moj zachranenec

keraM
Dátum registrácie: 16 Dec 2015, 20:02

moj zachranenec

Príspevok od užívateľa keraM » 30 Jan 2016, 08:22

Nedavno sa mi dostala do ruk kniha o bonsajoch po precitani som si povedal ze to skusim a uvidim ako mi to pojde. Tak som si u rodicov cvakol par odrezkov. Tym este potrva kym dorastu :) https://drive.google.com/open?id=0ByDVT ... jdic3pBSmc

a potom mam este jedneho zachranenca myslel som ze neobzije po tych mrazoch ale vschopil sa :)
https://drive.google.com/open?id=0ByDVT ... GtzV0FwS3c

nepacia sa mi jeho korene a po regeneracii skusim "vzdusne" zakorenit. zasadeny je v substrate pre sukulenty + keramzit a na vorchu ako dekoracia. Zatial sa mu dari tak dufam ze z neho nieco vypestujem.
Budem vdacny za kazdu radu.

keraM

Re: moj zachranenec

Príspevok od užívateľa keraM » 31 Jan 2016, 14:43

chcem poprosit o radu fikus ma asi 7 novych vyhonkov jeden vsak rychlo rastie nahor ( ten najvyssi na foto) taha sa za slnkom. sice je na juznom okne ale posledne dni je hmlisto mozem ho skratit ci pockat kym budu svetelne podmienky lepsie? chcel by som aby pustil este par vetviciek zo stareho dreva...

Odoslané z Lenovo P70-A pomocou Tapatalku

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 31 Jan 2016, 15:45

Ahoj, no ak je zachránenec, nechaj ho trochu nadýchnuť sa. Teraz potrebuje získať silu, ponechať rásť nadzemnú časť a korene. Na ostatné príde čas zakrátko.
long live your 盆栽
P.G.

keraM

Príspevok od užívateľa keraM » 31 Jan 2016, 16:52

v decembri stravil par dni na mrazoch bez kvetinaca kolega v praci sa ho chcel zbavit... rastie s nabera silu zo dna na den nemyslel som ze pirastie tak rychlo

Odoslané z Lenovo P70-A pomocou Tapatalku

keraM

Príspevok od užívateľa keraM » 23 Feb 2016, 07:59

tak zatial predbezny tvar stromceka. nie je to nadrotovane profesionalne ale snazil som sa popripade uvitam rady ako postupovat pri tvarovani.

tie spodne vetvy na pravo jedna z nich pojde prec len sa neviem rozhodnut ktora nechcem robit vela zasahov do obrastu lebo ak sa mu bude dobre darit tak tohto roku by som ho chcel vzdusne potopit le maximalne sa mi nepacia tie nebari.

pozeram ze na fotke to vyzera o dost horsie...
Prílohy
uploadfromtaptalk1456210211905.jpg

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 23 Feb 2016, 15:32

Ahoj,

nebude sa ti pacit moja odpoved :D

1. necital si, co ti pisal Peto G, ked nemas chytat stromcek, tak nemas chytat a nie capnut o mesiac na forum nadrotovany strom
2. urcite ho tento rok nepotapaj, ma malo listov (preto su take velke tie co ma), nemusi to utiahnut, najskor stres z omrznutia, potom nadrotovanie a teraz este potapanie..
3. v zasade si nemusel drotovat mlade vyhony, zelene sa este nemaju nadrotovavat, navyse s tvarom, ktory si dal (Tz. ziaden, iba vzpriamenie) stacilo nadrotovat navolno, aby to viac menej iba pridrzalo nevyzretu vetvu spravnym smerom
4. tie vetvicky vpravo nechaj obe, nie je sa kam ponahlad a casom zistis, ze vetvenie blizsie ku kmenu je super kvoli zahusteniu
5. drotuje velmi pekne :ymapplause:
6. listnacom vrchol nezahybaj dostrany, listnace ho maju smerom hore. co ta mozno matie je, ze ma byt na vrchole pampuch, lenze tan vznika tym, ze je tam viacero mini vetiev smerom hore. Iba u ihlicnanov sa robi pampuchova plocha z jednej vetvy

keraM

Príspevok od užívateľa keraM » 23 Feb 2016, 20:25

1. cital som petovu odpoved...slubujem polepsim sa uz spravim len to co mi odporucite.
2. no ked mam pravdu povedat potapania sa bojim :) to ho radsej zasadim do hlbsieho kvetinaca. neviem aky druh fikusu to je ale mam este jeden mlady odrezok od kolegu s toho isteho a ma riadne lopuchy tie moje su listocky oproti listom na starych vetvach co ma.
3. trocha som ich ohol smerom dole rastli smerom hore ako sviece...a niekde na fore som cita ze ihybaj ma mamko...
4. tie som tam nechal ale vyrastaju z jedneho mista.
5. dakujem
6. ok vyrovnam ten vrchol

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 23 Feb 2016, 20:44

Ahoj. Ohýbaj ma mamko... rôzne dreviny majú rôzne drevo, niektoré treba usmerňovať skôr, niektoré majú čas.

