Ficus Retusa (Microcarpa) Ginseng

Užívateľov profilový obrázok
palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Re: Ficus Retusa (Microcarpa) Ginseng

Príspevok od užívateľa palged27 » 26 Nov 2014, 18:45

cau peter.hej,moze to byt zaujimave...schvalne som Ritualist-ovi pisal,nech mrkne o spajani kmienkov aj na ine zdroje,lebo nepovazujem sa za nejakeho odbornika v tejto tematike a urcite su aj ine a mozno jednoduchsie sposoby.

Ritualist
Dátum registrácie: 28 Sep 2014, 19:18

Príspevok od užívateľa Ritualist » 26 Nov 2014, 19:15

OK zatiaľ to teda nechám tak, zviažem to zľahka tou tkaninou alebo iným materiálom a na jar začnem študovať ako to dať do finálneho spojenia :) Inač ešte jedna vec ak teda neotravujem... Keď polievam bonsaje tak vždy položím bonsaj do veľkej misky a polejem dažďovou vodou, nechám ho trochu utopeného v tej vode co vytiekla von a po pár minútach ho nechám poriadne odkvapkať. Vodu ktorá pretiekla do veľkej misky vlejem naspäť do fľaše a idem polievať ďalší bonsaj. Chcem sa teda opýtať či nevadí že stále polievam tou dažďovou vodou ktorá pretečie cez korene bonsajov. Tým sa snažím trochu ušetriť vodu keďže bývam v paneláku a nemám prístup k dažďovej.
Ďakujem

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 26 Nov 2014, 19:29

cau.s tou dazdovou vodou to bude zlozitejsie.Nedavno sme tu riesili moj brest,ktory som sa tiez snazil polievat dazd.vodou,ale upustil som od toho.stromceku sa akosi nedari,tak sme s rastom a petrom hutali,zeby taka dazdovka odchytena v meste nemusela obsahovat vsetky potrebne latky.Je makka a nie vsetkym bonsajom to vyhovuje...niektore potrebuju viacej vapnika,takze som sa vratil k osvedcenej odstatej vodovodnej a pri polievani mierne zahrievanej...to samotne polievanie - tvoj sposob,by mal byt v poriadku,len pri hnojeni by to mohol byt problem,lebo si neviem predstavit,zeby som hnojil dookola tou istou vodou.Po x-tom preteceni to urcite nebude rovnaka voda ako na zaciatku,takze nejakym stratam na hnojive a samotnej vode sa vyhnut neda - zvlast ked mas rastlinky v anorganike.

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 28 Nov 2014, 10:36

Páni ahoj, prikladám sľúbené foto "albína" hlavně detaily splynutia kmeňov bez akéhokoľvek prikájania...
To Ritualist
Ten Tvoj trs by som polieval "dovnútra kmeňov" veľmi opatrne.
Prílohy
IMAG0501.jpg
IMAG0502.jpg
IMAG0504.jpg
IMAG0505.jpg
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 28 Nov 2014, 13:34

Cau Peter...je to naozaj nezvycajne s tymi albin - listkami.pripomina mi to moj panasovany ficus,ktory ked bol na priamom slnku bol viacej dobiela a teraz na zimu som ho presunul trosku dalej od okna a on zozelenel ale aj dost preprchol.Oproti beznemu benjaminu je velmi chulostivy na nejake zasahy...tie cierne cuda su nejake zasobarne vody ci hnojiva?

