premena v čase

Užívateľov profilový obrázok
lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: premena v čase

Príspevok od užívateľa lacike » 30 Jún 2011, 20:10

tak ako vravi mikus, z viacerych dovodov:
- netrap ho uz chudaka
- mozno budes chciet zakratit starsie vetvicky a nahradit ich mladismi tensimi, nech sa prirodzene zuzuju
- alebo budes chciet nahradit kvoli tomu, ze tieto hromadne produkovane bonsaje maju vetvy vyrastajuce z jedneho miesta v nepeknych zhlukoch
- a hlavne, uvidis, kam ta samotna rastlina navadza

uf, nejaky som mudry dnes po pive :-D

bodkacik

Príspevok od užívateľa bodkacik » 30 Jún 2011, 20:56

no konare ma rozlozene pekne by som povedal

mikus nechal som kusok stopky a ked som skracoval mlade vyhonky rak som kratil az za druhym listom a nechal som kusok za listami

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 03 Sep 2012, 08:25

ahojte, tak budem pokračovať v príbehu malého stromčeka zo začiatku tohoto vlákna.
V roku 2011 bojoval o život, substrát v ktorom som ho mal zasadený sa stal nevhodným pre život ale najviac sa to prejavilo až v zime 2011-2012. na jar som ho presadil do čistého terramolu. misku som nechal pôvodnú keďže korene boli značne pozahnívané a veľa ich nemal. Včera som ho nechtiac prevrátil, z vrchu sa odsypalo malé množstvo terramolu a pod ním už len guča koreňov v tvare misky :)
keď sa podarí tak prídam aj fotku, také husté korene som asi ešte ani nevidel. tento krát už nejdem čakať do jari a presadím ho ešte teraz. napriek úžasnému rastu koreňov však koruna veľmi nepodrástla a tým teda ani kmienok nezhrubol.

R

palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Príspevok od užívateľa palged27 » 27 Máj 2015, 06:54

Caute.Uz davnejsie som rozmyslal nad "umiestnenim"ligustra do cisteho teramolu.Z Rastovej skusenosti by sa mu zrejme mohlo v tomto substrate darit,aj ked je zvlastne,ze :
napriek úžasnému rastu koreňov však koruna veľmi nepodrástla a tým teda ani kmienok nezhrubol.
comu sa to Rasto pripisujes,ked sa vseobecne tvrdi,ze rastom korenovej sustavy rastie aj koruna a nasledne dochadza aj k hrubnutiu kmena ? Zrejme mu limity bonsajovej misky (predpokladam,ze rastol v nej) branili vo vacsom "rozlete"Da sa teda teramol odporucat ako dobry substrat pre smädne ligustrum ?Stihate to v lete polievat ? pride mi to lepsia volba ako zeolit s roznymi organ.primesami,ale mozno sa mylim,tak aj preto sa pytam ;)

a este nieco : pre zakorenovanie odrezkov ligustra je vhodny zeolit.Moze byt aj frakcia 2,5 -5mm,alebo radsej mensia?Skusal to niekto aj s teramolom vo frakcii 1-3 mm ? Odporucana dlzka odrezkov na zakorenovanie je vraj cca 10 cm.Moze byt aj viac?Konkretne mam na mysli nejaky ten zakladny ohyb,ci akysi minitvar buduceho stromceka a na to je tych 10 cm dost malo.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 27 Máj 2015, 07:40

Rozhodne lepsie vysledky som mal vo vacsej frakcii (terramol), kde sa zakorenilo vlastne vsetko, oproti mensej frakcii, kde cast uhnila.

Tie korene rastu vtedy, ked je rastlina v soku a dobieha. Vtedy vrch az tak nerastie, to az dalsiu sezonu. Dalsia vec je, ze vtaci zob produkuje enormne korene aj za normalnych okolnosti, preto treba vlastne kazdy rok presadit.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 27 Máj 2015, 07:56

vdaka ...a je teda ta fuzia ligustrum a teramol vhodna ? a co dlzka tych odrezkov ?

Chumo
Dátum registrácie: 28 Jún 2013, 19:58

Príspevok od užívateľa Chumo » 27 Máj 2015, 19:30

Frakciu na odrezky pouzivam 1-3... V kazdej inej som to neupolieval a vzdy mi nove korienky preschli a postupne vsetky odrezky odisli... V jemnej frakcii s tym problem nemam... Ligustrum je burina, ale napr u brestov sa mi to stava celkom pravidelne, ze odrezok vyzera, ze zakorenil a potom uz ked ma natlacene nove listy, bez zjavnej priciny uschne... Je hlavne dolezite to s nimi neuponahlat a nechat ich v tej jemnej frakcii dlhsie, kym nezacnu bujne rast a je uplne jasne ze sa chytili...

Co sa tyka frakcii a rastu, pouzivam 2,5-5 a 4-8... U obidvoch frakcii ligustrum rastie k mojej spokojnosti...

Vsetky ligustra uz mam vonku, najlepsi rast zaznamenavam prave ked sa letnia a silno hnoja kristalonom start plus raz mesacne granulovane organicke hnojivo (striedam, slepaci, kravsky a konsky trus)... Z toho smradu to musim na jesen vzdy presadit, lebo by smrdel cely dom... Zimujem v nevykurovanej miestnosti, pri najvacsich mrazoch tam teplota klesa na 5-10 stupnov... Rast sa pribrzdi, ale idu aj cez zimu... Niektore rastliny, kde potrebujem urychlit pracu na korenoch, presadzam aj na jar aj na jesen... tzn 2krat rocne...

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 27 Máj 2015, 19:48

Ahoj, k substrátu kukni napr. sem: https://scratchbonsai.wordpress.com/201 ... opagation/
https://www.evergreengardenworks.com/cuttings.htm
Odrezky dávam do perlitu/perlit s rašelinou. Teraz som dával azalku do kanumi, vzdušné potápanie s akadamou/ terramolom bolo OK. Substrát má byť sterilný a bez organických zvyškov, kt. môžu robiť problémy. Anorganika bude fajn.
Dbaj hlavne na prípravu odrezku - sterilný ostrý nôž, rez (nie sek) pod nódiom. Dĺžka 10 cm je fajn. Odrezok u zobu v lete má byť polodrevnatý. Niektoré druhy , poznáš to...drevnaté/polodrevnaté/zelené odrezky...vŕby koreniace hrubé ako ruka...druhy koreniace v pohári vody...korenia lepšie a iné horšie.
Istota spraviť viac odrezkov, nechať len horný pár listov, aj tie sa môžu zostrihnúť napoly. Po čistom reze pridaj stimulátor no a !do kameniny ich netlač, radšej obsypávaj! Potom dobrú polohu - teplo, rozptýlené svetlo a primerane vlhko. Po prvej zálievke viac menej len rosiť, občas vyvetrať a kontrolovať plesne... A čakať :) Hnojiť až keď začnú rásť. Viac info k druhu aj na str. BC NR...
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 27 Máj 2015, 20:23

Vdaka chlapi za kopec cennych informacii.

Napísať odpoveď

Návrat na "Zob vtáči čínsky - Ligustrum chinensis"