Ficus Retusa (Microcarpa) Ginseng

Užívateľov profilový obrázok
rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ficus Retusa (Microcarpa) Ginseng

Príspevok od užívateľa rasto » 30 Sep 2014, 09:38

Alebo pridi na klub, ked si z BA :) Aspon sa stretnut, zoznamit, dohodnut dake akcie :)

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 30 Sep 2014, 09:55

A ešte tieto, tie nie sú 'severné'.
Prílohy
830201492940.jpg
toto je moja retusa,
83020149301.jpg
830201493942.jpg
Tu ešte raz benjamina 'Natasha',
830201492919.jpg
triangularis / lyrata?
830201493022.jpg
a extrémne pomalý hrubnúci f. pumila po drôtovaní. Tento rok som za drotára...
long live your 盆栽
P.G.

Ritualist
Dátum registrácie: 28 Sep 2014, 19:18

Príspevok od užívateľa Ritualist » 30 Sep 2014, 10:22

Fúha tak to som nevedel :D dlho som nebol na krásnohorskej a teraz som si všimol stránku že sú tam. Tiež bývam na Jasovskej :) Pôjdem tam pozrieť teda a určite by som rád došiel aj na nejakú stretávku ak sa bude konať :)

palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Príspevok od užívateľa palged27 » 30 Sep 2014, 10:33

pekne stromky peter G...a tipol by som ich na "juzne,alebo zeby zapadne ?"Tie cierne mieste na natashi su jazvy po tvarovacom drote? triangularis mi pripomina ginko - len s velkymi listami ;)

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 30 Sep 2014, 10:52

PUMILA JE SUPER, KRASNY DROBNOLISTY DRUH. MNE SA JEDNO LETO PRICUCLA PRI LETNENI NA DREVENY OBKLAD BALKONA, PODOBNE AKO BRECTAN.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 30 Sep 2014, 11:09

Tie čierne miesta sú narýchlo ošetrené rany. Skúšal som rôznymi spôsobmi vyprovokovať rast vzdušných koreňov, aj narezanie až do kambria + stimulátor + cut pasta + fólia... Ale asi treba skleník alebo texaské leto, okrem plesne nenarástlo nič. Áno sú z V a Z parapetu.
Palged27, tie listy nie sú väčšie ako u ginka, stromček nemá ani 20 cm. Budem ho musieť už presadiť a trošku povzbudiť rast.
long live your 盆栽
P.G.

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 04 Okt 2014, 20:52

Ahojte,
tak po návšteve obchodu s bonsajmi tu u nás som sa rozhodol že môj fikus nepresadím. Bolo mi odporučené že ho mám presadiť neskôr keďže sa mu darí a ani listy neopadli. Bol by to pre neho asi zbytočný šok. Vo štvrtok som ho prvý krát pohnojil, dal som radšej hnojiva pomenej aby som pre istotu niečo nedobabral. Tiež som si doniesol dažďovú vodu aby som ho začal touto vodou polievať, ale pre istotu sa opýtam... Je to určite lepšie polievať ho touto vodou či radšej odstátou vodou z vodovodu?

Zatiaľ nový prírastok nepribudol... ak pribudne tak asi ďalší fikus... :)

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 05 Okt 2014, 08:48

Podla mna by si mohol kludne presadit aj teraz. V zmysle zasady, ze problemom predchadzat a nie odstranovat az ked vzniknu.
Skusenosti hovoria, ze vela z nas ma s povodnym substratom problem a co sa tyka zaciatocnikov, tak podstatne vacsia cast, co konci zanevretim na pestovanie bonsajov.

Co sa tyka polievania. Najlepsia je dazdova voda, lebo neobsahuje vodny kamen. Ale fikusu neuskodi ani odstata z vodovodu. Len treba sledovat, kedy uz treba presadit, aby nechytil chlorozu (neschopnost prijimat ziviny kvoli ph pody).

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 05 Okt 2014, 10:28

Súhlasím s vodovodnou vodou, doporučujem zistiť si jej tvrdosť-zavolať vodárom/použiť aquaTest. To hlavne do budúcnosti pre chúlostivejšie druhy na tvrdosť vody-rhododendron, gardenia, camellia, murraya... U nás je tvrdá, ja ju ešte "preženiem" cez akvárko... Pri polievaní sa snažím nepoliať kmeň a nebari a nepoliať tak moc, že drevo aj tak nasiakne od pôdy a tak sa vyhnúť nepeknému zrážaniu solí na dreve.
long live your 盆栽
P.G.

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 05 Okt 2014, 15:13

OK tak ho teda presadím aby potom nebolo neskoro. Ako som tu čítal väčšina z vás má bonsaje v terramoli so zeolitom. Chcel by som túto kombináciu vyskúšať aj ja ale prosím v akom pomere to miešate? A aké fkracie?