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 28 Nov 2014, 13:46

To sú len košíky na zakrytie "bobkov" (organické hnojivo). Na bielom zeolite sa ešte viac vynímali.
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 28 Nov 2014, 13:58

aha,jasne ;)

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 30 Nov 2014, 22:37

ahoj, fikus aj keď sa kmene zdajú byť zrastené tak ostávajú oddelené rastliny, ak uhynie koreň jednej tak umrie aj časť kmeňa patriaca tomuto koreňu. takže pozor na to.

juro111
Dátum registrácie: 29 Apr 2012, 18:32

Príspevok od užívateľa juro111 » 29 Dec 2014, 20:00

Ahojte,
môžem sa pripojiť do tohoto vlákna? Asi pred tromi rokmi som si kúpil v Ikei Ficus microcarpa. A až teraz som zistil, že ono je to vlastne bonsaj, doteraz som myslel že to je len klasická izbová rastlina a tak som ju len polieval občas hnojil a tento rok na jar presadil.
Čítam tu o padaní lístkov. Mne opadnú lístky vždy, keď ficus premiestnim na jar z izby na balkón a na jeseň naspäť. Mám pocit, že je jedno či ho polievam v tom čase viac alebo menej. Aj teraz mi už opadali takmer všetky lístky. Väčšinou trochu obschnuté ale aj normálne zelené a niektoré až tmavo hnedé. Vždy opadajú a potom nahodia úplne nové. Aj teraz už mi tam rašia nové krásne zelené lístočky. Stáva sa to aj vám, pri premiestnení rastliny, alebo fakt robím chybu v polievaní? Na balkóne polievam raz do týždňa, niekedy aj častejšie. Takto v izbe polievam raz za dva týždne asi.
Na jar by som ho už asi mohol aj presadiť do bonsajovej misky, nie? Či ho mám ešte nechať rásť? Čo by ste poradili? (foto v prílohe). Prípadne ho najprv nejako postrihať? Nemám v tom žiadne skúsenosti, keďže doteraz som ho nestrihal, tak ani neviem ako na to. Niečo som práve o strihaní čítal, ale možno by pomohlo nejaké základné nakopnutie, aby som to hneď pri prvom pokuse nepokazil.
Ďalej by som sa chcel spýtať na ten kmeň čo pozostáva zo 4 častí. To nechať tak, alebo aj to sa dá nejako strihnúť?
A ešte posledná otázka. ohľadom polievania. Píšete tu o dažďovej vode, klasickej vode z vodovodu. Ja polievam klasickou z vodovodu. Ale aby som zabránil presoleniu zeminy, môžem použiť vodu prefiltrovanú cez Brita filter? Má s tým niekto skúsenosti? Filtráciou sa z vody odstránia minerály, tvrdosť a neviem presne čo všetko, tak či v tej vode potom nebudú chýbať nejaké živiny.
Ďakujem vopred za odpovede.
juro111
Prílohy
IMG_3169.jpg

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 30 Dec 2014, 10:51

Ahoj.
Premiestnenie stromcekov z jedneho prostredia do ineho vacsinou vyvolava spominany opad listov.S tym vela nenarobis.Ak vylozis svoj ficus na balkon,listy ktore narastli v byte nebudu pripravene na ostre slnko,vyschnu a opadaju,ale na ich mieste vyrastu nove,ktore budu na ine podmienky uz aklimatizovane.Ked davas stromcek na jesen do bytu,opat sa musi prisposobit inym svetelnym podmienkam a reaguje zhodenim nejakych tych listov.

zalezi na tebe ake mas dalsie zamery s tymto ficusom.Do bonsaj.misiek sa umiestnuju stromceky ktore su uz vo finalnej podobe a doladuju sa tam uz len nejake detaily.Ak vsak chces napr.dosiahnut rast,nedavaj ho do bons.misky,ale do niecoho vacsieho,kde budu mat korene dost miesta.Podla pohladu na substrat by som na jar urcite presadzal do niecoho vzdusneho-organickeho,alebo anorganickeho.Ficusy maju radsej kyslejsie prostredie,takze podla toho sa rozhodni.Ak budes davat do organiky,primiesaj tam raselinu a perlit na zlahcenie substratu.Mam rovnaky ficus a dari sa mu velmi dobre v Teramole (Anorganika).

