Moj ligustrum, rady pre zaciatocnika

Slee
Dátum registrácie: 30 Aug 2012, 18:48

Moj ligustrum, rady pre zaciatocnika

Príspevok od užívateľa Slee » 30 Aug 2012, 19:12

Zdravim, pred par dnami som si kupil moj prvy bonsai, Baumax edition 8-X

Zatial moja starostlivost bola taka, ze som ho mierne obstrihal aby si drzal aspon aky taky tvar (manikurovymi noznickami).

Kazde rano ho polievam a rozprasovacom pokropim aj listy.

Dnes v Bonsai centre v NR som si kupil hnojivo a noznice na strihanie..

Prvy dotaz mam ohladom hnojiva dal som tam 3 ks a nie uplne do substratu, ten pocet kusov je spravny? alebo je to vela/malo?
Ako hlboko v substrate by mal byt?

Druhy dotaz je ohladom strihania: Ako casto a kolko? Aky ma vplyv castejsie strihanie a aky naopak zriedkavejsie?

Treti dotaz je ohladom tej vetvicky na dolnej casti kmena, ako sa ho mam zbavit?

Prikladam foto na posudenie
Prílohy
photo (1).JPG
photo.JPG

Jano Peteraj
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 23:06

Re: Moj ligustrum, rady pre zaciatocnika

Príspevok od užívateľa Jano Peteraj » 30 Aug 2012, 22:29

No ja som si tiež zakúpil jeden z tejto skvelej edície - zlákala ma cena. Hlavne by som ho presadil, to je prvé čo som spravil ja. Pôvodný bal som trošku roztrapkal a dal som do väčšej misky. Ako substrát som použil zeolit so substrátom so záhradníctva. Ten tvoj sa už určite tiež dusí. Inak pozor na skryté hrdzavé drôtiky v kmeni. Sú dosť hlboko zarezané a niekedy ich na prvý pohľad ani nevidno a tiež sa mi zdá že ich tam máš. Čo sa týka strihania, ja strihám na ňom čo chcem a kedy chcem (pre istotu zatieram rany balzamom). Asi najdôležitejšie je polievanie, má to rád na mokro.

Užívateľov profilový obrázok
lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: Moj ligustrum, rady pre zaciatocnika

Príspevok od užívateľa lacike » 30 Aug 2012, 23:06

Ahoj,

hnojivo mozes mat aj navrchu, ak zalievas zvrchu (ziviny vtecu do substratu), ak misku potapas, tak musi byt v substrate, aby hnojivo nebolo vidno (a mohlo sa v nom rozpustat z vlhka). Mnozstvo zavisi od toho ako zalievas a co chces dosiahnut, ci bujny rast alebo priebezne doplnat ziviny. Inak, na interierovky su lepsie kvapalne alebo krystalicke hnojiva. Nesmrdia a nemas problem ich aplikovat v spravnom mnozstve. Tieto granulovane su dobre na exterierovky, kde mas velke misky..

Strihanie vo vseobecnosti oslabuje strom. Na druhej strane, tento druh velmi dobre reaguje na zostrihanie zahustenim (z konca zakratenej vetvicky vyrasia 2 nove). Mozes nechat podrast a potom skosit. Naozaj velmi dobre znasa zakracovanie.

Ako sa zbavit vetvicky? Odstrihnut a zatriet :D Su na to take konkavne klieste (obluk, aby si vybral vetvicku akoby polgulou smerom do kmena), cim ti nevznikne po zahojeni na danom mieste hrca. Aby sa rana rychlo zahojila treba nechat prudit ziviny okolo a ponad nu, to znamena malo strihat (pripadne nechat tahune).

Ako pise Jano, treba presadit (skor ako sa do toho pustis, tak si to poriadne nastuduj, tu na fore, alebo aj inde, nie je to ako presadzanie rastlin), lebo miska byva nimi uz zvacsa prerastena a jednak tak rychlo preschne a jednak sa niekde ta voda ani nedostane. Nehovoriac o tom, ze u vtacieho zobu sa pri istom mnozstve korenov zjavi neprijemna vec - svetle listky a dlhe internodia (vzdialenost medzi listami na vetvicke).

Napísať odpoveď

Návrat na "Zob vtáči čínsky - Ligustrum chinensis"