Znovuzorenie Fikusu - 3 roky zlá starostlivosť

Birasko
Reactions:
Dátum registrácie: 12 Jan 2021, 22:37

Znovuzorenie Fikusu - 3 roky zlá starostlivosť

Príspevok od používateľa Birasko »

Ahojte,

po pár rokoch, odkedy som dostal môj prvý a jediný bonsaj som sa rozhodol, že sa mu začnem naplno venovať.

Mám klasiky ikeacky bonsaj, podľa tvaru a pár článkoch prepokladám, že by to mohol byť fikus retusa, nie som si však istý. Podme k veci, o čo mi vlastne ide?

Môj bonsaj je vo veľmi zlom stave, počas troch rokov som ho presadil raz (a aj to zle) a pohnojil asi 2-3 krát, polievam ho cca raz za týždeň, či je zima, leto. Nie príliš ukažková starostlivosť ako som zistil po naštudovaní niekoľkých desiatok článkov. Chcel by som ho dať dokopy a postarať sa o neho tak, ako sa má.

Keďže som úplný začiatočník, na tomto fóre by som sa chcel s vami poradiť o celom postupe, ktorý som si naštudoval. Nippie -ho prípad v tomto fóre je mojou inšpiráciou, rovnako tak veľa som načítal aj od Lacike na jeho webe, díky hoši. Prikladám fotku na ukážku, po určitej dobe, pridám aktualizovanú, pokiaľ by to niekoho zaujímalo, minimálne mňa, hah :D Bonsaj plánujem úplne presadiť, zmenit misku, substrát, začať ho pravidelne hnojiť a polievať.

Rozhodol som sa pre túto misku nižšie, rozmery sú 16x12,5x5cm.

Obrázok

Na spodok misky vložím sieťky pripevnené drátom. Rovnako tak upevním cez diery dlhšie drôty na dotvarovanie polohy bonsaja. Celú novú misku si pripravím ešte predtým, ako vyberiem bonsaj zo starej.

Substrát som sa rozhodol použiť Terramol 2-5mm práve kvôli tomu, že vďaka nemu by som nemal bonsaj preliať, veľa prepúšťa. Rovnako tak tiež Nippie-mu sa osvedčil, ktorý mal bonsaj v podobnom stave ako ja.

Mám však otázku, ja by som sa najradšej zbavil starého koreňového balu a celý ho vysprchoval do čistých koreňov. Je to rozumné? Ak ho takto celý vysprchujem, nemal by som bonsaj do niečoho “zasadiť” myslím tým do hliny? Či ho stačí len “položiť" do Terramolu?

Pre hnojivo som sa rozhodol pre Bonsai Master NPK, malo by byť asi jedno, aké hnojivo použijem, toto mi padlo do oka. Zo začiatku plánujem hnojiť viac, aby som bonsaju dodal dostatok živín, aby zosilnel a dostal ho do fázy “znovuzrodenia” rastu, takže raz do týždňa, uvidím ako bude reagovať.

Poloha. Čo sa týka polohy, tak bonsaj mám na východnom okne, nemám ani viac na výber, keďže máme len východné okna v byte. Bonsaj je položený 25 cm nad radiátorom. V lete ho plánujem presunúť na balkón.

Zo začiatku ho plánujem polievať raz do týždňa, nemá skoro žiadne listy, tak uvidíme ako si bude brať vodu. Ak by sa rozbehol, začnem ho polievať častejšie, budem sledovať substráť, keď bude takmer suchý polejem.

Polievať ho budem odstátou a prevarenou vodou, do vrchnáku flaše spravím dierky, aby som si nasimuloval krhlu a polieval bonsaj rovnomerne.

Ak to mám zrhnúť:
  • hnojenie raz do týždňa, uvidím reakcie
  • polievanie raz do týždňa, podľa brania vody budem upravovať
  • poloha na východnom okne, 25 cm nad radiatorom
  • substráť Terramol
Prosím vás, ak plánujem robiť niečo zle, prípadne máte nejaké tipy, ako to spraviť lepšie, rád sa s vami o tom pobavím.

Vopred ďakujem za každú jednu reakciu.

Prajem pekný deň :)

Používateľov profilový obrázok
lacike
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Re: Znovuzorenie Fikusu - 3 roky zlá starostlivosť

Príspevok od používateľa lacike »

Velmi pekne si sa nachystal vedomostami na "akciu presad", chvalim.

Z toho co pises mi vychadza, ze sa ti nepodarilo rozlusknut problem toho, preco sa fikusu nedari a prikladas to korenovemu balu a tvojej neschopnosti (nemyslim to hanlivo, neviem najst slovo, ktore popise, ze ti to nejde) najst spravny rezim. Nemusi to ale byt iba ten dovod, tak si este priprav plan B, pre pripad, ze by o mesiac strom nevyzeral stabilizovane az lepsie.

Preco to pisem? Spominas radiator a okno. Vetranie je zabijak fikus v zime, radiator a kurenie detto. Idealne miesto je kusok mimo radiatora, alebo potom na podlozke, ktora ochrani pred priamym salanim tepleho vzduchu. Velka plastova podlozka so strkom je fajn riesenie.

Napísať odpoveď

Návrat na "Fikus - Ficus"