K polievaniu len tolko,ze sa neda zovseobecnit kedy a kolko zalievat.Urcite nie je dobry sposob zalievat napr.kazdu sobotu,ale radsej prisposobit konkretnym poziadavkam stromceka.Nie kazdy den sveti slnko rovnako ;)

K strihaniu nadzemnej casti (kmena)by som pristupoval opatrnejsie.Je to dost velky zasah.

K zasoleniu zeminy dochadza pri prehnanom hnojeni hnojivami,urcite nie pri polievani vodovodnou,alebo dazdovou vodou,takze nejake tie filtre su zbytocne.Z vodovod-nej vody moze hrozit akurat vodny kamen.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 30 Dec 2014, 11:09

palged27 napísal: Ahoj.
Premiestnenie stromcekov z jedneho prostredia do ineho vacsinou vyvolava spominany opad listov.S tym vela nenarobis.Ak vylozis svoj ficus na balkon,listy ktore narastli v byte nebudu pripravene na ostre slnko,vyschnu a opadaju,ale na ich mieste vyrastu nove,ktore budu na ine podmienky uz aklimatizovane.Ked davas stromcek na jesen do bytu,opat sa musi prisposobit inym svetelnym podmienkam a reaguje zhodenim nejakych tych listov.
V tomto pripade to ale je zasadnejsi opad, skoro vsetky listy su dole. To bude skor zalievkou.
palged27 napísal: K strihaniu nadzemnej casti (kmena)by som pristupoval opatrnejsie.Je to dost velky zasah.
Tak tak, strihat by sa mali zdrave stromceky
palged27 napísal: K zasoleniu zeminy dochadza pri prehnanom hnojeni hnojivami,urcite nie pri polievani vodovodnou,alebo dazdovou vodou.
Ale dochadza, za par rokov je zem zasolena, ved to krasne vidno aj na izbovych rastlinach

V tychto velkych teglikoch staci polievat obcasne, substratu je vela a drzi vela vody. Ako uz bolo spomenute, zalievka sa neda nastavit na kazdych X dni, ale podla potreby (co sa v tychto kvetinacoch tazko da urcit, su hlboke). Ako referencny bod - fikus u mna v bonsajovej miske v terramole, co drzi podstatne kratsie vlahu, polievam v tomto rocnom obdobi cca raz do tyzdna.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 30 Dec 2014, 11:41

V tomto pripade to ale je zasadnejsi opad, skoro vsetky listy su dole. To bude skor zalievkou.
ano,lacike,asi mas pravdu ked na to tak kukam ...v tomto pripade ide zrejme o premokrenie a mozno aj nejaky ten prievan,resp.studeny vzduch,takze urcite menej polievat...juro,nenapisal si ako daleko od okna si ficus v byte umiestnil.

juro111

Príspevok od užívateľa juro111 » 30 Dec 2014, 13:32

Teraz mám ten ficus vedľa TV, čo je asi 1,5 m od severného okna (skôr pod ním) a cca 3-4 m od východného okna s balkónom. Celkovo tam nemá až tak veľa svetla ako by som si predstavoval, ale na parapet sa mi nezmestí.
Prievan tam veľmi nemá, len občas ho ofúkne studený vzduch keď vetrám balkónom. Ale je viac menej v závetrí, takže snáď to nie je také zlé.
Čo sa týka substrátu, tak teraz je tam v podstate pôvodný z obchodu. Na jar keď som ho presádzal, tak som vlastne len vysypal to čo nedržalo na koreňoch a dosypal som to substrátom na sukulenty. Ale teraz na jar ho presadím buď do toho teramolu, alebo akadamu, ten je vraj tiež kyslý. Predpokladám, že korene musím úplne vyčistiť od pôvodného substrátu.
Tento pôvodný substrát asi drži dosť vody, lebo už sa mi asi dva krát stalo, že na povrchu hliny okolo okraja misky sa objavili nejaké biele útvary (možno plieseň) a keď som to vyhadzoval, tak to bolo dosť mokré. Ale polievam, až keď je povrch presušený, no do hĺbky to nekontrolujem. Hnojím tekutým hnojivom na bonsaje v lete každá druhá zálievka a takto v zime, keď je dnu, tak vôbec nehnojím. A polievať začnem asi o dosť menej a budem nakúkať aj hlbšie pod povrch.
Mám s presadením čakať do jari, alebo to môžem presadiť aj hneď? Neviem čo by mu teraz viac pomohlo. Či aby nahodil nové listy a spamätal sa, alebo presadiť a nech sa spamätáva potom.
So strihaním určite počkám, to teraz riešiť teda nebudem. Ani bonsajovú misku zatiaľ nepoužijem, nechám ho ešte rásť.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 30 Dec 2014, 14:29

