten správny čas a správna doba.
Ani tak nejde o to, ze ci teraz, ale ze ci za aktualnych okolnosti. Rozmyslajme spolu. Mas oslabeny strom, odpisal si mu velku cast korenov zlou zalievkou. Aktualne pracujes na ich obnove a dari sa ti, lebo strom ma prirastky. Ak presadis, zase odpelhas cast korenov. Co myslis, ze sa stane? :-) Stromy obnovuju korene zo zasob a tie stacia tak na jeden, niekedy snad aj dva pokusy.

BrKap

Presne to som myslel tým správnym časom, aby som viac neublížil ako pomohol.

Nie som celkom presvedčený, či to bola až taká chybná zálievka, lebo akonáhle som pobadal zvädnuté lístky, hneď som lial. Žeby to bolo predsa neskoro? Duranty pochádzajú zo suchých oblastí, Mexiko Tichomorie ...., mali by niečo zniesť.
Teraz sledujem vlhkosť, nemám odvahu tak často polievať ako mi poradil v NT. Tým, že má málo lístkov, má menšie "odparovanie" a predpokladám, že je zasadená v nejakom organiskom substráte (s anorganickými nemám žiadne skúsenosti) a ten asi zadrží viac vody.
Tie lístočky stále odchádzajú. Narastú 2-3 páry lístkov a potom tie prvé začnú s konca hnednúť (tak ako som dal foto hore) a potom odíde celá nová "stonka".
Ešte jedna úvaha. Predtým ako šiel do bytu, tak som striekal Decis-om a dosť možné, že bola namiešaná väčšia koncentrácia. Nemohlo mu aj to ublížiť? Len to je už viac ako tri mesiace..., keby aj, tak by tam už nemal byť žiadny účinok.

RastoS
Administrátor

ahoj, prave rastliny zvyknute na suchsie podmienky mozu mat problem s premokrenim a zahnivanim korenov. Ak sa ti da skus cely bal, ak drzi pokope, vytiahnut z kvetinaca a pozriet zo spodu ci je mokry. privonaj ci necitit hnilobu, skus rukou ci korienky na okraji drzia alebo sa rozpadaju - zhnite.
Ak sa neda vytiahnut tak skus pichnut spajdlou do odtokovych dierok do spodu ci nie su upchate. mne takto odislo ligustrum pred rokmi, rastlo tak bujne ze si upchalo odtokove diery a nasledne som ho utopil lebo som polieval tak ako vzdy ale prebytocna voda zrazu neodtekala.

BrKap

Ďakujem všetkým za rady a názory.
Zatiaľ sme stále na rovnakom bode, narastie - spadne.
Vyskúšal som aj Rasťovu radu. Podarilo sa mi vytiahnuť celý koreňový bal. Bolo to dva dni po polievaní, zdalo sa mi to dosť premočené ale odtokové diery boli v poriadku. Neviem v čom je to zasadené, lebo vo vnútri balu to bolo tmavé a na dne asi bola akadama. Korene podľa mňa sú asi v poriadku, pach vlhkej zeminy tam bol, vyslovene hnijúci zápach som necítil. Pri sadení som na dno dal vrstvu drenážneho keramzitu a naň trocha akadami, aby obnažené korene mali dostatok vlahy. Po zasadení som ho na chvíľku namočil, aby čerstvé nové dno bolo vlhké. Tu je pár obrázkov o čom som písal.
IMG_20200208_095159.jpg
IMG_20200208_095510.jpg
IMG_20200208_103307.jpg
IMG_20200208_110021.jpg

RastoS
Administrátor

ako sa dari po mesiaci? za tu drenaz davam jednicku.

BrKap

Musím s ľútosťou konštatovať definitívny koniec. Posledné dva lístočky odišli pred týždňom. Zatiaľ polievam po vzore Nastenky (suchý strom), ale mne sa to,čo jej, na 99,99% nepodarí .
Ako satisfakciu som si kúpil semiačka baobabu (grandidieri a digitata) a tropického duba. Skúsim pestovať od piky.
Mojím Ovatám a Afrám sa celkom darí a ako dopadnú záhradkové stromčeky, na to si ešte chvíľku musím počkať, ale vyzerá to nádejne.

RastoS
Administrátor

skoda, tak ale vela zdaru pri pestovani zo semiacok. treba ratat s tym ze mnohym z nich sa u nas nebude darit ale urcite najdes aj druhy ktore budu v byte spokojne.

R

Napísať odpoveď

Návrat na "Iné.."