Usychanie rastlin

Užívateľov profilový obrázok
petra
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 10:47

Re: Usychanie rastlin

Príspevok od užívateľa petra » 30 Júl 2010, 10:27

Dakujem. Skor ma zaujalo to, ze konar musi byt na zastrihnutie/zastipnutie uz starsi, aby rozkonaril...

mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od užívateľa mikus » 30 Júl 2010, 11:27

Na to zastrihovanie výhonov,až keď dorastú na veľkosť 8-10 listov mám iný názor.Niektoré druhy si priam vyžadujú,aby boli hneď keď sa objavia nové výhonky zaštipovali.Týka sa to hlavne javorov, brestov ,sliviek,pretože potom dochádza k vyťahovaniu výhonov,listy sú potom ďaleko od seba,a to narušuje tvar bonsaja.Pri pravideľnom zaštipovaní bochádza k vytváraniu nových výhonov,ktore podporujú zahusťovanie koruny,ktoré hlavne pri javoroch je žiaducé.To je moja skúsenosť.

petra
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 10:47

Príspevok od užívateľa petra » 30 Júl 2010, 12:57

Jasne, je to zrejme druh od druhu rozne... treba si nastudovat, s cim mam tu cest... ;)

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 31 Júl 2010, 08:43

Všimol som si pri niektorých druhoch,že čím menej konárikov stromku ponecháme,tým vačšie listy narastu,ako keby medzi veľkosťou stromku sa hľadala rovnováha,na dostatok asimilácie,to je u stromkov,ktoré ťažko rašia na starom dreve.Druhé,zase po zastrihaní aj zaštipovaní vypúšťajú veľa nových výhonkov.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 31 Júl 2010, 09:36

ano, je to tak ako hovorí mikus a niekedy to môže narobiť problémy ak to nevieme dopredu a nestriháme podľa toho.
čo mňa však tiež prekvapilo bol brest drobnolistý. pokiaľ som mu skrátil iba dlhé výhonky tak nové vypučil iba na koncoch konárikov ale po útoku roztočcov pri ktorom prišiel o viac ako polovicu listov sa zazelenali nové púčiky skoro po celej dľžke konárikov.

R

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 07 Aug 2010, 20:32

Len pozor na to,že keď bude menej púčikov,z ostávajúcich vyrastú väčšie listy.Stromček potrebuje rovnováhu koreňovej sústavy so zelenou hmotou listov.Práve preto sa na jer zostrihávajú korene,a zároveň sa upravuje aj koruna.

mathew
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:30
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mathew » 27 Okt 2010, 07:53

poradte mi. Stale neviem kde robim chybu.

vzdy ked mi Ligustrum pusti korienky z odrezku a zasadim ho do substratu tak po case uschne. vzdy najprv opadnu najvacsie najstarsie listy este zelene, potom tie mladsie. Vacsina listov opadne zelenych, niektore do polovice uschnu a potom opadnu. Zalievam ho tak aby bol substrat iba vlhky. Nerosim listy. Substrat: zahradna hlina, raselina, perlit - 2:1:1 miesam ho od oka tak ze je len zhruba pomer. Skusal som styri stanoviska: priame svetlo (na okne), polotien, v slnecnej izbe a foliovnik . Vzdy rovnaky vysledok. Hnojivo REM. Ziadny prievan.

Vzdy som potom kontroloval korene ci nahodou niesu odhnite ale neboli. dokonca sa mi zdali este zive aj ked koruna uz bola cela opadana a konariky suche.

ostatne rastliny nemaju problem.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 27 Okt 2010, 10:07

mne sa stalo presne toto isté nedávno s asi ročným odrezkom a rovnaký problém mám s trojročným odrezkom carmony, je krásne husto zalistený ale z času na čas keď sa jej chytím je opadne pár zelených zdravých listov. tiež neviem v čom môže byť problém. viem že sa mi to nedialo pred tým ako som postrekoval s Karate z čoho mi ostali aj žlté škvrny (bodky asi 1mm) na čínskej ruži. neviem či to môže byť naozaj spôsobené tým postrekom ale tie carmony mám vedľa seba dve a druhá je v poriadku.

