Fikus - defoliácia

ivet mikesova
Reactions:
Dátum registrácie: 07 Sep 2010, 20:48

Fikus - defoliácia

Príspevok od používateľa ivet mikesova »

Ako vidím, stále sú tu rôzne dotazy na zahustenie koruny, zmenšenie listov a pod... preto som spracovala malý článok o defoliácii, ktorá dosť vecí ohľadne fikusov rieši... http://www.ateliercascada.sk/originalna ... ady-a-tipy

... a vyhlásila som na túto tému SÚŤAŽ na FC :D ... https://www.facebook.com/ivet.mikesova? ... ndy-a-tipy

Používateľov profilový obrázok
RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Re: Fikus - defoliácia

Príspevok od používateľa RastoS »

ahoj Ivet, fajn návod, stručný, zrozumiteľný. zavesím link do základných info o fikusoch.

R

Selafar
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2013, 10:44

Príspevok od používateľa Selafar »

Dakujem, fikusov mam viacero (aj ked zatial iba malych) a stale sa to defoliovanie spominalo a ja som mal iba pribliznu predsatu co to je. Ale nevedel som presne ako a kedy sa to ma robit... Super, teraz som mudrejsi :)

palged27
Reactions:
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Príspevok od používateľa palged27 »

Caute.
Chcem sa spytat.Citam tu vela o defoliacii listov.Myslite,ze tieto teplejsie dni su vhodne na takyto postup?
Nehrozi uz nejake spalenie? jedná sa o 4 ročný (poriadne košatý)Ficus Benjamina.
Vacsinou sa tu ako ideálny čas na toto riešenie spomina koniec maja a zaciatok juna.

A ešte jedna otázka : mám ostrihať všetky listy,alebo je nutné nejaké ponechať.Nepošlem tým stromček do Neba ? :-o
Dá sa to urobiť naraz,alebo to treba zostrihávať postupne (denne len niekoľko listov)

RastoS
Administrátor
Reactions:

ahoj, pokiaľ je rastlina silná a vitálna tak defoliovať fikus môžeš praktický kedykoľvek. Začiatok júna ešte stále prebieha takže kľudne do toho, pointa je tá že teraz prebieha bujný rast, teplé dni, veľa svetla takže preto je ideálne obdobie práve teraz.
Spálenie hrozí práve listom ktoré má teraz (ak si ho doteraz neletnil na priamom slnku) a maladým výhonkom.

pri defoliácii je nutné ostrihať kompletne všetky listy, nenechávaš vôbec nič. Ak je fikus zdravý tak sa mu nič nestane, len po odstránení listov nezabudni že ho pripravíš o všetkú odparovaciu plochu takže pozor na polievanie, ja moje fikusy ktoré mám zasadené ešte v obyčajnej zemi po defoliácii nepolievam niekedy aj 2 týždne a viac, treba dobre sledovať aby nebol premočený substrát ale ani aby úplne nevyschol.
ideálne je ostrihať všetky listy naraz, na jeden záťah. ak sa to nedá pre ich množstvo tak čo najskôr.
po odstránení všetkých listov ho daj na priame slnko, podporí a urýchli to vyrašenie nových a budeš ich mať menšie a odolné proti spáleniu slnkom.

ešte jedna otázka na teba. prečo ideš defoliovať? ide ti o zmenšenie listov alebo zahustenie koruny?
bolo by super keby si dal fotku.

palged27
Reactions:

Velka vdaka za odpoved...ten moj Ficus nie je žiaden výstavný exemplár,skôr by som povedal,že je to "dielo"nadšeného amatéra :)Cca 2 roky som sa mu nejako zvlášť nevenoval.Má pomerne dlhé vetvy a na môj vkus tenší dvojkmeň. Foto samozrejme prilozim,ale az vecer(momentalne som v praci).
V podstate sa mi jedna o zahustenie koruny.Rad by som dosiahol to,že llisty budú rásť na vačšej ploche a nie iba na koncoch vetvičiek.O Zmenšenie listov sa mi ani veľlmi nejedná,nakoľko stromšek je vysoký cca 60-70 cm,takže tie vačšie listy ani nevadia - aspoň mne :)
A ešte k tej zálievke : asi pred 3-4 dňami som ho výdatne polieval,takže bude to stačit,aby prežil do najbližšieho vyrašenia nových listov,alebo mám radšej trochu počkať,ešte raz ho poliať a potom defoliovať?...
A ešte niečo : nemám možnosť stromček letniť na priamom Slnku...jeho miesto je priamo pri okne(západná orientácia)...postačí to?...slnko tam svieti od obeda až do večera.

