Zltnutie, strata farby a opadávanie listov

máš problém so svojim bonsajom? napíš nám aký.
Aforas
Dátum registrácie: 22 Mar 2016, 07:26

Zltnutie, strata farby a opadávanie listov

Príspevok od užívateľa Aforas » 23 Mar 2016, 10:17

Zdravím,

pred šiestimi týždňami som dostal ako narodeninový darček nádherný bonsaj-ficus. Pred dvoma týždňami som však spozoroval, že mnoho listov začalo strácať svoju sýto zelenú farbu a postupne zožltli (viď foto). Pričom tieto zožltnuté listy sú veľmi citlivé na dotyk a bez väčšej námahy a tlaku opadávajú (každý týždeň je to zhruba do 10 listov). Bonsaj polievam od začiatku odstátou vodou každý alebo každý druhý deň, pričom vodu, ktorá ostane odstáta v miske do 30 minút vylejem. Listy som zo začiatku rosil raz do týždňa, ale po čase som rosenie zintenzívnil. Napriek tomu nemám pocit, žeby bonsaj mal príliš moc vlahy a vody, nakoľko substrát je max na druhý deň vysušený a vtedy ho opäť polievam a aj konáriky, ktoré startili listy vyzerajú byť vysušuné. Doposiaľ som hnojil 3x, prvý raz pred troma týždňami jednou kockou hnojivom „biogold original“, druhý krát pred dvoma týždňami dvoma kockami a na radu odborníka som naposledy rozpustil tri kocky v jednom litri vody, s ktorou doteraz bonsaj polievam. Taktiež som ho minulý ťýždeň postriekal proti škodcom (v zahrádkarstve mi po prezretí listvov povedali, žeby sa tam mohol nachádzať, aj keď ja nevidím voľným okom nič, ale nie som expert), ale doposiaľ nič nepomohlo a opadávanie napreduje. Umiestnenie bonsaja je v osvetlenej miestnosti (južná strana) podkrovného bytu cca 3m od okna, ale v jeho priamej rovine. Teplota v miestnosti je konštantná pri 20 stupňoch.

Ďakujem vopred za akúkoľvek radu.
Prílohy
IMG_1877.JPG
Foto spred pár týždňov.
IMG_1879.JPG
IMG_1880.JPG
IMG_1881.JPG
IMG_1882.JPG
IMG_1883.JPG
IMG_1896.JPG
IMG_1898.JPG
Aktuálne foto.

Užívateľov profilový obrázok
palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 16:33

Re: Zltnutie, strata farby a opadávanie listov

Príspevok od užívateľa palged27 » 23 Mar 2016, 12:15

Ahoj...tvoj bonsaj je podla fotiek a toho co uvadzas preliaty.Polievat ficus v tomto obdobi kazdy resp.kazdy druhy den a este ho popri tom aj rosit je straaaaasne vela a urcite nenechavat po zaliati v podmiske stat vodu.To ze povrch substratu je suchy je klamlive,lebo dovnutra misky nevidis.Korienky by ti asi povedali nieco ine. ;)

V prvom rade by si mu mal vymenit substrat,lebo ako vidim,je este v povodnom - prepravnom a co- to nastudovat o ficusoch

http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=11&t=498

Michal71
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 19:51

Príspevok od užívateľa Michal71 » 23 Mar 2016, 16:29

Tiež si myslím, že je to preliatím. Fikusy sú tropické stromy a radšej majú preschnutie, ako mokré korene. A ešte neznášajú prievan. Treba polievať odstátou vodou, ktorú ja ešte trocha prihrievam,lebo milujú teplú vodu. A určite presadiť čo najskôr, teraz je na to ideálny čas. Teramol je dobrá voľba, aj ked ja ich mám v bonsajovej zemine zmiešanej zo zeolitom 1:1 a nesťažujú sa. ;)

Aforas

Príspevok od užívateľa Aforas » 24 Mar 2016, 07:09

Pani, ďakujem za cenné rady. Nechám ho teda mierne presušiť a potom zredukujem zállievku a čo najskor sa pustím do výmeny substrátu. Ohľadom toho mám však otazočku, či je velkosť misky dostatočná, alebo treba kúpiť novú a väčšiu? Dočítal som sa aj to, že ideálna pôda pre fikusy je AKADAMA, zaujímalo by ma teda, včom je Terramol lepší poprípade horší. Ďakujem

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 18:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 24 Mar 2016, 09:38

na 99% vzdy postacuje povodna miska, ked ostranis povodny substrat a aj nejake korene (ci uz zive alebo mrtve), tak bude miesto aj na novy..

