Strana 1 z 1

Benjamina-tvarovanie

Napísané: 21 Apr 2019, 20:27
od používateľa Zoli
Ahojte, tento ficus som zachránil pred dvomi rokmi od susedy, ktorá ho plánovala vyhodiť keďže jej skoro celý opadal a vyschol. Mal vtedy podobu skôr ako krík a úplne zničené korene. Presadil som ho, preriedil, trocha vytvaroval a popracoval na koreňovom systéme a našťastie sa mi ho podarilo zachrániť. S bonsajmi som začal len pred pár rokmi, mám len 2 stromčeky a preto teraz pokukujem po inšpirácií ako vytvarovať tento. Napadlo mi, že by som ho zrezal nad tou malou spodnou vetvičkou aby mal kmeň zaujímavejší tvar, no neviem, nechám si poradiť od skúsenejších :) Ďakujem vopred za každú jednu odpoveď.
ficus.jpg

Re: Benjamina-tvarovanie

Napísané: 22 Apr 2019, 08:32
od používateľa lacike
Aby som ti zosiroka odpovedal aj na to, co si sa nepytal:
- ked je material iba v pociatocnom stadiu pestovania, vies si vybrat prakticky akykolvek tvar.
- material v pociatocnom stadiu je taky, ktory nema hruby kmen, nema konicitu, nema vetvenie. Vies tak kmen vyohybat, vybrat si finalnu vysku a podobne
- co je ale dolezite si uvedomit, je to cesta, ktora sa meria v rokoch, mozno az dvojcifernych, kym sa dostane do ziadanej formy
- musis vsak zobrat do uvahy aj limity daneho druhu u nas, co napriklad u benjamina znamena, ze cez 3cm hrubky kmena sa dostanes po vela rokoch.

Cize vzhladom na fotku:
- vyber si finalnu vysku a style
- potom ti poradime ako postupovat
- ak si nevies vybrat, tak volne vzpriameny v nejakej takej vyske ako je teraz (to mi pride ako dobry kompromis vzhladom k velkosti listu a este akceptovatelnom kmieniku)

Re: Benjamina-tvarovanie

Napísané: 22 Apr 2019, 09:09
od používateľa Zoli
Ďakujem za super info. A čo si myslíš o štýle strom na skale? Vzhľadom na malú šírku kmeňa? Je mi jasné, že to nie je záležitosťou jedného roka

Re: Benjamina-tvarovanie

Napísané: 22 Apr 2019, 12:58
od používateľa Michal71
Ak chceš vyskúšať štýl strom na skale, vhodnejšie sú ihličnany. Ak si v záhradníctve kúpiš nejakú borievku, natvarujes ju, myslím ze bude vhodnejšia na skalu ako ten fikus. Aj kmeň bude mať mohutnejsi. Fikus by som zatiaľ nechal tak, nech mohutnie. Čím má viac listov, tým rýchlejšie mu bude hrubnut kmeň. Akurát môžeš kmeň rozhýbať, ja by som mu dal tvar moyogi(volne vzpriameny).

Re: Benjamina-tvarovanie

Napísané: 23 Apr 2019, 10:01
od používateľa lacike
Strom na skale - podla mna by strom mal byt proporocny vyskou a sirkou k miske a tym padom samozrejme aj skale. Skala tak problem s kmenom skor zvyrazni ako potlaci.

Borievka na skale - davaj pozor, borievka je exterierovka,