"stavebné" substráty

"stavebné" substráty

Poslaťod cheese head » 02 Apr 2017, 19:45

Vďaka zmene zamestnania v rodine sa mi naskytla možnosť dostať sa k tzv.recyklátom,alebo drtiam,tak by som sa chcel opýtať či to má pre mňa nejaký osoh:
1.škvára-je pórovitá,vlastne alternatíva lávy (na pohľad) takže by mohla zľahčovať substrát,lenže pri rozlomení vidno nejaké krištáliky kovu(?),neviem čo je v škváre a či by prípadné minerály/kovy mohli nejak ohrozovať moje rastliny,neviete náhodou či to niekto používa k rastlinám?
2.vysokopecná troska (tú by som použil iba v prípade že s tým má niekto skúsenosti,inak ani neuvažujem)
3.kvádrová drť/recyklát-to isté,typická penová kvádrová štruktúra,dobrá nasiakavosť.Len sa pýtam či by to mohlo obsahovať niečo čo by mi skaralo rastlinu (vápno?),inak sa mi to páči
4.antuka-viem že sa používa ale neviem na čo,niekto ju používa iný ju nemajú radi,aké má vlastnosti?Primiešať do substrátu alebo rovno do nej?
5štrk-riečne okrúhliaky frakcia cca 5-10mm,kremeň,má to nejaké využitie?
PS:mohol by som pridať fotky materiálov ak by bolo treba,teraz som to nepovažoval za dôležité
cheese head

Re: "stavebné" substráty

Poslaťod lacike » 02 Apr 2017, 20:47

ani tak nejde o material ako o 3 veci:
1. neobsahuje v sebe nasiaknuty nejaky chemicky bordel
2. nema prilis vela prachu (aj antuka sa pouziva ako zvysok z mletia tehly, nie vysledok, co ide napriklad na kurty)
3. nerozpadal sa prilis lahko
lacike

Poslaťod cheese head » 03 Apr 2017, 14:40

Ako to myslíš že nejde o materiál? :-? Veď záleží aké má vlastnosti a na čo sa hodí nie?Čo sa týka "nasiaknutého bordelu" tak myslím že najväčšou hrozbou by mohli byť zvyšky vápna,cementu,minerálov ktoré by boli škodlivé.Myslím že prach nebude problém,presitkovanie by to malo vyriešiť
cheese head

Poslaťod lacike » 03 Apr 2017, 22:49

Bavime sa o pravdepodobnych problemoch. Jedine, co ti moze z chemickych vlastnosti vadit je extremne PH. To mi pride menej pravdepodobne ako to, ze najdes nieco nestabilne, co bud obsahuje alebo uvolnuje nieco pre stromy toxicke (nie je to tak davno, co sa objavila alternativa zeolitu, ktoru bolo treba premyt, lebo v nej bolo nieco olejove).
lacike

Späť na Pôda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

Informácia

Tím • Time zone: Europe/Bratislava [ letný čas ]