Ako strihať bonsaj?

Tonci
Reactions:

Ako strihať bonsaj?

Príspevok od používateľa Tonci »

Ahojte.

V decembri minulého roka som dostala ako darček Bonsaj Ficus Ginseng. Krásny stromček, starám sa o neho pravidelne, tak ako mám. (polievam, hnojím). Ale mám jeden problém. Nikdy som sa o takéto rastliny nestarala. Je to moja prvotina. Neviem ako ho mám ostrihať a hlavne kedy? Potrebovala by som nejaký postup, aby som to nezbabrala, a žeby mi rástol aj naďalej. Už pomaly stráca svoj tvar, lebo už mu lístky trčia z každej strany. A ako je to aj s rozmnožovaním? Cez lístky? Ďakujem veľmi pekne :)

Používateľov profilový obrázok
peterha
Reactions:
Dátum registrácie: 23 Mar 2011, 11:24

Re: Ako strihať bonsaj?

Príspevok od používateľa peterha »

Ja mám presne ten istý problém, poraďte prosím, čo ďalej. treba ostrihať lístky? Som úplný začiatočník, chcem si to na tomto prvom vyskúšať, takže mi moc nevadí, keď niečo aj pokazím. Ale vôbec neviem, čo s ním ďalej mám robiť..
A oplatí sa vôbec s ním začínať? Lebo vyzerá dosť biedne :( :D
Obrázok
Obrázok
Obrázok

mikus
Reactions:
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od používateľa mikus »

v prvom rade by som povedal,že mierne preriediť zahustenú korunu,ak dva výhonky rastu tým istým smerom,tak jeden odstrániť,potom skontrolovať,aké dlhé sú ostatné výhonky,ak majú viac ako 5 listov,tak skrátiť na dva listy,za zostatými listami sa vytvoria nové výhonky,ktoré sa budú postupne skracovať,ak dosiahnu potrevnú dlžku, teraz je ten správný čas na úpravu......možno doplnia informáciu aj iní

Havrann
Reactions:
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od používateľa Havrann »

Ja by som ho urcite presadil. Dohvie aky tam je substrat. Koli preprave sa dava dost ilovity substrat aby drzal vlahu. Zakupeny strom v beznom obchode by som vzdy presadil ako prve a nechal ho jeden rok volne rast.

Koruna sa da vypracovat aj neskor. Dolezite je aby strom prezil. Je vela pripadov ze si ludia kupia stromn a po mesiaci uhynie. Pokial Ti rok prezije tak mozes tvarovat, dovtedy si nieco nastudujes o tvarovani. Zaciatky su tazke ale stoja za to.
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

Tonci
Reactions:

Ďakujem Vám za radu. Skúsim to nejako postrihať, ale zdá sa mi, že niektoré nové lístky sú nejaké divé, pretože sú väčšie ako originál lístky. Mám ostrihať aj tie, či? A na lístkoch mám také biele fliačiky, ktoré idú dole po pretretí, ale môžu byť od vody, od vodného kameňa? Mohli by ste sa na to pozrieť, ďakujem :) Posielam pár fotiek :)
P1150311.JPG
P1150310.JPG
P1150309.JPG
P1150308.JPG
P1150307.JPG

mikus
Reactions:

tie nové výhonky odstráň,aby ostala koruna ucelené,flaky na listoch sú od vody,nie je to závada,samozrejme presaď rastlinu,pokiaľ si to ešte neurobil

sesino
Reactions:
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od používateľa sesino »

Tonci, mikus myslel tieto vyhonky
Prílohy
P1150309.JPG

Tonci
Reactions:

Kedy mám bonsaj správne hnojiť?? Mám kúpené hnojivo, všetko zriedené..hnojila som ho cez zimu každý mesiac, ale niekde som čítala, že cez vegetačné obdobie a leto ho treba hnojiť častejšie, t.j.?? Ďakujem :)

Havrann
Reactions:
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od používateľa Havrann »

Ja hnojim raz za 14 dni
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

mikus
Reactions:

ak mas tekute hnojivo,je mozne pridavat do vody na zalievanie hnojivo jedna desatina hnojiva a ostatne voda,pri kazdom polievani

snowgo0147
Reactions:
Dátum registrácie: 02 Jan 2012, 22:32

Príspevok od používateľa snowgo0147 »

a ešte jedna vec mal by som s týmto bonsajom niečo spraviť presadiť alebo niečo iné lebo zdá sa mi že má málo listov
Ďakujem
Prílohy
P1000147.JPG
P1000152.JPG
bonsaj 1.jpg

RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od používateľa RastoS »

mne sa zdá byť úplne v poriadku. Na jar by som akurát zakrátil všetky vetvičky tak na polku prípadne aj trochu viac nech sa zahustí.

snowgo0147
Reactions:

Ďakujem za radu

poloo
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:59

Príspevok od používateľa poloo »

Rasto zda sa ze je to naockovany ginsberg, ked sa skrati nebude vyhanat nove konare z povodneho kmena?

mathew
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mathew »

bude, presne to iste urobil aj moj, ja som mal na tom koreni naockovany asi carica alebo nieco podobne. nemal rovnake listy ako ta naockovana cast tak som ho odstrihol

poloo
Reactions:

Ved to. Mne tiez pustil listy z povodneho kmena a teraz mam dvojake listy

snowgo0147
Reactions:

tak ho mam aj tak ostrihat alebo nie?

poloo
Reactions:

urcite nie. Pockaj do jari a ked bude teplo daj ho opatrne na balkon alebo na zahradu letnit a uvidis ako sa mu bude darit. Ak vyzenie nove prirastky tak potom mozes ale momentalne nemac co strihat. Skor by mu to uskodilo ako pomohlo

mathew
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mathew »

pokial je ten tvoj fikus nastepeny na koren gingsengu tak by som kludne ten vyhon odstranil hocikedy, pokial mas original gingseng celu rastlinu tak by som ho teraz neriesil. nechal by som mu veget do skorej jari

ak je nastepeny tak podla mna je zbytocne smerovat ziviny inym smerom ako do nastepenej casti.

martinko
Reactions:
Dátum registrácie: 16 Jan 2012, 14:01

Príspevok od používateľa martinko »

Ahojte, som tu nový a mám problém s mojim ginsengom. Fikus som kúpil v zime 2010 v LIDLi. Bohužiaľ ho asi trocha omrazilo pri ceste domov a začal strácať listy. Postupne mi z koruny 40x40cm ostal jeden konár a tie ostatné úplne vyschli. Tak bojoval až donedávna a púšťal aj nové listy ale... V priebehu týždňa opadli takmer všetky listy a bojím sa či prežije. Neviem či je vhodné ho teraz presadiť ale má strašnu hlinu, ktorá vôbec nepije a voda len prejde po boku črepníka a vytečie von. Potom som ho už len dva krát týždenne rosil. No minule som po vystriekaní 4dcl vody prišiel na to, že mokrá je len 0,5cm vrstva na povrchu a dnu je sucho. Tak som ho dal do lavóra a zalial až po vrch. Vyzerá, že je konečne dostatočne mokrý ale aj tak neviem. Trocha bližšie k fikusu: je to štepené a z koreňa rastú aj nové výhonky. Tie sú však úplne iné, listy sú len sem-tam jeden a sú väčšie. Nechal som dva pre prípad, žeby sa mi podarilo naštepiť z druhého ginsengu. Nikdy som to nerobil a neviem či sa to vôbec dá.? Včera mi manželka doniesla nový a má zopár takých ešte zelených výhonkov. Neviete mi poradiť ako ďalej?

Napísať odpoveď

Návrat na "Fikus - Ficus"