RastoS
Administrátor
Reactions:

tak to môžeš rovno aj zakrátiť konáre ak chceš vrátiť obrast lebo ak nebude mať dostatok energie tak ti vyraší iba na koncoch.
ďalší spôsob na to je že pozakracuješ všetky konáre na prvý list.
môžeš kľudne hneď defoliovať a potom sleduj substrát aby úplne nevyschol, mal by byť mierne vlhký.
ak ho máš na okne za sklom tak sa spálenia slnkom nemusíš obávať vôbec.

R

palged27
Reactions:

Super,vecer poslem foto a potom Ta poprosim o konkretne zhodnotenie stavu rastlinky (ak to bude z fotografie možné) aj pripadne navrhy ...zatiaľ Dakujem :)

Daniel-Košice
Reactions:
Dátum registrácie: 26 Máj 2013, 10:45

Príspevok od používateľa Daniel-Košice »

No ja ked som sa pred mnohimi rokmi dozvedel o exfoliacii , zabudli tam napisat ze sa to nesmie robit kazdy rok pretoze to stromcek privelmi vysiluje a stresuje. Tak ja som to robil 8 rokov na mojom hrabe kazde jedno leto. Ktovie ci prave preto nevydrzal a radcej spachal harakiri... :(

RastoS
Administrátor
Reactions:

no ako pri ktorej rastline. napriklád taký fikus zvládne defoliáciu aj 3x do roka a úplne bez problémov.

palged27
Reactions:

Je vecer,tak posielam avizovane foto mojho ficusu :) Skuste pridat svoje postrehy ci pripadne vylepsenia B-)
Je to tak trochu divocina.Strihal som ho iba obcas.Musim poopravit udaj o vyske.Stromcek meria 80 cm,z toho samotny dvojkmen ma 45 cm.

Momentalne sa snazim upravit dlhsie konare pomocou napinania (spanovania)snurkami.Viem,ze pri Ficuse sa dost tazko dosahuje tvar,lebo je pruzny a nerad drzi tvar.Chcel by som dosiahnut aj zhrubnutie kmena,ale viem,ze to sa v našich (obzvlast bytovych)podmienkach ťažko dosahuje. :(
Prílohy
Fotografia0078.jpg
Fotografia0079.jpg

palged27
Reactions:

Caute priatelia :)
tak som sa dnes odhodlal na defoliaciu a ponukam Vam jej vysledok.Po uplnom odlisteni som este skratil vsetky konariky a vylozil som stromcek na priame Slnko.Dufam teda,ze to ten moj Ficus prezije.drzte palce ;)
Prílohy
Fotografia0089.jpg

mohykan
Reactions:
Dátum registrácie: 06 Feb 2013, 21:44

Príspevok od používateľa mohykan »

:ymapplause: ja nato este memam srdce :-D

palged27
Reactions:

Ani mne nebolo vsetko jedno,ale verim,ze to moj stromcek zvladne. :)
Prednedavnom som urobil taky mensi pokus na asi dvojrocnom odrezku (Ficus).uplne som odstranil korunu.Niekolko dni som si myslel,ze tento moj barbarsky krok rastlinku zabije,ale po istom case (cca 2 tyzdne) zacali z kmienka rasit malilinke listocky.Aj to zavazilo,preco som sa rozhodol urobit defoliaciu na velkom Ficuse aj ked to bol velky vnutorny boj :D.Niekto tu napisal,ze Ficusy su idealnou volbou pre zaciatocnikov a Ja s tym musim len suhlasit.
Prílohy
Fotografia0090.jpg

palged27
Reactions:

Caute.

