Ficus Ginseng Microcarpa prvé presadenie

Timčo
Reactions:
Dátum registrácie: 20 Nov 2019, 15:02

Ficus Ginseng Microcarpa prvé presadenie

Príspevok od používateľa Timčo »

Ahojte. Som šťastný majiteľ prvého bonsaja. Dostal som Ficus Ginseng Microcarpa od manželky a čítam veľa o jeho starostlivosti. Mám toho veľa prečítaného aj na tomto fore, ale aj iných. Avšak aj tak mám niekoľko otázok.
Ficus mám doma od začiatku septembra ešte stále v pôvodnej zemine. Takže mám niekoľko otázok:
- kedy ho presadiť? Niekde čítam, že hned, inde čítam, že stačí na jar.
- aký použiť substrát (akadama, zeolit, terramol) a akej veľkosti?
- presadiť rovno do keramickej bonsajovej misky, alebo môžem späť do pôvodného kvetináča? Prípadne koľko priestoru by mal mať bonsaj v nádobe?
- zatiaľ som ho ešte nehnojil, len ho polievam. Aké hnojivo teda použiť? Pevné, tekuté? Zatiaľ mám doma tekuté hnojivo pre bonsaj od Agro (malá fľaštička).
- čo s tým zeleným púčikom? Nechať ho rásť, alebo odstrihnúť?
Prikladám odkaz na foto (neviem ako sem pridávať fotky)
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Za každú radu a odpoved dakujem.

Používateľov profilový obrázok
peter
Reactions:
Dátum registrácie: 20 Jún 2017, 23:26

Re: Ficus Ginseng Microcarpa prvé presadenie

Príspevok od používateľa peter »

Ahoj, v podstate odpovede na tvoje otázky sú oboje, áno alebo nie, len musíš potom tomu prispôsobiť aj následné udalosti.
Interiérovku môžeš presádzať v podstate kedykoľvek, ideálna je jar (ja by som tú rastlinu presadil hneď)
Substrát ktorýkoľvek si uviedol, frakcia 3-6 alebo niečo okolo toho.
Nádobu zvol aká sa ti páči, voda musí odtekať, ak necháš ten pôvodný ozdobný obal na plastovom kvetináči, ťažko sa bude kontrolovať či korenie nesedia v prebytočnej vode.
Na forme hnojiva moc (vôbec) nezáleži, dôležitejší je pomer NPK.
Púčik je z pôvodného spodného koreňa, bude mať väčšie listy ako tie súčasné na naštepenej časti.
zóna 6a

Timčo
Reactions:

Tak som sa rozhodol ho presadiť a po dlhom hľadaní tu v LC som konečne našiel aj misku.
- Rozhodol som sa pre zeolit. Bude stačiť 1kg frakcie 3-6mm do tej misky? Alebo kúpiť 2kg?
- Hnojivo mám tekuté zo záhradníctva, ako som písal hore. Na obale píše, že týmto hnojiť iba počas vegetačného obdobia (apríl-september). Inde som čítal, že ak dám anorganický substrát, tak by som mal dať pevné hnojivo, lebo tekuté len pretečie cez dierku. Môžem dať do zeolitu potom toto? http://www.bonsajzilina.sk/shop/index.p ... &id_lang=2
- A čo s tým púčikom? Nechať? odrezať?
(Fotky misky aj hnojiva sú v rovnakom linku ako hore).

peter
Reactions:

Neviem aký objem má kg zeolitu (ja používam teramol alebo iné miešané anorg. zmesy), je ťažký takže neviem či bude mať vôbec 1liter.
misku odhadujem na cca 1,5l? takže osobne by som kúpil viac.
Aj na anorganickú zmes sa používa tekuté hnojivo, len sa zalieva častejšie, ja hnojím v každej 2 zálievke. Substrát nasaje aj časť vody s hnojivom, takže úplne všetko nepretečie.
Obe hnojivá čo si spomenul majú pomer prvkov NPK cca 1:1:1 (násobky) a to je vhodné na hotové bonsaje, kde nechceš veľký a rýchly rast listov...
Na rastliny vo vývoji je vhodné hnojivo s čo najväčším obsahom N, teda napr 2:1:2...
Púčik nechaj ako sa nevieš rozhodnúť, uvidíš či sa ti bude páčiť keď narastie, odstrihnúť môžeš kedykoľvek.
zóna 6a

Timčo
Reactions:

