Fikus - defoliácia

Užívateľov profilový obrázok
palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Re: Fikus - defoliácia

Príspevok od užívateľa palged27 » 02 Júl 2013, 09:38

Po odlisteni som ho aj obstrihal (skratil konariky),rany po odstrihnuti som zice zotrel mokrou papier.vreckovkou,takze "latexovy slzy"som nejak vyrazne nebadal.Nicim som ich potom nezatieral.
Inak tento moj Ficus je typickym dielom amatera a dost sa na nom podpisala moja slaba znalost tohto botanickeho druhu. :ymblushing: a niekedy sa az divim,co vsetko uz chudak prezil :D ,takze som mu v podstate VELMI Vdacny,ze to so mnou este stale zvlada :D ...je to podobne ako s prvorodenymi detmi,Tiez si na nich skusame svoje "finty" :))
Keby som mohol vratit cas,urcite by som sa k nemu spraval citlivejsie a niekolko krokov by som pretocil späť.(napr.odstranenie spodnych vetiev,ale aj ine malo uvazene pokusy)O to viacej si ho dnes vazim ^:)^

mohykan
Dátum registrácie: 06 Feb 2013, 21:44

Príspevok od užívateľa mohykan » 02 Júl 2013, 15:57

Lacike akou pastou mas na mysli natriet tor miesta?
palged,fikusy sa oznacuju ako silne rastliny,aj sam budha sedel pod tymto stromom a cerpal energiu ;-)
Fikusy su vhodne pre zaciatocnikov,lebo znesu aj zle zaobchadzanie,veci ktore by iny stromcek nezniesol atd...
A vsimol som si,ze zbieras vsetko mozne co sa ti podoba na bonsaje :-D ak si zaciatocnik ako ja,je dobre mat len 1-2 druhy a naucit sa o ne starat.Pokial robis taketo chyby,zbytocne je pustat sa do vsetkeho.Vse ma svoj cas,ziadny bonsajista nezacal pestovat vse naraz

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 02 Júl 2013, 16:11

mohykan napísal:Lacike akou pastou mas na mysli natriet tor miesta?
Hocijakou, ktora zabrani usychaniu, lebo uzavrie ranu. Tekuta cu pasta, alebo steparska pasta, aj steparsky vosk je v nudzi dobry (teda, ak si chces zaspinig prsty, oblecenie a vsetko naokolo, ked manipulujes so stromom :D ).

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 02 Júl 2013, 18:43

Mohykan,mas pravdu,v poslednej dobe som sa tak trochu "vrhol"na pestovanie viacerych druhov naraz,ale mozno je to sposobene aj tym,ze jarne a letne mesiace su v nasej rodine obdobim vsakovakych sviatkov a nasi znami si akosi zvykli obdaruvat nas rastlinkami. :) Ako to uz vacsinou byva,dostavame kvietky,ktore by sme si my sami len sotva vybrali,ale co uz.Aj to je dovod mojej sirokospektralnosti :D .Napriklad aj dnes bola moju manzelku navstivit jej kolegyna z prace a hadaj,co jej priniesla ??? ;)
V poslednej dobe som sa tak trosku pohraval aj s myslienkou na exterierovky,ale uz som to prehodnotil a nadobro som s tym skoncil B-) V najblizsej dobe sa moja"specializacia"urcite vyprofiluje na menej druhov.
Aj nadalej vsak zostavaju stredobodom mojej pozornosti predovsetkym ficusiky a to vsetko ostatne je len viacmenej v rovine pokus - omyl. :)) Mozno vas tu niektorych uz unavuju tie moje vecne otazky,ale pravda je,ze som tvor zvedavy :D

mohykan

Príspevok od užívateľa mohykan » 02 Júl 2013, 19:24

palge,akoby som seba videl ;-) mal som jeden fikus a po navsteve tohto fora som bol vo vytrzeni :-D chcel som vsetko co sa co i len podobalo na bonsaj...ale ptm som si uvedomil,ze to takto nejde.Som pracovne vytazeny,skolu mam externe,frajerka,pes,posilka...tak mi doslo,ze nebudem moct sa poriadne starat o vsetky rovnako a to sa ptm odrazi aj na kvalite rastlinkach...
tak som sa zameral na kaktusy(tie nevyzaduju taku pozornost),3 fikusy a odrezky crassul...
Palge tie otazky su dobre,ako sa chces naucit ;-) lem sa pytaj.Ja som sice tiez zaciatocnik.a mozno sa mylim

