Problem s carmonou

monika203
Dátum registrácie: 02 Mar 2014, 11:22

Problem s carmonou

Príspevok od užívateľa monika203 » 02 Mar 2014, 11:31

Ahojte
Mam problem s mojim bonsajom carmona microphylla. Mam ju okolo dvoch tyzdnov uz doma. Najprv bola v poriadku.Akurat sa mi raz urobila ako keby pliesen na povrchu zeminy tak som začal len s rosením a nie s polievaním,ztoho sa dostala ale
Teraz mam problem s tym, že z ničoho nič mi zvadli listky , su uplne bez zivota,uplne makke a ovisnute. Polievam ju kazdy vecer,rosim ju zvrchu a aj zeminu narosim. Mam kupine uz aj hnojivo ale ešte som ju nehnojil. Pekne sa mi zatial stale držala,mam ju na okne na slniečku z južnej strany. Ma na okne aj vlhko aj sa vetra pri nej. Teplotu v izbe mame cca 23Celzia Pekne mi rastli nové listočky aj mi začali púčit kvietky a z ničoho nic zvadla..
Čo robim zle???a ako mam dalej postupovat ??? Mam ju pohnojit??alebo začat inak polievat /rosit???
Dakujem za odpovede
Naposledy upravil/-a lacike v 03 Mar 2014, 01:28, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Presunute do ineho vlakne

Užívateľov profilový obrázok
RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Re: Problem s carmonou

Príspevok od užívateľa RastoS » 04 Mar 2014, 22:12

ahoj, prečítaj si info v sekcii Carmona http://www.bonsajforum.sk/viewforum.php?f=10. je to tam popísané každý rok niekoľko krát.
V skratke, veľa ju polievaš ale viac sa dozvieš už v existujúcich vláknach.

R

palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Príspevok od užívateľa palged27 » 10 Nov 2015, 09:43

caute vsetci...

pred casom som pisal,ze som si zaobstaral Carmonu ako taku vyzvu,na ktoru som reagoval po precitanych prispevkoch o obtiaznosti pestovania tohto druhu v bytovych podmienkach a co čert nechcel,tiez mam v poslednej dobe problem s touto nezbednicou.Za poslednu dobu stratila pomerne dost listov.Postihnute listy chytaju zltu farbu a nasledne pri dotyku odpadaju.Listy na koncoch vetviciek neodpadavaju.Redne skor koruna zvnutra.Viem,vyzera to na typicke premokrenie,ale na to si davam velky pozor aj ked nemozem na 100 % vylucit,lebo pri Carmone je to zalievanie niekedy problematicke.Po zakupeni (na jar) bola presadena do vzdusneho substratu (organika).Cele leto sa jej krasne darilo.Kvitla a nove vyhonky som nestihal obstrihavat.Teraz s prichodom tmavsich dni zacala cela patalia :-s

Kedze polievam svoje bonsaje pocitovo - nie podla nejakej pravidelnej periody,ale skor podla presusenia substratu a vahy crepnika - misky,premyslam,ze som mozno isiel s polievanim do extremov a sice v tom,ze som Carmonu nechal preschnut viacej ako asi bolo treba a pri naslednom zalievani mohlo dojst k zahnivaniu korienkov.To len odhadujem pricinu mojho problemu.

V zufalej snahe o zachranu som pre tyzdnom Carmonu vybral z organ.substratu a hodil do teramolu.Zrejme si budete niektori vlasy trhat,ze presne takto sa nepostupuje,lebo stromcek je aj tak vystresovany a nepotrebuje zazit dalsi sok z presadzania. :-o,zvlast teraz ked nie je prilis vhodne obdobie na presadzanie.Citam tu,ze takto ste to skusali viaceri .Mal som vsak len 1-3 jku,co zrejme nebude az take dobre riesenie,lebo z 3-6 tkou mam lepsie skusenosti.

Od tej doby sa sice opad listkov mierne stabilizoval,ale aj tak sa uplne nezastavil.Na druhej strane badam v pazuskach odpadnutych listov nove puciky,tak dufam,ze tie uz neodpadnu.No,snad mi podari zvratit tento proces aj ked skusenosti vas ostatnych s Carmonami nie su prilis povzbudive.

a na zaver este zopar otazok na tych uspesnych "Carmonárov" : (tusim sesinovi sa celkom dari,ale aj ini...)

1.Ako vyzera vasa starostlivost o carmony v tomto obdobi ? (dosvetlovanie,zalievka,hnojivo atd...)
2.Davate pod misku s bonsajom odparovaciu podlozku na zaistenie vyssej vlhkosti,prip.rosíte listy ?

uvitam aj vase tipy na ktore som sa neopytal...je mi jasne,ze tu na fore je toho o carmone popisaneho uz dost,ale vsetko su to hlavne prispevky starsieho data aj aj ked mnohe nic nestratili na kvalite,predsa len - mozno ste medzitym prisli na nieco nove,co aj inym ulahci zivot ;)
Naposledy upravil/-a palged27 v 10 Nov 2015, 13:24, upravené celkom 1 krát.

