Základné informácie

Užívateľov profilový obrázok
Well
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 20 Apr 2011, 15:53

Základné informácie

Príspevok od užívateľa Well » 24 Apr 2011, 10:20

Popis:
Domovinou tejto rastliny je Čína. Rastie tam ako strom alebo ker. Je zaujímavá svojím listom, ktorý je pekne zelený a pripomína svojou farbou list hlávkového šalátu. Rastlina v lete kvitne a z kvetov sa vyvinú tmavé plody. Rastlina má zaujímavú bledohnedú farbu kmeňa. Je to druh, ktorý rýchlo rastie, dobre znáša rez, a aj chyby začiatočníkov pri pestovaní. Preto sa odporúča začiatočníkom. Ak rastlinu málo polievame a preschne, jej koreňový bal tak zhodí všetky listy. Rýchlo dá na sebe poznať, keď jej niečo nevyhovuje či už stanovisko, alebo polievanie.

Umiestnenie:
Čínsky vtáčí zob má rád slnko a veľa svetla. Preto mu nájdeme príjemné svetlé stanovisko najlepšie priamo na okne (v zime však v žiadnom prípade nie nad sálajúcim radiátorom!) a v lete treba pritemniť. Rastlinu v zime pestujeme od 6 ºC do 22 ºC. Ligustrum v zásade znesie aj krátkodobé poklesy po bod mrazu. Vtedy stráca listy a po prenose na teplejšie stanovisko sa opäť zalistí.

Polievanie
Rastlinu polievame výdatne. Ak necháme preschnúť, koreňový bal tak zhodí listy, ale pri správnom zalievaní zase nanovo vyženie. Rastlina dá sama vedieť či potrebuje vodu, alebo nie. Ak jej niečo nevyhovuje, listy stratia tlak (zvädnú), ale ak ju polejeme, listy sa vrátia do pôvodného stavu. Odporúčam polievať tak, že každí až každí druhý deň ho namáčať cely do misky z vodou.

Presádzanie:
Každý rok na jar, pri presádzaní, skráťte bohatý koreňový bal. Ako substrát môžete použiť AKADEMU alebo si môžete namiešať svoj vlastný substrát, čo sa skladá z 3-och dielov hliny, 1-ho dielu machu rašeliníka a 1-ho dielu žulového piesku / klasickej zmesi černozeme, piesku (alebo zeolitu) a rašeliny v pomere 1:1:1, prípadne v hotovom namiešanom bonsajovom Substráte.

Hnojenie:
Hnojíme po celý rok (každý druhý týždeň). Odporúčam hnojiť tekutým hnojivom.

Strih:
Striháme pomerne často, ak nie, rastlina vytvára kvietky, a stratí aj tvar koruny.

Rozmnožovanie:
Od jari do leta odrezkami. Môžeme aj semenymi, ktoré vysejeme skoro na jar. Dobrú úspešnosť má aj množenie polodrevitými odrezkami, ktoré si narežeme na dĺžku asi 10 cm najlepšie v júli alebo v auguste a napicháme ich do vlhkého piesku alebo do drobného zeolitu, kde dobre zakoreňujú. V novembri - decembri môžete skúsiť zakoreniť i odrezky z vyzretého dreva dlhé 20 - 30 cm umiestnením do chladnejšieho zakoreňovacieho lôžka.
Informácie som čerpal z viacerých stránok, a aj z vlastných skúseností ...

Užívateľov profilový obrázok
lacike
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Bydlisko: Bernolákovo
Kontaktovať užívateľa:

Re: Základné informácie

Príspevok od užívateľa lacike » 25 Apr 2011, 10:08

K presadzaniu - potreba presadit sa da urcit aj podla toho, ze stromcek ma dlhe svetlozelene prirastky -> znamena to, ze miska je plna korenov a uz sa stromcek nema kde roztiahnut.

Napísať odpoveď

Návrat na "Zob vtáči čínsky - Ligustrum chinensis"