Buk

Csaba
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 12:04

Buk

Príspevok od užívateľa Csaba » 07 Apr 2015, 06:58

Tento mam v crepniku uz zo 10 rokov. Je tenky ale spestri loggiu.
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 15:34

Re: Buk

Príspevok od užívateľa peter G » 07 Apr 2015, 09:57

Ahoj a darí sa mu v tom substráte? Ten substrát vyzerá ako keby si ho "zapracovával" kelňou. Kedy si presádzal?
long live your 盆栽
P.G.

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 07 Apr 2015, 10:53

Dari. Ten substrat je hlina. Nebol pestovany ako bonsai. Len ako ozdobka na loggiu. A vrch je preto taky, lebo je po vykope zo zahrady. Bol zahrabany v zemi aj s crepnikom, ako kazdu zimu. Rozmyslam, ze ho presadim, no musim vyriesit dilemu do coho. Korene ma podla mna fajn, ale zase potrebujem substrat, ktory nepreschne rychlo. Lebo ratam s tym, ze budu dni, ked doma nebudem, aby som ho polieval.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 07 Apr 2015, 11:15

Pýtal som sa len preto, že mám známeho, kt. si chodí kopať íl a už roky v tom pestuje... Vždy sa na tom pohádame.
Ako substrát môže byť terramol/zeolit aj zmes ako si sa pýtal. Ak chceš aby to viac podržalo vlahu, pridaj do 10-15% dobrej rašeliny či drvenej borovej kôry. Niekto používa aj prímes kokosového vlákna, alebo rašelinníka. ...a polotieň v horúcich dňoch.
long live your 盆栽
P.G.

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 07 Apr 2015, 11:28

Vdaka za radu. Ked svieti slnko je z amurikom v chladku v lete. Mam loggiu v stzyle polovica zabradlie, polovica murik. A je v kute. Akurat preto ma viacej konarikov na jednu stranu. Minule leto bol u nasich vonku pod jablonou, kedze sme davali nasho drobca s kocikom na loggiu a potrebovali sme miesto. Teraz mu chcem dopriat aby pustil konare aj na opacnej strane. A ako casto zalievas ten substrat a kolko zivin don dat?

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 07 Apr 2015, 11:59

Teraz mu chcem dopriat aby pustil konare aj na opacnej strane. A ako casto zalievas ten substrat a kolko zivin don dat?
Tak poloha bude dobrá, ešte ho treba z času na čas pootočiť, aby nerástol jednostranne (aspoň 2x za mesiac).

Zálievka je veľmi individuálna - druh, poloha, veľkosť misky, teplota, vietor... to si musíš vysledovať.

Hnojenie - podľa toho čím, ak anorganickým, tak dávkovanie podľa návodu, ale veľa pestovateľov to niekoľkonásobne prekračuje čo do sily aj intenzity. A s úspechom, pozri príslušnú sekciu. Ja som si zvykol na organické, kt. sa uvoľňuje postupne pri k. zálievke a keď dochádza len dosypem/doložím granuly.
long live your 盆栽
P.G.

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 07 Apr 2015, 12:37

V lete, ked su horucavy, zalievam ho 2 max 3 krat tyzdenne. Je tam skoro bezvetrie a tien. No do obeda teplo. Bosou nohou sa neda krocit na podlahu, kam dopadne slnko. Preto sa bojim dat zeolit a teramoll, aby to rychlo nevyschlo. Pouzivam bud tycinky, co uvolnuju postupne vyzivu, alebo po novom osmocote. Ale to hlavne na yamadori. Riadne predavkovane a riadne zavlazovane. Ale tento buk by som nerad podrobil experimentu.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 07 Apr 2015, 17:52

Csaba, na balkóne vedia byť skutočne xtrémne podmienky. Ja mám šťastie, že mám balkón obohnaný múrmi, V orientovaný a aj predná časť je nepriehľadná, takže až také peklo to nie je...
Exteriérovky mám prvú sezónu v anorganike, tak Ti viac neporadím. Určite ale budú žiadať častejšie polievanie. Interiérovkam sa v tom páči.
long live your 盆栽
P.G.

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 08 Apr 2015, 05:56

Ja mam tiez kryte. Zo zapadnej strany je stena. Z vychodnej vchod na loggiu, presklene dvere z bytu. Zo severu stenu s oknom. Jedine z juznej svieti slnko a priame luce dopadaju tak do 12 max 13ej. Potom je slnko vysoko a je fajne. Co sa miesta buku tyka, tam slnko nie je cely den. Je tien. No zvazujem, ze skusim si spravit mix zeolitu, raseliny a klasickej zahradnej zeminy, ktora podrzi vodu.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 08 Apr 2015, 09:04

No neviem, zem a zeolit bude asi betón a pokazenie zeolitu. Asi by som dal radšej zeolit a "pokazil" ho väčším množstvom litovskej rašeliny, tak 30-40% a zasadil do hlbšej misky. Len si pozri, či buk zvláda kyslejšie pôdy.
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Buk - Fagus"