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 03 Júl 2013, 06:12

Tak,tak clovek skor ci neskor pride na to,ze je dolezitejsia kvalita ako kvantita.Zrejme vacsina uzivatelov na tomto fore ma podobne skusenosti a niekomu trva dlhsie a niekomu kratsie kym to pochopi.Ja osobne si velmi vazim pristup ludi,ktori su ochotni prehliadnut tu niekedy az smiesnu zaciatocnicku netrpezlivost :) a podelit sa so svojimi vzacnymi skusenostami. ^:)^

mohykan

Príspevok od užívateľa mohykan » 14 Jan 2014, 18:48

takze,sa netreba bat spalenia novych pukov/ listov na slnku?Mam v plane ked uz bude riadne teplo takto odlistnit 2fikusy a zakratit niektore konariky.Len som mal obavy,ze ked bude na priamom slnku na obed,ze spali mlade vyhonky.
Co sa tyka preliatia,mam ich v terramole a ked bude horuco a priame slnko,mozem normalne polievat every day?
A na tomto postupe ako napisala ivet sa neda nic pokazit?je treba si davat na nieco pozor?Vdaka

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 15 Jan 2014, 09:19

no, mne každoročne na jar spáli slnko listy a výhonky ktoré vyrástli počas zimy a teda nie su vôbec odolné voči slnku. V čase kedy ich vykladám do zahrady už slnko cez poludnie poriadne smaží. môžeš ho na to pripravovať tak že ho budeš počas poludnia zanieňovať aby ho nespálilo alebo vyložiť skôr na jar nech si zvyká kým nie je slnko ešte tak silné ale potom pozor na nočné/ranné mrazíky.
Minulý rok som niekoľko fikusov odlistil a šup s nimi von, slnko spálilo iba zopár maldých výhonkov a nevyzretých zelených konárikov, inak boli v pohode.
Na odlistení nie je čo pokaziť. Sú asi len dve dôležité veci na ktoré treba pamätať. Keď odlisťuješ tak úplne všetky listy, nie iba preriediť, to ho nedonúti prudko vyrašiť. a ďalšia vec je že treba nechávať čapíky.

R

mohykan

Príspevok od užívateľa mohykan » 15 Jan 2014, 15:08

toto s capikmi a uplne odlistnenie pekne popisala ivet v postupe.teraz v zime to nejdem robit.Chcem taknna jar,resp.ked budu uz vonku cely den.Je napisane,ze ak uz je ostrejsie slnko a urobis to odlistnenie,ze aj tie puciky su odolnejsie na slnko ze ich nespali.Su drobnejsie,tvrdsie.Je to pravda?a mozem aj zkratit nejaky konarik spolu s tym odlistnenim,nebude to velky sok pre nu?

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 15 Jan 2014, 21:49

odolnejšie sú len nové púčiky ktoré sa objavia už keď je fikus na výpeku, všetko čo vyrastie keď je už fikus vonku na slnku bude odolné proti spáleniu. čo ti vyrástlo v zime pôjde papa ak to nie je už vyzretý zdrevnatený konár.
kľudne môžeš robiť zároveň aj rez konárov, dokonca je to práve ideálna príležitosť pretože bez listov vidíš krásne celú štruktúru koruny a môžeš ju ľahšie doladiť.