Moj Ficus je 2 tyzdne po defoliacii.Postupoval som podla navodu na defoliaciu.Ostrihal som cepele vsetkych listkov a ponechal len stopky.Zatial som s vysledkom spokojny tak na 50 % :(
Uz na druhy den do uplnom odstraneni listov a zakrateni konarikov odpadli "pahyliky"po listoch.Po niekolkych dalsich dnoch zacali rasit na ich mieste nové puciky.Nove listky su narozdiel od tych predoslych vyrazne svetlozelene a uz na prvy pohlad ine -hrubsie.
Hlavnym motivom defoliacie bolo v mojom pripade zahustenie koruny a zatial sa tak nedeje.Ocakaval som,ze sa prebudia aj spiace puciky na vacsej ploche konarikov,no zatial NIC :-?Nepozna Niekto z Vas carovnu formulku ??? :)) Pri teplych slnecnych dnoch umiestnujem Ficus na priame Slnko,ale tych slnecnych dni veru nebolo za posledny cas az tak vela - aspon tu na dalekom Vychode,tak mozno aj tento fakt zohrava svoju ulohu.
Ale neprestavam dufat [-X
Prílohy
Fotografia0114.jpg

ivet mikesova
Reactions:
Dátum registrácie: 07 Sep 2010, 20:48

Príspevok od používateľa ivet mikesova »

... trpezlivost mlady muz!!! o tom je bonsajistika, a co by si chcel za 2 tyzdne... zahustenie spociva v tom, ze na mieste, kde si odstranil listok, ti vyrasi cely vyhon, ktory bude mat niekolko listov...

palged27
Reactions:

Jasne,nikam sa neponahlam,len ako pisem,chcel by som dosiahnut aj "olistenie"dlhych holych konarikov - takpovediac este pred existujicimi listkami.Tu predoslu spravu nechapte ako staznost,skor som pocitoval akusi potrebu podelit sa s ostatnymi a zaroven sa spytat,ako ma Ficus v tejto faze "hojenia a prebudzania sa" vyzerat.Kazdopadne dakujem za reakciu :)

mohykan
Reactions:
Dátum registrácie: 06 Feb 2013, 21:44

Príspevok od používateľa mohykan »

ivet mikesova napísal:... trpezlivost mlady muz!!! o tom je bonsajistika, a co by si chcel za 2 tyzdne... zahustenie spociva v tom, ze na mieste, kde si odstranil listok, ti vyrasi cely vyhon, ktory bude mat niekolko listov...
presne ako pise Ivet.ja som tiez myslel,ze presadim a nastame nieco ako boom efekt...Zijes na SR a mas tu podnebie ake je.Nemozes cakat,ze za 2tyzdne,pri teplote 15C (taka bola pod tatrami) a slnku len na obrazku mojho monitora,ze ti nieco vyrastie.Trva to dlhsie,treba trpezlivost a lasku a stromcek sa ti odvdaci ;-)

palged27
Reactions:

Ale ved Ja som ani necakal nejake brutalne zazraky :)Trpezlivosti sa zatiaľ priúčam ;) .Verim,ze ak sa pocasicko trosku viacej zastabilizuje,budu zelene prirastky vyraznejsie (aj na holých vetvičkách)...potom dám vedieť

lacike
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lacike »

Slnko zohrava velku rolu, tento rok to nevyslo ani mne, ostrihal som a bolo 2 tyzdne zamracene. To slniecko a teplo je rozhodujuce. Po mesiaci nakoniec fikus olisteny, ale nie ako zvycajne.

Dalsia vec je, ze musi byt aj v dobrej kondicii a dobre nahnojeny.

No a posledna vec, ak chces zahustit blizsie pri kmeny, tak treba s defoliaciou zaroven aj zakratit, aby zbytocne netlacil energiu do konarov, ktore aj tak pojdu prec. Len davaj pozor, po zastrihnuti zatri ranu vodou, prestane tiect latex a potom aj nejakou pastou. No a treba strihat tak 3cm od finalnej pozicie, pretoze zhruba 2-3cm od rany vetvicka bude casom zaschnuta.

Napísať odpoveď

Návrat na "Fikus - Ficus"