R

ešte jedna vec čo ma napáda je teplota. ja som mal ten odrezok v miestnosti kde býva dosť chladno ale mám tam aj materskú rastlinu a tej sa darí veľmi dobre.

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 27 Okt 2010, 12:25

ak to nie je z premočenia,skús zistiť,či tam nie je roztočík,v pazuchách konárikov malé pavučinky,červený pavúčik

poloo
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:59

Príspevok od užívateľa poloo » 28 Okt 2010, 07:27

Ja som sadil Ligustrum tento rok asi 15-20 odrezkov. Vsetke (az na jeden sa mi krasne prijali) Sadil som ich do original bonsaj substratu a rastu ako z vody. Mathew ja si myslim ze robis chybu ze hnojis prilis skoro. Ked predadim odrezky nehnojim minimalne 3-6 mesiacov. Cerstva hlina nepotrebuje chvilu hnojit ma zivin dost. A este pritom hrozi spalenie korenov co je si myslim v tvoj pripad. Tolko moj subjektivny nazor.

Juraj Szabo
Dátum registrácie: 03 Sep 2010, 21:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 28 Okt 2010, 20:50

V zasade nesuhlasim z nazorom že všetky kupene stromčeky chcipaju .Mam skusenosti ako svoje tak aj svojich zakaznikov ktore tvrdia o opaku .Je rozdiel ak niekto kupuje stromček v obchode kde vam predavačka nevie povedať ani nazov stromčeku a nieto ešte ako sa onho starať.Svojim zakaznikom radim že stromček sa musi najprv aklimatizovať a potom presadiť.To znamena že ked vidim po mesiaci alebo dvoch že je všetko v poriadku tak sa pustim do presadenia .Na každom fore sa piše že stromčeky su dovezene v prevoznom substrate a preto treba presadzať .Ak niekto odignoruje jednoduchu starostlivosť tak potom už neviem kde je problem .Ligustrum je jeden z najvhodnejšich stromčekov na naše bytove podmienky .Nie je vhodne hadzať každy stromček do jedného mechu .Potrebuje vlhkosť a hlavne priepustny substrát , napr akadamu .Ja mam jeden shohin ligustrum zakupeny z bonsai centra už treti rok a je v poriadku .Je v čistej akadame a môžem ho zalievať aj denne , akadama zaistuje že sa neda preliať .Držim palce pri dalšiom pestovani ;)

mathew
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mathew » 28 Okt 2010, 23:27

Parazitov som na rastlinach nenasiel ziadnych ani stopy po nich. Ziadne pavucinky, vajicka, puklice alebo larvy. Samozrejme ze v substrate sa pohybuju semtam nejake mikrochrobaky ale to asi bezne.

Polo, nie vsetky som hnojil takze ttym to asi nebude. Skusim ten substrat na bonsaje. Mozno sa zadari. Ja mam pocit ze to bude tou zeminou. Ona ked trochu preschne na okrajoch kvetinaca tak su hrudky dost tvrde. Tak skusim ten substrat - este mam tri odrezky.

teplotou? neviem. skusal som ich zasadit asi 5x pocas dvoch rokov (jar, leto, jesen) a ani raz sa mi to nepodarilo.

poloo

Príspevok od užívateľa poloo » 29 Okt 2010, 17:22

Je to dost pravdepodobne ta hlina. Mne sa im dari dobre. Rastu ako z vody

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 29 Okt 2010, 19:42

ja som opat zasadil odrezky do zeolitu, mam dobre skusenosti,
ja vt. zom polievam, niekedy az vela, no korene mi nehnili ;)

poloo

Príspevok od užívateľa poloo » 29 Okt 2010, 22:36

zeolit je dobry na zakorenenie odrezkov ale na odrezky ktore uz maju korene je vhodnejsi klasicky substrat.