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 06 Okt 2014, 13:20

teramol a zeolit su dva odlisne materialy a inak zadrziavaju vodu.Minule sme to tu riesili:
http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php ... 4&start=20

Nieco o nasiakavosti substratov :
http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=51&t=757

Ja mam svoje ficusy bud v teramole,alebo v zeolite,zatial som tieto dva substraty nemiesal,ale uz som nad tym v minulosti tiez uvazoval.Zrejme ale asi nebude jedno aky stromcek bude v tejto zmeske posadeny prave kvoli roznym poziadavkam roznych druhov bonsajov na zavlazovanie.Lacike mal v takomto mixe posadenu sagereciu,ale ta ma uplne ine naroky na vlahu ako ficus a zvlast Ginseng:
http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=13&t=902

Kazdopadne,ak uz miesat tieto materialy,tak s rovnakou,alebo velmi podobnou frakciou.Za pokus by to mozno vsak stalo,ale skor na nejakych odrezkoch,aby si si rovno neodpiekol vacsi ficus a nestratil tak chut do dalsieho "bonsaj.badania" ;) Urcite sa vyjadria aj ostatni.

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 06 Okt 2014, 14:02

Aha no super, ja som to cele pochopil tak že tieto dva substráty sa miešajú... no už som ich aj objednal našťastie v malom množstve ale tak snáď ich časom oba využijem... Poprípade ak by to niekto mal skúsenosť s miešaním bol by som vďačný za každú radu, alebo ak by si teda ty palged27 miešal tieto dva substráty tak v akom pomere? Vieme že mam ten fikus ginseng tak nejaká kombinácia pre neho či by sa našla alebo ho radšej dať do čistého zeolitu alebo do čistého terramolu? Frakcie som objednal Zeolit 2,5-5mm a Terramol 3-6mm
Ďakujem

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 06 Okt 2014, 15:27

Robite z toho vedu. Terramol a zeolit sa v pohode mozu miesat, ked maju podobnu frakciu. Miesaju sa preto, ze terramol je lahky a zeolit tazky - aby sa dala bednicka lahsie nosit. U mna je dalsi dovod, ze cisty terramol je prilis kysly, cize zeolit je tam na to, aby sa znizila kyslost.

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 06 Okt 2014, 15:34

Vďaka lacike, prosím ťa vieš mi ešte poradiť v akom pomere by som to mal miešať?

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 06 Okt 2014, 20:01

no,zase sme o nieco mudrejsi ,dobre vediet o tej kyslosti teramolu,ficus ma vraj vo vseobecnosti radsej kyslejsie prostredie... :D...Ritualist,presne take frakcie spominanych materialov pouzivam aj ja,takze tie aj zmixujem.A o vzajomnom pomere?...asi na tom az tak velmi nezalezi.niekedy je lepsie velmi nepremyslat :D a robit tak pocitovo...moj ginseng "byva"v cistom teramole,takze by som mozno uprednostnil viacej teramolu v tej zmeske

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 06 Okt 2014, 20:22

Tiež dobre vedieť že ficus ma rad kyslejšie prostredie :D no snáď sa s nami lacike podelí o svoje tajomstvo miešania tohto substrátu :)

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 06 Okt 2014, 23:46

Tiez ziadna veda. Pol na pol. Fikusy mam dokonca v cistom terramole, borovice a borievky tiez. Listnacom sa to nepaci, tam primiesavam zeolit ako som pisal (aj ked jablone a breza sa nestazuju).

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 07 Okt 2014, 20:55

Tak podarilo sa mi ho dnes presadiť...
Hrabličkami som z neho dal skoro celý starý substrát dole, korienky som opláchol dažďovou vodou aby som zmyl ešte viac starého substrátu. Dlhé korienky som zastrihol. Cca do 1/3 som zamiešal terramol so zeolitom 2:1 a posadil som do toho ficus. Zbytok miesta som doplnil terramollom a paličkou som postláčal terramol hlbšie. Potom som asi na 15-20min potopil bonsaj aj s miskou do odstátej vody. Položil som ho na staré miesto aby na neho nesvietilo slnko, aby sa náhodou nespálili listy. Verím že sa mu bude dariť ešte viac, držte palce
Ďakujem všetkým za rady
Prílohy
20141007_203834.jpg
20141007_203844.jpg

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 07 Okt 2014, 23:01

Teraz uz nie je ostre slnko, kludne ho daj priamo do okna.

Co sa tyka terramolu, treba premyvat po presadeni, tzn. sprchovat, kym nevychadza uz cista voda.

Inak vyzera zvysok ok.

Ritualist

Príspevok od užívateľa Ritualist » 08 Okt 2014, 08:16

No to som nespravil pred presadením, všimol som si že keď som ho potopil tak vychádzalo veľa bordelu ale tak verím že to bude v poriadku.
Ďakujem

Napísať odpoveď

Návrat na "Fikus - Ficus"