Substrát

Re: Substrát

Poslaťod ueshiba » 23 Apr 2015, 12:29

lacike píše:No, ved nevravim, ze ta zmes je horsia. Akurat som chcel podotknut, ze ueshiba chvalil nieco, co vlastne nema :-)

Ueshiba, inak, ked uz sme pri tom chvaleni, teraz ti ten vtaci zob rastie horsie ako predtym? Tusim sme to sadili do terramol+zeolit zmesy naposledy.

JJ chvalil som tu co som u nich este kupoval ja a bol tam aj diel raseliny. Nakoľko bývam v byte nechce sa mi paprať s miešaním zmesí a za tú cenu čo tam oni majú nie je čo rozmýšlať. Teraz ale vypadla raselina, co pre mna znamená ze si ju tam budem musieť domiešat, nakoľko mam aj Južný balkón a tam v čistom terramole/zeolite to nemam šancu upolievať. A ani neplanujem vymýšlať nejaké zavlažovacie systémy a pod.

K ligustrumu, lacike ten som presadzal naposledy s rastom ale práveže do tej zmesy, lebo sa mi páčila aj vzhľadovo aj vyhovovala rastu coho dôkazom je že ide jak divý a keby ho ob týždeň nestrihám tak ho mam plnu obyvačku.
Ostávam s pozdravom

平和と調和 の道
Obrázok užívateľa
ueshiba

Poslaťod lacike » 23 Apr 2015, 13:24

No, ono tam nie je uz ani liapor a ani ekogrit, nie len raselina, preto ti to vravim.

Mne sa zdalo, ze sme to miesali u Rasta z dostupnych surovin a iba povodne si ho odomna dostal v tej zmesy :)
lacike

Poslaťod ueshiba » 23 Apr 2015, 15:25

nie ja som potom kupil vrecko a, ktoré doslo k rastovi a tam som ho aj presadzal. aspon myslim si ma teraz zneistil ked dojdem domov tak to kuknem. :-?
Ostávam s pozdravom

平和と調和 の道
Obrázok užívateľa
ueshiba

Poslaťod rasto » 23 Apr 2015, 20:20

ano, tak to nejako bolo ;) Urcite sme sadili do namiesanej zmesky od Lukasa.
rasto

Poslaťod peter G » 23 Apr 2015, 21:48

Zaujala ma kombinacia lavova drt/teramol a zvlastny kontrast medzi okruhlym teramolom a ostrohrannou drtou...Napada mi,zeby to bolo aj opticky zaujimave s napr.takou pemzou ci zeolitom.

Palged27, Chumo mal asi pravdu. A Rasťo tiež s tým odľahčením. Teraz som si všimol, že najstaršie zeolitové a terramolové substráty chytajú riasovú "patinu". Bledohnedá, tmavohnedá, to je egal... Takže ak nám ide o funkčnosť bohato stačia tieto dva ako základ.
long live your 盆栽
P.G.
Obrázok užívateľa
peter G

Poslaťod RastoS » 24 Apr 2015, 07:32

ahojte, tak sa pochválim aj ja :)
mne najlepšie stromy rastú v čistom terramole. mám niečo aj v čistom zeolite ale v malej frakcii takže tie až tak bujne nerastú. okrem týchto mám niečo posadené aj v tehlovej/škridlovej drti čo spomínal Rasťo a v tej to snáď rastie ešte lepšie ako v terramole, nevýhodou je že je ostrá a teda sa s ňou nedá pradovať holými rukami. čo som do toho posadil stromy tak do roka vytvorili koreňový bal ktorý sa takmer nedal rozbiť.
čo sa týka presychania tak dobrým pomocníkom je buď mach alebo rašeliník. zakryť ním povrch, tým sa odparovanie priamo zo substrátu výrazne obmedzí.
no a na záver by som povedal že je viacmenej jedno v čom je strom zasadený. najdôležitejšia je frakcia, veľa slnka a hnojiť hnojiť hnojiť.
Obrázok užívateľa
RastoS
Administrátor

Poslaťod Seginka » 25 Júl 2017, 12:20

Ahojte :)
pred tyzdnom som sa konecne rozhodla pre bonsaje a zacala vela toho studovat tuto na fore. Obdivujem ich uz roky a verim, ze teraz je ten spravny cas :)
Skocila som do obi ( nie najlepsia volba, ale aspon ked to zdochne, nebudem za tym tolko plakat :))) )
citala som, ze vacsina tu oouzivate teramol a zeolit. Ale.... nemam cas a moznosti polievat kazdodenne, preto by som si rada vytvorila nejaky substrat, ktory by vlhkost udrzal trochu dlhsie. Kto, co pouziva organiku mi poradi? :)
citala som, ze pre male interierovky pomer anorg s raselinou je lepsie 70/30.
doma mam raselinu, muskatovy substrat (ano aj to som citala, ze niektori pouzivate :) ), substrat na mnozenie a zakorenovanie - vsetko agro. Keramzit 4-8, akvariovy strk a perlit. Co z toho viem namiesat? :D
Inak kupila som brest, caj fuki, serissu a segereciu, co som si myslela, ze je vtaci zob....... zase nie najstastnejsia skladba, ale tak hadam sa zadari a uvidim, comu sa bude darit :))
Kujeeem za rady :)
Seginka

Poslaťod mino » 25 Júl 2017, 22:50

Kde si kupila stromky? Ja si chcem zohnat serissu :)

Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
mino

Poslaťod Seginka » 25 Júl 2017, 23:56

Ahoj, v Obi som bola. Maji aj v ba aj bb
Seginka

Poslaťod mino » 27 Júl 2017, 13:36

Seginka píše:Ahoj, v Obi som bola. Maji aj v ba aj bb

v MT obi nič nemajú..

Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
mino

Poslaťod RastoS » 28 Júl 2017, 13:45

k tej zemine. sice nepestujem v organike (iba par kuskov) ale je vlastne uplne jedno co si namiesas. dolezite je aby bol substrat vzdusny, teda aby voda lahko pretekala. problem v organickych substratoch je ze to ludia vela polievaju a potom stromcekom odhnivaju korene. polievanie v anorganickom substrate je daleko jednoduchsie.
pokial chces aby substrat lepsie a dlhsie drzal vodu tak je dobre primiesat aj perlit (maju aj v obi).
kazdopadne serrisa, carmona a segerecia ti budu pri nespravnom zalievani trpiet. brest je idealny na "obcasne polievanie" ale ked budes v obi rovno si kup postrek proti roztoccom a z casu na cas ho preventivne postriekaj (aj tie ostatne).

R
Obrázok užívateľa
RastoS
Administrátor

Poslaťod mohykan » 08 Aug 2017, 23:19

Ja pouzivam terramol. Mam v nom posadene ficusy, kaktusy, crasulu a tiez chilli papricky. A vsetkemu sa pekne dari, takze som nic ine zatial neskusal
mohykan

Predchádzajúci

Späť na Pôda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

Informácia

Tím • Time zone: Europe/Bratislava [ letný čas ]