Juraj Szabo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 30 Okt 2010, 17:15

Je velmi zaujimavé sledovať nazory viacerych pestovatelov na substráty.V dnešnej dobe su uprednostnované velmi priepustné substraty.Velmi dobre sa v nich citia aj stromčeky , dobre sa v nich tvoria jemne vlasočnice a nehrozi preliatie.Jediny problem nastava v lete ked je velke teplo , keramicke misky sa skôr prehreju a aj skôr substrát schne .napriek tomu ked mam zasadiť stromček do nejakeho zahradného blata obohateneho štrkom tak dakujem neprosim.Nie je nutne použivať zeolit alebo akdadamu su aj ine varianty ;) .Podla toho do čoho stromček zasadim podla toho bude aj vyzerať :) .

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 30 Okt 2010, 17:25

ale podobné blato má aj v prírode a darí sa im

Juraj Szabo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Juraj Szabo » 30 Okt 2010, 19:46

Samozrejme :) , ale v prirode voda ma kde odtiecť ale v miske nie .Aspon nie tak ako v vo volnej zemi , no a ked pozriem na dno niektorej misky , na tie male alebo dokonca len jednu malu dierku tak duplom .Niekde som tu čital že akadama je pre pohodlnych :) ? Dovolim si tvrdiť opak , všetky moderné substraty si vyžaduju omnoho viac starosltlivosti ako iné substráty.Moderné substráty, ? asi len pre nás , v Japonsku alebo v Čine je to davno normalne dať stromčeku čo potrebuje , priepustny substrát a pravidelné hnojenie ;) .

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 31 Jan 2011, 00:25

Ak sa este vratim k povodnemu problemu:
1. kupenu rastlinu treba urcite hned po privezeni presadit. Ten bordel v ktorom su zasadene je urceny na to, aby drzal vela vody pri prevoze, no na druhej strane nie je vzdusny (aj korene potrebuju vzduch) a rastlina vacsinou vydrzi max rok, pripadne prvu zimu. Niekedy sa v substrate mota aj nejaky viacnohy chodiaci alebo lietajuci protein :)
2. Ligustrum treba presadzat kazdy rok a dobre zakratit korene, pretoze velmi rychlo rastu (priznakom je potom myslim dlhsi prirastok a svetlejsie listy). To co som mal doteraz z obchodu, tak som v miske nasiel skor kopu korenov na spodku misky pozapletanych do seba (rekord je na 30cm strom po rozmotani skoro 70cm dlhy koren, uf)

Tiez som takto prisiel o par stromcekov (aj ligustrum) a ked som uschnute vyhadzoval z misky, tak som zbadal v akom stave boli korene a hlavne v com boli :(

Co sa tyka kupovania bonsajov - tie typicke baumaxaky, ikeaky a lidlaky mozu byt naozaj problematicke. V podstate aj cena hovori do istej miery o kvalite. No ak viete ako na to, da sa stromcek v pohode "zachranit" ;)
Mne sa zatial najviac paci material z hornbachu, ale to tusim nie je nic ine ako produkt z Nitrianskeho bonsaj centra. Je aj patricne drahsi a vypredaje nemaju, kedze pravidelne obmienaju ponuku (pridu nove a stare sa idu asi doliecit). Ale pre nedockaveho zaciatocnika s patricnym obnosom vhodnejsi - kym si nieco nastuduje, stromcek stale zije :D

mathew
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mathew » 05 Feb 2011, 18:31

tak mam este jeden posledny odrezok. Je uz pekne zakoreneny, ale stale akosi nemam odvahu ho dat do substratu.

Napísať odpoveď

Návrat na "Zob vtáči čínsky - Ligustrum chinensis"