R

mohykan

Príspevok od užívateľa mohykan » 15 Jan 2014, 23:02

^:)^ dakujem

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 05 Jún 2014, 20:33

caute...pocas minulorocneho juna som trosku zaexperimentoval :D a v navale akehosi bonsaj manie som takto "oskalpoval"odrezok fic.benjamina.Zdalo sa mi,ze akosi stagnuje.Bol sice zasadeny v teramole,ale v pomerne malej nadobe obr.c.1.Nikedy v zime som sa rozhodol,ze odrezok prelozim do vacsieho kvetinaca a necham rast bez akehokolvek zasahu.Zmenil som jeho stanovisko.prelozil z tmavsieho miesta na parapetu a hnojil na striedacku cistu vodou a Krystalonom Start (aj v zime) :-o ,Na obr.c.2 je rastlinka v sucasnosti.Vyska kmienka je cca 5-7 cm.Hrubka asi nie je az tak podstatna:Rozmyslam,ze by z nej mohol byt casom nejaky mini bonsajik :ymblushing: aj ked cesta je este dlouha :D Na tomto priklade by som chcel uviest neskutocnu zivotaschopnost Ficusov,ako su tieto rastlinky vhodne pre zaciatocnikov,ako sa dokazu v pomerne kratkom case zregenerovat a robit radost :) jednemu netrpezlivemu bonsaj amaterovi :)),ktory im v minulosti v snahe pomoct dooost ublizil :ymblushing: alebo pomohol ?
Prílohy
Fotografia0090.jpg
Jun 2013
DSCF0373.JPG
Jun 2014

mathew
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:30
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mathew » 10 Jún 2014, 19:07

parada, pre toto si myslim ze Fikus je najlepsia rastlina pre zacinajucich bonsajistov. :ymapplause:

ajwn
Dátum registrácie: 13 Mar 2013, 18:28

Príspevok od užívateľa ajwn » 11 Jún 2014, 19:01

sia... ano mathew, tiez s myslim,ze fikusy su asi najlepsie burinky pre zaciatocnikov, tie som tak zacinal.
znesu , sucho aj strih aj rez a ak maju teplo nad 18C, tak stale rastu . Tiez je to dobry material na tvarovanie a ucenie sa tvarovat a narabat s konarmi a korenmi..

Ak chce niekto mat pekny bonsai-fikus, jedna moznosti je, na nete cez inzeraty -bazar kupit strom-fikus hruby 3-4-5cm /50-80€/
a tento zrezat na 20-30cm, dat na slnko on vyrasi, o par rokof mozte mat pekny bonsajik..
akurat vam moze byt luto zrezat nejaky 2-2,5m strom a vyhodit 80% stromu. Tiez sa ale daju zakorenit odrezky hrube aj 1-2cm...

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 12 Jún 2014, 10:38

Pripojím sa aj ja ku téme defoliácie. Mám jeden malý fikusík, jedna z mojich asi 5 interiéroviek. Moc sa o neho nestarám, ale tento rok som si povedal, ze sa s ním troška pohrám, tak som ho v polke mája komplet ostrihal, defolioval a zľahka nadrátoval. Išiel von na plné slnko a už sa začína pomaličky zelenať. Vďačná rastlinka. Za povšimnutie stojí dvojročná jazva z neúspešného pokusu vytvoriť nové korene :( Nový pokus nechávam na budúcu sezónu...
Prílohy
100_1163s.jpg
100_1161s.jpg
100_1260s.jpg
100_1258s.jpg

ueshiba
Dátum registrácie: 21 Nov 2012, 08:54

Príspevok od užívateľa ueshiba » 12 Jún 2014, 12:36

Ako vidím pohár vínka k defoliácii nie je nikdy na škodu :D
Ostávam s pozdravom

平和と調和 の道

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 12 Jún 2014, 13:22

aj dva :) a dá sa to nie len pri defoliácii, ale aj pri strihaní, drôtovaní, presádzaní, polievaní....

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 12 Jún 2014, 14:20

rasto napísal:aj dva :) a dá sa to nie len pri defoliácii, ale aj pri strihaní, drôtovaní, presádzaní, polievaní....
alebo iba len tak ;)

Napísať odpoveď

Návrat na "Fikus - Ficus"