Na tomto fore https://bonsajforum.sk/viewtopic.php?f= ... it=hnojivo som ale ešte čítal, že v čase jesen-zima treba obmedziť N (dusík). Teda hnojiť niečím ako napr. Kristalon Jesen N–P–K (6–12–36). A teda že len potom počas vegetačného obdobia treba použiť aj viac dusíka na rast. No ale ako si písal, tak predpokladám, že tento spôsob platí len pre tie hotové bonsaje.
Ak mám fikus vo vývoji, tak použijem počas tohto obdobia Kristalon štart, ktorý má N–P–K (19–6–20), alebo Kristalon okrasné dreviny N–P–K (17–6–18). Ktorý z nich kúpiť? Alebo mi vieš poradiť niečo iné?
Dakujem

peter
Reactions:

Znížený obsah N na jeseň a zimu platí hlavne pre exteriérovky, ktoré v zime spomaľujú alebo úplne zastavia rast.
Intriérovky pre vysoké teplo v bytoch pokračujú v raste, ale neurobíš chybu aj keby si hnojil jesenným. Ja vtedy hnojím menej často, občas vystriedam s iným hnojivom, podľa mňa to nieje žiadna veda :)
Presne ako spomínaš Krystalon, na jar Start, cez leto Gold (alebo okrasné dreviny), neskôr keď sa začínajú dni skracovať Jeseň. Dävam 2násobnú dávku ako je predpísaná keďže veľa hnojiva rýchlo pretečie.

Ak chceš zainvestovať, práve teraz pri presádzaní môžeš dať aj pevné hnojivo Osmocote (alebo podobné) a potom nemusíš pár mesiacov vôbec hnojiť tekutým-kryštalickým, pomaly sa rozpúšťa a uvolňuje živiny.
zóna 6a

Timčo
Reactions:

Dakujem peter. Tak som kúpil Kristalon Start, Okrasné dreviny a Jesen. Zajtra mi príde objednaný zeolit, tak budem presádzať konečne.
Ale mám dalšiu otázku. Páči sa mi bonsai s nejakou skalou. Našiel som niečo, tak by som ho chcel vedľa Ficusu umiestniť. čo si o tom myslíš?
A ešte dalšia vec. Páčá sa mi tiež mach okolo bonsaja. Hodí sa mach aj na môj Ficus? Viem, že mám hľadať mach ktorý rástol na skale, alebo niekde na slnku. Myslíš, že mach by bol v pohode? Ak áno, tak ako ho vsadiť do zeolitu? Len poukladať, alebo nejako špeciálne implantovať?
O machu som nenašiel na týchto forach nič.

peter
Reactions:

Podľa mňa ak je skala veľká, zabraňuje to pri zalievaní aby sa voda dostala do anorganiky pod skalou, takže to nezaleje komplet objem misky. Voda pri anorganike preteká rýchlo smerom dole na rozdiel od hliny, kde sa kapilaritou môže vsiaknuť aj do boku/do vrchu... (uvidíš pri prvom zalievaní čo to spraví). Malej skalky by som sa neobával ak sa ti páči, ale určite by som nedával nejakú veľkú skalu na veľkú plochu substrátu.
Exteriérový mach ti asi moc v interiéry neporastie, nemám s tým skúsenosť, ale po zime ak môžeš letniť na balkóne alebo v záhrade to môžeš skúsiť. Mne sa to ešte nepodarilo ani v exteriéri, ale moc som sa o to ani nesnažil, len som skúšal.
zóna 6a

Timčo
Reactions:

Nazdar všetci... tak som ho dnes konečne presadil. Výsledok je takýto https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Posadil som ho teda do zeolitu. Na spodok frakcia 6-10mm a zvyšok 3-6mm. Musel som odstihnúť kus z hrubého korena, lebo by veľmi trčal z misky. Pridal som takýto čierny kamen trochu ako dekoráciu, snád si jeden druhému nebudú vadiť :D Na moje oko je to pekné, čo vy poviete?
Aj som ho pridrôtoval, no dalo sa ešte pevnejšie, lebo ked ho kus postrčím, tak sa jemne kýve. Budem sa ním snažiť hýbať čím menej, aby sa chytili malé vlásočnice.
Zalial som ho poriadne odstátou vodou, až kým voda nepretiekla cez drenážne otvory. Tak teda dúfam, že to prežije a že som mu veľmi neublížil.
Otázka: Viem, že sa má hnojiť na vlhký substrát, ale či hned teraz mám, alebo zajtra/napozajtra?

P.S. Pohľadová strana je tá, kde je kamen na pravej strane.

peter
Reactions:

Zalej až po preschnutí zeolitu, s hnojením počkaj 2-3 týždne kým sa vytvoria nové korene.
zóna 6a

Napísať odpoveď

Návrat na "Fikus - Ficus"