Carmona - dážďovky v substráte

Carmona
Dátum registrácie: 27 Mar 2014, 12:26

Carmona - dážďovky v substráte

Príspevok od užívateľa Carmona » 27 Mar 2014, 13:02

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom pestovania bonsajov nakoľko som úplný začiatočník v pestovaní týchto prekrásnych stromčekov a vyskytol sa jeden problém s ktorým si neviem vôbec rady.
Bonsai Carmonu Macrophyllu som dostala do daru v decembri minulého roku. Zakúpený bol v Bonsaicentre v Nitre. Bol krásny, husto olistený drobnejšími lískami, no po pár dňoch mi opadal celý stromček. Samozrejme že som sa vyľakala ale po preštudovaní zopár stránok o pestovaní bonsajov som sa dozvedela že pri náhlom zmene prostredia je to možné. Akonáhle sa bonsajček aklimatizoval v mojich podmienkach začal postupne vyháňať nové krásne zelené lístky a kvitol krásnymi bielymi kvietkami. Nové lístky mu narástli ale oveľa väčšie ako tie pôvodné, to si neviem vysvetliť prečo, a má ich aj menej. Mám ho na parapete okna - dostatok svetla aj slnka . Myslím že sa mu tam doteraz páčilo farebne sú listy krásnej zelenej farby a kvietkov plno - prosto krása . Polievam ho pravidelne keď je substrát zvrchu mierne presušený - cca každý druhý deň ponorením do odsátej vlažnej vody na pár minút. Rosím každý druhý deň striedavo s polievaním. V podmiske voda nikdy nezostávala. Doteraz mu všetko vyhovovalo polievanie aj rosenie. Hnojila som ešte len raz hnojivom Kvapka na Bonsaje a dva krát som použila listovú výživu Floria na zelené rastliny.
Môj problém nastal len pár dňami keď som si všimla že bonsajček mi zostáva akýsi povädnutý. Všimla som si to hneď lebo mu venujem každý deň. Zeminy má akosi pomenej, (odstáva od okrajov misky cca 0,5cm) to je asi tým ponáraním. Vybrala som teda bonsajček z misky že sa pozriem na korene či nie sú veľmi premočené a na moje zdesenie som tam našla zavŕtanú veľkú dážďovku. Mala asi 10cm a potom ešte zopár menších som povyťahovala zo zeminy. Som z toho dosť nervózna a bojím sa, o bonsajček sa denne starám a netuším vôbec z čoho sa tie dážďovky mohli vyvinúť. Substrát bol zospodu ako blatko. Momentálne ho od pondelka nepoliavam len rosím !!! Neviem ako sa mám o bonsajček postarať aby som ho zbavila tých dážďoviek evidentne mu škodia a aj zemina tak čudne páchla ako keď vonku veľa prší a je vylezených veľa dážďoviek. Možno mu aj poškodila koreňový systém. Na druhý deň som znovu celý bonsai vybrala a namočila som ho na nejaký čas do vlažnej vody aby som vypudila dážďovky, no vyliezla len jedna malinká. Sú tam ešte ďalšie, no už neviem ak sa ich zbaviť. Nikdy som pri kvetoch takýto problém s dážďovkami nemala a viem že v kvetináčoch narobia viac škody ako osohu. Rozmýšľala som už aj nad presadením, asi to by bolo najlepšie, premyť celý koreňový systém a tochu zostrihnúť korienky. Ale mám z toho obavy ešte som to nikdy nerobila. Mám zakúpenú už novú misku aj substrát na Bonsaje, no chcela som ešte počkať nejaký ten mesiac. Píšete tu na fóre, že je lepšie na bonsaje používať akadamu alebo terramol, no keďže už mám nový substrát kúpený, napadlo ma, že by som ho mohla ešte odľahčiť primiešaním trochou zeolitu a agroperlitu.

Prosím poradťe mi čo robiť ako sa zbaviť tých potvorok, príp. čo robím zle - nechcem o bonsajček prísť je naozaj krásny a robil mi doteraz len a len radosť.

Foto môžem pošlať večer momentálne som v práci

Ďakujem za odpovede

A.

Užívateľov profilový obrázok
lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: Carmona - dážďovky v substráte

Príspevok od užívateľa lacike » 27 Mar 2014, 17:01

Dazdovky si si uz priniesla. Podla mna privela polievas a za chvilu sa to prejavi na zdravi bonsaju. Prave preschnutie iba na vrchu je najcastejsou pricinou problemov. Podla mna vies problem odstranit presadenim. Substrat na bonsaje, specialne ak je od Agra, urcite nepouzivaj. Kludne kup zeolit alebo drobny agroperlit a napr. aj zahradnu zeminu a zmiesaj, aj to je lepsie riesenie ako to co mas teraz.

Co sa tyka navodov, je to tu na fore uz viac krat spominnane:
Postup na presadenie:
http://www.bonsaicentrumkosice.sk/bonsa ... e-bonsajov
Ako na bonsaje od zaciatku:
http://www.bonsai-danubius.sk/navody/ak ... estovanim/

Na oboch weboch najdes aj ine uzitocne rady

Carmona
Dátum registrácie: 27 Mar 2014, 12:26

Re: Carmona - dážďovky v substráte

Príspevok od užívateľa Carmona » 27 Mar 2014, 22:27

Dik za odpoved, prekvapuje ma že dážďovky nie sú až taký problém ako som si myslela veď pri predstave že v tom malom kvetináčiku je tak veľká dážďovka je dosť prvdepodobné že pri pohybe mu musela poškodzovať korienky aspon podľa môjho názoru. Bonsajček som aj pofotila prikladám foto ak poprosím o názor kde je vlastne chyba beriem aj možnosť v chybnej zálievke no nechám to na tvoje posúdenie. Substrát mám rašelinu Sobeslav nie Agro, dokúpila som si však ešte agroperlit a lávovú drť. Chcela by som to do toho substrátu pridať a tak ho ešte zľahčiť. Mohlo by to byť o.k. ??
Prílohy
20140327_195228.jpg
20140327_195304.jpg
20140327_195346.jpg
20140327_195407.jpg
20140327_195456_richtonehdr.jpg
20140327_195558_richtonehdr.jpg
20140327_195606_richtonehdr.jpg
20140327_195645.jpg

Napísať odpoveď

Návrat na "Carmona - Čaj Fuki"