Ak si precitas na fore starostlivost a symptomy fikusov, tak zistis, ze:
- prievan, aj kratkodoby (ak je velky rozdiel teplot) sposobuje opad listov
- 1.5m od okna je malo a ked este pridas k tomu severne okno..

To biele bola urcite plesen. Ano, korene treba uplne vymyt. Substrat ako pises, pripadne zmiesat. Uplne cisty terramol im zase az tak uplne nevyhovuje (samozrejme, stale lepsie ako to v com je teraz).

Fikusy mozes celorocne presadzat, jar je sice lepsia, ale toto je myslim situacia, kde je to lepsie rovno presadit. Misku pouzi kludne plytkejsiu a hlavne nech ma drenazne otvory.

juro111

Príspevok od užívateľa juro111 » 30 Dec 2014, 22:50

Tak po novom roku zoženiem niečo do čoho to presadím a skúsim či mu to pomôže. Ako som tu tak čítal, tak každý sadí do niečoho iného. Takže asi čo zoženiem, do toho to dám. Hlavne nech je to ľahké a vzdušné.
Miska má drenážne otvory. To biele je len taká okrasná, vnútri je plastová v ktorej je to zasadené a tá má aj otvory. Prebytočná voda vytečie do misky pod ňou, ale je fakt, že som ju nevylieval, nechal som ju tam, nech si fikus pomaly cucká, keď vysmädne :) Asi by som to mal vylievať, čo?

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 31 Dec 2014, 09:44

Prebytocnu vodu v podmiske urcite vylievaj.ficus lepsie znasa presusenie ako korene vo vode.

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 21 Jan 2015, 14:51

Ahojte, po dlhšom čase sa tu opäť hlásim, tento krát s trochu väčšou úpravou môjho prvého ginsengu. Chcel som týmto dosiahnuť obláčikový tvar. Od spodku najväčšie až po vrchol kde by mali byť malé obláčiky a špička koruny. Verím že po nejakom čase pekne obrastie novými lístočkami aby nevyzeral tak „chabo“
Posielam foto
Prílohy
20150119_170245.jpg
20150119_170236.jpg

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 21 Jan 2015, 15:19

Si to mal nechat na zaciatok leta alebo koniec jari, kedy by ti od dostatku svetla krasne obrasil aj na vnutri konarov. Takto ti moze vyrasit skor na konci vetiev a oblacikovy tvar tak budes mat o rok neskor..

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 22 Jan 2015, 13:43

Bol som na kurze kde mi s tým pomohli a netušil som že by sa niečo také ako píšeš mohlo stať. Myslíš že neobrastie tento rok keď bude teplejšie?

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 22 Jan 2015, 18:47

Nie teplejsie, ale viac svetla ;)

Jasne, ze obrastie, len bude trocha viac prerasteny. Nie je to nic tragicke, co by stromu ublizilo, skor ide o to, ako optimalizovat dosiahnutie vysledneho stavu cim skor. Hlavne mu dopraj vela slnka teraz.

Ak to bolo v ramci kurzu, tak pointa bola naucit sa na stromceku zaklady estetiky a cas nebol primarny ciel. To si bol u Janciho na viglasskej?

Napísať odpoveď

Návrat na "Fikus - Ficus"