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 16:12
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa RastoS » 24 Mar 2016, 11:22

ja ešte k tým 3m od okna. to je strašne veľa, teda ak to nie je strešné okno. fikus je raslina ktorá znesie celodenný úpal priamo na slnku takže potrebuje veľmi veľa svetla. ideálne umiestnenie je na parapete.
K tomu opadu, je to na 100% z preliatia ale potrekom proti roztočcom určite neuškodíš. prejav napadnutia je rovnaký.

Aforas

Príspevok od užívateľa Aforas » 24 Mar 2016, 12:31

RastoS napísal:ja ešte k tým 3m od okna. to je strašne veľa, teda ak to nie je strešné okno. fikus je raslina ktorá znesie celodenný úpal priamo na slnku takže potrebuje veľmi veľa svetla. ideálne umiestnenie je na parapete.
K tomu opadu, je to na 100% z preliatia ale potrekom proti roztočcom určite neuškodíš. prejav napadnutia je rovnaký.
Vďaka za pripomienku a radu, ale sú to hneď dve strešné okná vedľa seba, takže si myslim, že svetla ma dostatok :)

palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 16:33

Re: Zltnutie, strata farby a opadávanie listovo

Príspevok od užívateľa palged27 » 24 Mar 2016, 18:37

Aforas.....Teramol je oproti akadame trvacnejsi a aj lacnejsi.Slovom trvacnejsi rozumej,ze narozdiel od akadamy neupchava odtokove otvory na spodku bonsaj.misky.Akadama sa casom drobi na prach a pri poliati potom vznika blato,ktore korienkom neprospieva.Stromcek potom chradne.Po nejakom case je posobenim roznych vplyvov akadama znehodnoti a musis ju vymenit,kdezto zrno teramolu je tvrdsie(nerozdrvis ho medzi prstami) a da sa viacnasobne pouzit.

Aforas

Príspevok od užívateľa Aforas » 27 Mar 2016, 08:12

palged27, dakujem pekne za objasnenie :)...stromček už mám presadený, tak verim, že aj to mu teraz prospeje...chem sa ešte spýtať, čo treba spraviť s konárikmi na ktorých už nie su vôbec žiadne listy, treba ich do určitej veľkosti odstrihnúť a skrátiť, aby mohli na nich opäť narásť nové, alebo s nimi teraz netreba robiť vôbec nič a nechať bonsaj aby sa zotavil?

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 15:34

Príspevok od užívateľa peter G » 27 Mar 2016, 11:24

Nechaj zatiaľ všetko tak ako je. Zakrátko uvidíš, čo rastie, čo vypučalo a čo je suché. Potom stačí odstrániť. V korune máš dosť veľa tenkých konárikov. Tie potom tiež môžeš preriediť, podľa konečného zámyslu. Teraz hlavne neprelievať, občas porosiť. Ak by to žltnutie neustupovalo, skontrolovať možných škodcov a zvážiť postrek proti roztočcom.
long live your 盆栽
P.G.

Aforas

Príspevok od užívateľa Aforas » 05 Apr 2016, 06:38

peter G napísal:Nechaj zatiaľ všetko tak ako je. Zakrátko uvidíš, čo rastie, čo vypučalo a čo je suché. Potom stačí odstrániť. V korune máš dosť veľa tenkých konárikov. Tie potom tiež môžeš preriediť, podľa konečného zámyslu. Teraz hlavne neprelievať, občas porosiť. Ak by to žltnutie neustupovalo, skontrolovať možných škodcov a zvážiť postrek proti roztočcom.
Ahojte...napriek všetkym vaším radám, presadeniu a zníženej zálievke žltnutie listov napreduje :(...ako jediné možné vysvetlenie mi pripadajú do úvahy už len tí škodci...môže ísť aj o niečo iné ako o roztoče? a aký účinný prostriedok na postrek mi viete doporučiť?

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 15:34

Príspevok od užívateľa peter G » 05 Apr 2016, 07:52

...aj prvotná reakcia na presadenie, je to len nejaký týždeň. Fikusom sa škodcovia dosť vyhýbajú, ale môže byť... Roztočce - podobné príznaky ako máš, väčšinou sa pustia do najmladších listov, časom vidno na konárikoch pavučinky. Postrek Apollo a Karate... Ešte kukni listy a konáre, puklice a štítničky majú v láske fikusy. U mňa na listoch nič, zato vetvy pokryté statočne. Konáre časom zdurené, listy žltli, celé vetvy uschýnali.
long live your 盆栽
P.G.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 16:12
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa RastoS » 07 Apr 2016, 20:19

pochytaj listy či nie sú lepkavé. ak áno tak máš určite puklice - polej a postriekaj s karate 5cs.

