Portulacaria Afra

Portulacaria Afra

Poslaťod Michal71 » 18 Sep 2014, 20:54

Pochádza z Južnej Afriky,kde je to pomerne bežný krík.Túto rastlinu si v súčasnosti bonsajisti dosť cenia.Za krátku dobu sa z nej dá spraviť krásny bonsaj z hrubým kmeňom.
Je veľmi odolná,dokáže prežiť aj veľké prehmaty pri pestovaní.Listy netreba zmenšovať,sú prirodzene dosť malé.Kmeň rýchlo hrubne,za niekoľko rokov môžete vypestovať rastlinu znázorňujúcu 30 ročný strom.
Znáša plné slnko,ale dobre sa jej darí aj v polotieni.V teplejších mesiacoch zalievame raz do týždňa,v zime kľudne raz za 2-3 týždne.Zimné teploty by nemali klesať pod 10 stupňov.Drôtovanie sa neodporúča,tvaruje sa hlavne rezom.Aj keď je to bytový bonsaj,letnenie mu prospieva.Hnojí sa klasicky-počas sezony raz za dva týždne,cez zimu raz do mesiaca.
Prílohy
Portulacaria afra.jpg
Obrázok užívateľa
Michal71

Re: Portulacaria Afra

Poslaťod palged27 » 19 Sep 2014, 08:53

Kedysi davnejsie som dostal takyto bonsaj ako darcek.Kupovany vo velkobchode,takze klasika : substrat AGRO CS,okolo korienkov nejaka siva ilovita hmota a na vrchu akadama.V dobrom umysle som ho co najrychlejsie chcel presadit a to som asi neurobil dobre :( Aj ked som ho hodil do cisteho teramolu,jeho stav sa zo dna na den zhorsoval.Uz pri presadzani som si vsimol,ze jeho korenovy system bol velmi biedny aj ked na stromceku to nebolo vôbec badat,takze si myslim,ze aj bez mojho presadenia by sa za nejaky cas "porucal" aj sam.Mozne je aj to,ze som spravil nejaku chybu.Dodnes mi je luto,ze mi tak skoro odisiel do vecnych lovist,ale beriem to ako dan za neskusenost a mozno netrpezlivost,ale kazdopadne je to velmi pekny interier.bonsaj. ;)

aspon fotky mi zostali ;;)
http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=4&t=1017
Obrázok užívateľa
palged27

Poslaťod Michal71 » 19 Sep 2014, 20:32

Pekný stromček si mal,bola ho veru škoda.Nemusel si spraviť žiadnu chybu,kupovať vo velkoobchodoch je vždy riziko.Starajú sa o to ľudia,ktorý tomu moc nerozumejú,určite ju tam moc polievali a to Portulacaria nemá rada.Takže keď si ju dostal,možno korene už boli v ťahu.Našťastie u nás v Žiline je bonsaj obchod(konečne) a tam tomu celkom rozumejú.
Obrázok užívateľa
Michal71

Poslaťod RastoS » 19 Sep 2014, 22:47

ahoj, vyzerá to na sukulent, to by som do terramolu nedával.
Obrázok užívateľa
RastoS
Administrátor

Poslaťod palged27 » 20 Sep 2014, 16:53

mas pravdu,dnes by som to riesil substratom na kaktusy,ale to som vtedy nevedel :(
Obrázok užívateľa
palged27

Poslaťod Juro522 » 31 Júl 2017, 17:13

Ahojte,
Máte niekto skúsenosti s daným bonsajom ? Zaujímalo by ma ako často polievať ? Niekde je napísané 1x do týždňa, inde zas tak často aby substrát úplne nepreschol ...
Ja polievanie 1x do týždňa, pýtal som sa aj v predajni bonsajov, tam mi povedali, že v týchto teplách polievať denne.

Začali mi trochu opadávat listy, a sú dosť vysušené. Hnojivo mám BioGold Originál.

Ďakujem

Obrázok

Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Juro522

Portulacaria Afra

Poslaťod mino » 31 Júl 2017, 17:25

Ja ju mam v zeolite, polievam podla potreby. V momentalnych horucavach cca raz za 2 dni. Ale isto zavisi aj od misky, ci je plytka alebo hlboka, od substratu a pod. Ak mas suche listky, polievas malo. Moja rastie celkom bujne, listky su svieze a stavnate.

Naposledy upravil mino dňa 31 Júl 2017, 17:30, celkovo upravené 1
mino

Portulacaria Afra

Poslaťod mino » 31 Júl 2017, 17:29

PS: Bonsaje sa nikdy nepolievaju podla rutiny, ale podla konkretnej situacie, druhu, velkosti misky, substratu, umiestnenia voci slnku, ci si na juhu slovenska alebo v horach, pestovanie v byte alebo letnenie na balkone, schopnosti stromceka absorbovat vodu.. dve portulacarie rastuce vedla seba mozu mat rozne naroky. Kazdopadne je to sukulent, takze vzdusny substrat a vyhnut sa premoceniu. V zeolite mi az tak velmi riziko premocenia nehrozi, takze v mojom pripade by mozno aj denne polievanie stromcek ustal v pohode.

mino

Poslaťod Michal71 » 31 Júl 2017, 21:16

Ja moju Portulacariu nechám preschnúť a až potom výdatne polejem. Výdatne znamená tak, aby voda vytekala do podmisky. Takže aj v týchto teplách nepolievam častejšie, ako raz za týžden. Občas aj mne odpadne nejaký ten lístok, ale stále sa vytvárajú nové lístky. Treba brať do úvahy, že je to strom z Južnej Afriky a tam sú obdobia, ked prší minimálne a tie stromy tam v pohode rastú. Jednoducho treba ich polievať menej, ako ostatné bonsaje. Cez zimu polievam raz za tri týždne a tiež v pohode prežíva.
Obrázok užívateľa
Michal71

Poslaťod mohykan » 08 Aug 2017, 23:07

RastoS píše:ahoj, vyzerá to na sukulent, to by som do terramolu nedával.

Ja mam sukulenty v terramole a pekne sa im dari ;)
mohykan

Poslaťod Michal71 » 09 Aug 2017, 20:53

Myslím, že teramol je dobrý aj pre fikusy aj pre sukulenty. Len je to anorganika, takže treba výdatne hnojiť.
Obrázok užívateľa
Michal71

Späť na Iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

Informácia

Tím • Time zone: Europe/Bratislava [ letný čas ]