Ficus retusa - žltnutie a sušenie listov, rapídne opadávanie

Sony
Reactions:
Dátum registrácie: 27 Sep 2017, 21:03

Ficus retusa - žltnutie a sušenie listov, rapídne opadávanie

Príspevok od používateľa Sony »

Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu, keďže môjmu fikusu sa po presune do bytu veľmi nedarí. Kúpila som ho 25.9. a v byte je pár týždňov, dva až tri. Je na stole hneď pri okne, je pod ním radiátor. Zalievam ho mierne teplou vodou zakaždým, keď sa mi zdá zemina suchá (skúšam špáratkom, či nie je vlhká na spodku, aby som ho nepremokrila a vodu z podmisky vylievam). Napriek tomu mu začali listy žltnúť, robia sa na nich buď žlté škvrny po celej ploche, alebo menšie hnedé.. tiež sú listy zvädnuté, krútia sa a zosušené odpadnú. Netuším, čo s ním mám robiť. Už stratil skoro všetky listy oproti pôvodnému stavu. Myslím si, že by mu tu mohlo byť chladno, často nekúrime. Iba neviem, ako ho mám ochrániť a znovu priviesť k tomu, aby rástli lístky. Ak by ste vedeli poradiť, ako ho inak zalievať / poradili hnojivo alebo nejaké tipy, ako by mi prežil, budem hrozne vďačná.

Pripájam fotku.
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
lacike
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Re: Ficus retusa - žltnutie a sušenie listov, rapídne opadávanie

Príspevok od používateľa lacike »

Foto nie je pripojene. Odporucam precitat najskor toto a potom sa opytat:
http://stromceky.lacike.sk/2016/12/prve ... e-iii.html

Sony
Reactions:

Ďakujem za odpoveď :)
Článok som prečítala, pomohol mi sa trochu upokojiť. Mám ale taký problém, že fikusu už stihli opadať úplne všetky listy. Vidím na ňom zelené výhonky, tak myslím, že narastú nové, len neviem, čo s ním mám robiť dovtedy, kým lístky nemá.
Ako som čítala niekde tu na fóre, podliala som ho teplou vodou a prikryla sáčkom, dala do tepla (pri radiátor). Je to tak v poriadku, alebo s ním nemám robiť nič a nechať ho odkrytý?
Na záver by som sa ešte spýtala, je vhodné ho v tomto stave bez listov presádzať, alebo nie? Neuškodí mu to? Chcela by som ho už zajtra presadiť do akadamy, aby sa mu lepšie darilo.

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Ked nema listy, treba zvolnit polievanie, raz za tyzden bude asi vela. Sacok je na udrzanie vzdusnej vlhkosti, ked ma strom problem s korenami a vela odparuje. Takto je to zbytocne, ale neuskodi, len nezabudni sacok na dennej baze vetrat, nech nezacne substrat chytat plesen.

Neviem, co presne myslis teplom pri radiatore. Salave teplo z radiatora skor skodi ako pomaha.

Presadit, ked nema listy. Tazko povedat, to zavisi od stavu. Ja by som ho nechal tak, ked uz mal chudak jeden stres, naco v zapati dalsi. Urcite sa ale najde niekto, kto ti povie "okamzite presadit" :D

Sony
Reactions:

Bonsaj je na okne a radiátor je pod parapetou, nechala som ho tam, lebo som čítala, že fikusy znášajú suchý vzduch veľmi dobre. Uvažovala som, že ho presuniem, lebo zhodil listy asi aj kvôli prievanu, keď vetráme, dosť ľahko ho ofúkne.
Sáčok som z neho dala na deň dole a na noc zase vrátila, tak uvidíme :) Hádam sa tie jeho výhonky uchytia skoro.
Presádzať ho teda zatiaľ nebudem, počkám, kým sa trochu preberie. Je ešte niečo, čo by ste mi poradili v tomto jeho stave? Alebo stačí len tá upravená zálievka a trpezlivosť? :D

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Trpezlivost, vela. A este trpezlivost, vravel som, ze vela? ;)

Ze dobre znasa suchy vzduch neznamena, ze ho preferuje..

RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od používateľa RastoS »

na ten prievan/vetranie dávaj pozor - ja odporúčam prečítať aj toto: https://bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=11&t=498

ppatrik
Reactions:
Dátum registrácie: 01 Okt 2020, 13:06

Príspevok od používateľa ppatrik »

zdravím vás,

viete mi niekto povedať čo sa mi s ním deje? po víkende vyzerá takto
1.jpg
2.jpg
zalievaný je cca raz za týždeň - dva týždne :-ss

RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od používateľa RastoS »

Ahoj, povedal by som ze vyschol, treba skusit substrat,ak bol uplne suchy tak poriadne poliat a cakat, fikus taketo presusenie zvycajne dokaze 1-2x do roka rozchodit.
Ak bol substrat vlhky a nasiel si ho takto tak je mrtvy, problem s korenmi alebo vyzivou.
Takto isto sa inak zachova aj ked premrzne (teplota na par hodin klesne do minusu), co sa ale asi tebe nestalo ked je vnutri.
Skus tiez zmacknut kmen, ak je tvrdy je to v poriadku, kora by mala byt jemne makka. Ak je prilis makka (ako pomarancova) tak uz hnije.

R

Napísať odpoveď

Návrat na "Fikus - Ficus"