Aforas

Príspevok od užívateľa Aforas » 09 Jún 2016, 09:24

Zdravím všetkých...rovno sa chcem s vami podeliť o fotky svojho ficusu, aby ste videli, ako dobre sa mu vďaka vašim cenným radám začalo dariť :) Ostalo však miesto, v strede koruny stromu, v ktorom z vysušených a predpokladám teda odumretých konárov a vetvičiek žiadne nové listy už nevyrastajú. Tým sa dostávam k otázke: čo s nimi? Ako moc a akým spôsobom ich najlepšie od- alebo zastrihnúť, aby časom opäť aj toto miesto zostalo zalistnené? Ďakujem za akékoľvek rady.
Prílohy
IMG_2029.JPG
IMG_2030.JPG
IMG_2031.JPG
IMG_2032.JPG
IMG_2033.JPG
IMG_2034.JPG

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 09 Jún 2016, 11:28

skor sa s nami este podel o to, ze co bola pricina. Pozeram, ze fikus nevyzera, ze bol presadeni do lepsej zeminy. Pomohlo menej polievat, alebo karate?

Na zahustenie sa robi defoliacia, precitaj a najskor o rok vyskusaj, ak bude bujne rast. Najdes na fore popisane. Suche potom ostrihaj az po zivu cast, teraz ho este netrap.

Aforas

Príspevok od užívateľa Aforas » 09 Jún 2016, 19:13

chyba bola jednoznačne v nadmernom polievaní...tým, že je fikus na fotkách čerstvo poliati asi nie je dobre vidieť, že som ho presadil do čistej akadamy a pri ktorej teraz krásne vidím koľko vody pri polievaní odteká do podmisky...nechám ho teda ešte poriadne zotaviť, len som myslel, že odstrihnutím odumretých vetvičiek, by mohli narásť nové...určite to teda chce viac času a trpezlivosti :)

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 10 Jún 2016, 07:41

stromy rastu primarne z koncov vetiev (preto rastu, lebo predlzuju vetvy), z kmena nezvyknu velmi rasit, ak nie su na steroidoch. Preto defoliacia, das prec vsetko zelene a strom zo stresu nahodi nove listy z pukov aj na starom dreve.

Michal71
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 19:51

Príspevok od užívateľa Michal71 » 10 Jún 2016, 18:06

Tá defoliacia je dobrý nápad,ja ju robím na fikusoch okolo 20.júna,takže ešte máš chvílu čas nabrúsiť nožnice ;)Ja v korune vždy nechám zopár tých najmenších listov,nestrihám to uplne dohola.Veľa zdaru prajem.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 10 Jún 2016, 20:10

Michal71 napísal:Tá defoliacia je dobrý nápad,ja ju robím na fikusoch okolo 20.júna,takže ešte máš chvílu čas nabrúsiť nožnice ;)Ja v korune vždy nechám zopár tých najmenších listov,nestrihám to uplne dohola.Veľa zdaru prajem.
prave aj tie male mrchy by si mal dat prec. pretoze tie nastartuju ako prve, strom do nich natlaci co sa da a na ukor spaetneho rasenia ti tieto narastu ako najvacsie..

Aforas

Príspevok od užívateľa Aforas » 17 Júl 2017, 05:51

Ahojte, po vyše roku Vás chcem poprosiť opäť o radu. Fikus celý rok prospieval, rástol a listov pribúdalo. Posledné dva mesiace však opäť pravidelne žltnú listy a neviem prísť na príčinu, nakoľko som v starostlivosti o neho, odkedy sa problém vyriešil, nič nemenil. Mal som v pláne uskutočniť aj Vami odporúčanú defoliaciu, ale nakoľko sa už v júni vyskytli spomínané problémy, tak som sa do toho nepustil.

Stromček je presadený v akadame.
Polievam podľa potreby (ale cca. každý tretí deň) a cca pol roka používam na polievanie dojčenskú vodu.
Napadlo ma, či by nebolo potrebné ho opäť presadiť, nakoľko mi miska na jeho veľkosť začína pripadať malá, dokonca začali korene už vyrastať z vrchu aj zospodu. Prikladám aj aktuálne fotky.

Ďakujem za akúkoľvek radu.
Prílohy
IMG_0819.JPG
IMG_0820.JPG
IMG_0821.JPG
IMG_0822.JPG
IMG_0823.JPG
IMG_0824.JPG

Napísať odpoveď

Návrat na "Mám problém - diagnostika"