Usychanie rastlin

Užívateľov profilový obrázok
mathew
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:30
Kontaktovať užívateľa:

Usychanie rastlin

Príspevok od užívateľa mathew » 22 Jún 2010, 22:01

ahojte

mam takyto problem. Asi pred dvoma rokmi som kupil v Lidli Ligustrum. Bol to strasny mrzak :lol: po roku sa dal perfektne dohromady. Ale teraz po druhom roku mi najskor uschla horna polovica stromu a potom asi po 3 mesiacoch aj spodok.

To usychanie zacalo asi tak ze ked som ho rosil tak opadavali pekne zelene listy. Aj mlade. a potom uschol ten konar z ktoreho opadli. a stalo sa mi to na dvoch rastlinach.

Stretli ste sa uz stym? je to nasledok zamokrenia? alebo preschnutia a potom zamokrenia?

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Re: Usychanie rastlin

Príspevok od užívateľa RastoS » 22 Jún 2010, 22:20

hoj mathew,

moje ligustrum znáša aj premočenie celkom obstojne a rýchlo ma upozorní tým že začnú žltnúť a opadávať listy. Keď má vlahy nedostatok tak listy strácajú tlak, vädnú a potom usychajú a opadnú. S tým čo sa deje tebe som sa nestretol ešte, ale skontroloval by som prievan či nemá a výživu.
čo sa týka slnka tak ja pestujem jedno na severo-východnom okne asi 50cm od okna a druhé na juho-západnej strane a to má priame slnko vačšiu časť dňa. obidvom sa darí výborne. Obidve polievam každý deň podľa počasia. ak svieti celý deň slnko tak prelejem pôdu tak aby voda pretiekla až do misky a potom ju vylejem. ak je oblačno tak polievam iba minimálne. postrekujem vodou každý deň.

R

mathew
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mathew » 23 Jún 2010, 21:33

Ked som ho kupil tak vyzeral takto:
Obrázok

asi po roku vyzeral takto:
Obrázok

asi pred tromi mesiacmi takto:
Obrázok

a teraz vyzera takto:
Obrázok

uplne ma to znechucuje. Mal som z neho taku radost ked som videl ako sa dal do poriadku ako sa zotavil a potom postupne zacal vykapavat. Ked odschla prva polovica zacal som si davat velky pozor aby som ho ani neprelial ani nepreschol. Neviem, prievan?

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 23 Jún 2010, 22:07

no neviem. nejaky problem s koreňmi by som tipoval.

mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od užívateľa mikus » 24 Jún 2010, 08:12

To je hlavný problem stromkov z ineho zemepisneho pásme a hlavne nedostatku aklimatizácie a výberu miesta umiestnenia.Každý chce mať bonsaj hned´ hotový,a práve preto nie je schopný mu vytvoriť primerané podmienky.Už sama kúpa mrzáčika signalizuje problémy.Najlepšia sa kupe bonsajov v roznych obchodov vyhýbať,jedine sa na ne z diaíky pozerať,pretože každý skor či neskor uhynie.

mathew
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mathew » 24 Jún 2010, 10:45

Asi skusim tuzemsku variantu Vtacieho Zobu. Len problem je v tom ze byvam v panelaku takze nemam priestor pre exterierove bonsaje.

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 24 Jún 2010, 10:51

ak mas balkon tak mas aj priestor :)
ja ich mam asi 10. zimujem ich na balkone a ked klesne teplota pod -5 na viac ako 3 dni tak ich prekladam na chodbu kym sa neotepli tak aspon na 0.

R

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 24 Jún 2010, 20:40

Ahoj Mathew, neviem , ci si ho po vylieceni nezacal velmo zastrihavat, ;) moj ligustrac dopadol podobne, no pri poslednom ostrihani som jednu vetvicku zapichol do zeolitu, (ktory som mal v kelimku od jogurtu-nemal ani odtokovu dierku), poriadne polial, a cuduj sa svete, po nejakom case zacala vetviska rasit, teraz je uz v substrate , necham ho rast, a potom uz nieco vymyslim,
tento druh znesie viac vody-nevysycha, tak ako to pise aj Rasto, mohlo to vsak sposobit to rosenie alebo nedostatok vody, v miske, pri korenoch

mathew
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mathew » 25 Jún 2010, 07:59

Nestrihal som ho skoro vobec lebo koruna este nebola poriadne vytvorena. Iba som zastrihaval nove vyhony aby sa zahustil. Polieval som ho tak ze voda kvapkala zo spodu kvetinaca. Rosil som ho kazdy 2 az 3 den. No nevadi. Uz je tam.