Potápania sa nemusíš báť, je to geniálny spôsob ako rýchlo získať novú rastlinku a nevyhodiť čo by si inak odrezal. Kukni na návody, správna doba, prevedenie, udržanie správnej vlhkosti substrátu...ale nechaj to na budúcu sezónu. Neponáhľaj, všetci sa učíme byť trpezliví. A väčšinou na vlastných chybách. Ak chceš viac práce, viac zásahov, viac predmetov na učenie, potom potrebuješ viac rastlín...

Vyzerá to na Ficus benjamina.
long live your 盆栽
P.G.

palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Príspevok od užívateľa palged27 » 24 Feb 2016, 10:30

Neponáhľaj, všetci sa učíme byť trpezliví.
uplne presne si to Peter vystihol.Este dodam,ze clovek zacne experimentovat na prvom stromceku,po case zisti,ze viac pokazil ako vylepsil kvoli nerpezlivosti,potom si zaobstara dalsie stromky a neskor zisti,ze mu parapety nestacia :D

keraM

Príspevok od užívateľa keraM » 24 Feb 2016, 13:04

parapety mam uz teraz kratke :D v niektorych kvetinacoch mam aj po 3 druhy :D ale povedal som si ze uz nebudem strkat kazdy listok a odrezok do kvetinaca a radsej si kupim nieco nove

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 24 Feb 2016, 22:09

Ahoj...v nasich koncinach je strkanie kadejakych listkov do zeme a nasledne ocakavanie,ze nam z toho za nejaky cas dorastie pozeratelny bonsaj behom na dlhe trate,takze tvoj plan zakupit si nejaky ten material je urcite dobrou volbou.vyber si nieco vdacne a lahsie na pestovanie.napr.nejake to ligustrum,ficus a pod.Nadsenie pre bonsaje je dolezite pre zaciatocnika i pokrocilejsieho bonsajfanatika.Na zakupenom stromceku sa mozes mnohemu poducit (postavenie- ohyb konarikov,strih a pod.) a hlavne ta neopusti to prvotne ,,pobluznenie,,ako ked sa budes snazit dopestovat bonsaj z nejakeho odrezku a budes to ocami tlacit,aby to uz rastlo a hrublo :D aj ked je pravdou,ze to co si clovek vypestuje sam je asi srdcu blizsie ;).
Potom si nastuduj nieco aj o presadzani takychto stromkov,lebo je to zaklad,aby ti kupovany stromcek aj prezil.
Teraz som si vsimol,ze si z mojho kraja.Mozno si uz pocul o Bonsaicentre Kosice - Krasna.mrkni do googlu ;)
Prajem vela uspechov.Nech sa dari.

keraM

Príspevok od užívateľa keraM » 27 Feb 2016, 07:04

k tym listom prikladam foto ake ma tento fikus velke listy ked dorastu a v lavo je odrezok fikusu a ten ma listy a dost mensie ako ten moj buduci bonsaj :)

palged v bonsai centre v krasnej som bol maju to tam krasne a ked sa odhodlam tak na jar by som sa chcel zucastnit kurzu a v maji samozrejme vystava :)
Prílohy
uploadfromtaptalk1456553007481.jpg

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 27 Feb 2016, 07:59

Nad velkostou listov si hlavu nelam.Na zmensenie listov casu dost.Predpokladam,ze chces v najblizsej dobe dosiahnut skor zhrubnutie kmena.to sa dosahuje tym,ze hodis rastlinku do vacsej nadoby,nestrihas nic,primerane hnojis,das na slnecne miesto.Po nejakom case ked vdaka bohatemu olisteniu dosiahnes pozadovanu hrubku kmena,stromcek zostrihas na tvar aky chces a vtedy riesis velkost listov.Ale cely tento proces je v horizonte niekolkych rokov- bez zasahov z nedostatku trpezlivosti.Aj preto sa odporuca zadovazit si viac materialu,aby clovek nebol v pokuseni stale nieco na rastucom stromceku z odrezku ,,riesit,,
Tak ako napisal Peter,ze vsetci sa ucime trpezlivosti.

keraM

Príspevok od užívateľa keraM » 27 Feb 2016, 09:49

na 90% som rozhodnuty ze pojde do vedra a potom do sklennika a hadamze tam vydrzi do neskorej jesene uvidim co to s nim spravi. Listy som spomenul koli lacikemu. inac ten fikus ma okolo 15 rokov vypestovany z odrezku len skoda ze nikdy nebol presadeny ani pohnojeny.

keraM

Príspevok od užívateľa keraM » 02 Dec 2018, 12:56

takto sa mu dari po vyse dvoch rokochObrázok

Odoslané z Lenovo K53a48 pomocou Tapatalku

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 02 Dec 2018, 16:58