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 10 Nov 2015, 10:02

Ahoj, ja ju mám na dosvetľovanom okne teraz. Ale jej deti si vedú dobre aj bez osvetlenia. Pod najstaršou mám tácku so štrkom, nerosím.
Písal si o extrémne malom polievaní - našiel si ju niekedy so zvráštenými alebo zvesenými listami? Ak nie tak vody má dosť.
Strata tých listov zvnútra koruny môže byť naozaj reakcia na zhoršené svetelné podmienky a na posun času :)) . Skontroluj si ju ešte pozorne na najmenších škodcov. Mňa takto dostali fikusy teraz, ale už sa lepšia. Ahoj, idem kopať.
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 10 Nov 2015, 10:09

Ahoj Peter.
Mas pravdu,zvesene listy som nezaregistroval - skor ta miska bola lahsia.Moj sposob zalievky,ktory sa mi osvedcil pri ficusoch a ostatnych bons,zrejme nebude uplne idealny pre Carmonu.
Aj na nejakeho toho zaskodnika som myslel.Mozno by nezaskodila nejaka ta preventivna chemia,ale este asi chvilku pockam.Nenasiel som sice ziaden hmyz,ale ktovie ?...a prajem uspesne kopanie :D

preluskal som celkom podrobne sekciu Carmona tu na fore a veru,neda sa povedat,zeby sa dala povazovat Carmona za vseobecne oblubenu izb.bonsaj.Mozno by bolo dobre z recesie vytvorit vlakno "Moj najmenej oblubeny bons.". Bolo by to asi zaujimave citanie :D

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 10 Nov 2015, 12:55

Ja si to vysvetľujem takto - nechcem aby to vyznelo zle... Najproblémovejšie izbovky sú carmona, serissa, sageretia, cuphea...všetko vzor žena. Hýčkaš si ju, drzíš ako v bavlnke, robíš všetko pre to aby si prišiel na to, čo vlastne chce. Ak sa Ti to podarí, máš šťastný život. ;;)
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 10 Nov 2015, 13:01

Hm,zaujimava teoria :D , kazdopadne nase polovicky si o tom mozu mysliet svoje [-(

pripajam malu video ukazku: čas č: 2:43...spojitost bonsaj - žena je neodškriepiteľná ;)

https://www.youtube.com/watch?v=YHZUX3_8cn8

ale spät ku Carmone.Dajte nejake dobre tipy. ;)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 10 Nov 2015, 14:15

...veď som písal, že to nemyslím zle. Niečo medzi vtipom a mnemotechnickou pomôckou.
Veľa žien aj robí bonsai a robia to krásne. Majú lepšie vlohy na to, čo sa týka umenia, estetiky, vyváženosti, krásy a citu. Často donesiem stromček ukázať manželke, nech povie takto či takto...ale už tu z toho robím Nedeľnú chvíľku poézie.
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 11 Nov 2015, 07:03

neboj Peter,tak sme to aj pochopili ;) tiez mam doma svojho "osobneho radcu"...prikladam fotky rebelujucej Carmony...
Prílohy
DSCF4545.JPG
DSCF4552.JPG

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 11 Nov 2015, 08:29

Vyzerá byť v poriadku, v dobrej starostlivosti. Pučí, rastie, farbu listov má sviežu... Kde by si chcel mať viac listov? Zmena sezóny, menej svetla a prirodzená obmena listov, tak to vidím, ak si na nej nič nenašiel.
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 11 Nov 2015, 11:59

povedal by som,ze fotka vyzera lepsie ako skutocnost :-s .Svoje mozno zohralo aj fotenie s bleskom.S tou sezonnou vymenou olistenia som ratal,ale za posledny cas je to dost rapidne.Skusim pohladat nejaku starsiu fotku na porovnanie.

Viaceri z vas pisu,ze pri presadzani carmon do "lepsieho"substratu ste zistili,ze korenova sustava je znacne poskodena,ale ja som pri presadzani taky pocit nemal,takze ma to do istej miery naplna optimizmom.No uvidime.Nateraz som pod Carmonu umiestnil vacsiu podmisku so zeolitom.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 11 Nov 2015, 12:09

Veď si ju aj presádzal nedávno, daj jej čas. S tou 1-3-kou by som si starosti nerobil. Začal si už hnojiť po presadení? Sorry, vidím, na jar bola presadená. Tak len sleduj a daj vedieť.
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 11 Nov 2015, 12:36

ano,dnes som daval hnojivo aj ked nazory na hnojenie po presadeni sa roznia,ale mne sa hnojenie kratky cas po presadeni pri anorganike osvedcilo.neplanujem uz robit ziadne zasahy.

a tu je fotka zo zaciatku augusta - v plnej sile.Samozrejme,ze sa da len tazko porovnavat s pocasim,ake mame teraz.Zeolit bol len na povrchu.Pod nim organika..
Prílohy
DSCF3998.JPG

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 11 Nov 2015, 12:56

Takže keď pozorne čítam späť, nakoniec je čerstvo presadená... Takže svetelné podmienky + presadenie, daj jej pár týždňov. S tým hnojením, áno-nie?, daj 1/2 dávky zo začiatku a nič nepokazíš. Ja ukladám organické pár dní po presadení, v podstate s 1. zálievkou ak nepočítam prvotné premytie substrátu.
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 11 Nov 2015, 13:00

hej,budem cakat a priebezne hlasit stav.Nateraz vdaka za konzultacie Peter ;)

Napísať odpoveď

Návrat na "Carmona - Čaj Fuki"