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 25 Jún 2010, 08:18

s tym strihaním opatrne, rastlinu to môže vyčerpať. nové výhonky by sa mali nechať narásť do dĺžky 8 až 10 cm a keď už sú listy pomerne zrelé až vtedy strihať alebo potom vylamovať už priamo nové pučiace konáre. konáre ktoré zastihneš ešte keď sú príliš mladé už nevytvoria púčiky a nerozkonária sa.

vylamovanie všetkých nových pučiacich konárov je jednou z techník ako dosiahnuť zhrubnutie kmeňa.

R

sesino

Príspevok od užívateľa sesino » 25 Jún 2010, 22:00

no moze tu byt este jedna vec, chyba pri polievani ! voda sice moze vytekat z kvetinaca, ci misky, no nemusi byt mokry aj substrat , ja som sa par x tak oklamal, a preto raz zacas ponorim misku do vody ,pokial nie je substrat mokry na povrchu,

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 27 Jún 2010, 21:06

hej, to je tiež možné. ja niekedy keď mám podozrenie že nesaje dobre substrát tak zapichnem do neho špáratko na 5 minút a ak je vlhké a zmäkne tak je nasiaknutý dobre.

R

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 28 Jún 2010, 19:39

Ak ponorím misku s bonsajom do nádoby s vodou ,stačí sledovať ako sa uvolňujú bubliny vzduchu do vody.Ak bubliny ,prestanú ,bonsaj je nasiaknutý vodou,stačí nechať odkvapkať prebytočnú vodu spodnými otvormi.

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 28 Jún 2010, 20:52

tak tak, len potom treba dať pozor zase s prepolievaním. takto poliaty bonsaj si udrží vlahu dhlšie ako keď ho sa polieva zvrchu.
R

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 29 Jún 2010, 14:22

Pri súčasnom horúcom počasí to neprichádza do úvahy.Stromky až žiadonia po každej kvapke vody.

sesino

Príspevok od užívateľa sesino » 29 Jún 2010, 15:47

suhlasim s tebou mikus,ja osobne teraz polievam 2x denne, rano a vecer, s bonsajovych misiek sa voda rychlo odparuje tak preto :)

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 29 Júl 2010, 22:44

Zaujímavá situácia.Letním všetky izbové bonsaje pod lieskami v záhrade v polotieni.Fikusy v byte som polieval mierne pretože sa mi stalo,že som v minulosti niektoré prelial a vyhynuli mi.Teraz na fikusy prší skoro každý deň sú premočené a darí sa ím ako nikdy predtým.Možno to bude vzdušnou vlhkosťou alebo tou dažďovou vodou,tá neobsahuje chlor.Vydíte,to by bolo potrebné zistiť,nakoľko voda z vodovodu,aj keď je odstáta pôsobí na izbové rastliny.

petra
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 10:47

Príspevok od užívateľa petra » 30 Júl 2010, 09:15

RastoS napísal:s tym strihaním opatrne, rastlinu to môže vyčerpať. nové výhonky by sa mali nechať narásť do dĺžky 8 až 10 cm a keď už sú listy pomerne zrelé až vtedy strihať alebo potom vylamovať už priamo nové pučiace konáre. konáre ktoré zastihneš ešte keď sú príliš mladé už nevytvoria púčiky a nerozkonária sa.

vylamovanie všetkých nových pučiacich konárov je jednou z techník ako dosiahnuť zhrubnutie kmeňa.

R
Rasto, toto plati vseobecne, alebo len pri Ligustre, pripadne len niektorych druhoch? :?:

petra
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 10:47

Príspevok od užívateľa petra » 30 Júl 2010, 09:17

A letnite vsetko aj teraz, ked boli nocne teploty dost nizke a velke rozdiely den-noc?

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 30 Júl 2010, 09:41

ja hej, to čo mám od jari vonku už dnu nedávam.

pokiaľ viem tak to platí pre všetky druhy. ide o princíp keď má rastlina nazbierané živiny na ďalší rast tak vypučí ale ak o púčiky príde energiu využije na rast iným spôsobom a to je hrubnutie.

podobne sa správa aj ovocie, bežnou praxou je pretrhávanie jabĺk čím sa dosiahne že živiny prúdia do menšieho počtu plodov ktoré sú potom vačšie a chutnejšie.

R

Napísať odpoveď

Návrat na "Zob vtáči čínsky - Ligustrum chinensis"