Borievka - hrdza alebo huba?

Borievka - hrdza alebo huba?

Poslaťod peter G » 21 Máj 2015, 15:20

Ahojte, dnes som si všimol na borievke čínskej hrdzavé útvary v tvare húb, po mechanickom odstránení som zistil, že to prerastá cez kôru (obr.2). Prsty z toho tiež ostali hrdzavé. Je to len v dolnej zhrubnutej časti kmeňa. Dal som to dolu a naslepo ošetril fungicídom. Neviete čo je to a čo s tým, s borievkami začínam?

No a teraz babo raď, na Floraservise to vyzerá na hrdzu hruškovú: http://www.floraservis.sk/hrdza-hruskova.php ...A v g. pictures nie: https://www.google.sk/search?hl=sk&site ... on+juniper
Prílohy
IMAG0430_20150521150918982.jpg
Čudá...
IMAG0431_20150521151039215.jpg
...po čiastočnom mech. odstránení.
long live your 盆栽
P.G.
Obrázok užívateľa
peter G

Re: Borievka - hrdza alebo huba?

Poslaťod peter G » 21 Máj 2015, 21:01

Pokračujem v monológu, na tejto add http://www.porada.sk/t111110-hrdza-hruskova.html je k stiahnutiu pekný materiál v AJ. Keď vychádzam z tých info tak J. chinensis 'Blaauw' je úplne rezistentná voči hrdzi hruškovej.
long live your 盆栽
P.G.
Obrázok užívateľa
peter G

Poslaťod peter G » 22 Máj 2015, 00:11

Zrejme to bude štepenec a je to hrdza hrušková Gymnosporangium sabinae na podpníku. Ešte pred vytvorením výtrusov...
Prílohy
borievka-Gymnosporangium_sabinae_06.jpg
obr. z Wiki
long live your 盆栽
P.G.
Obrázok užívateľa
peter G

Poslaťod lacike » 22 Máj 2015, 07:39

Ajajaaaj, mas to okolo celeho podpnika, ci iba z jednej strany? Po najblizsom dazdi sa tam zrazu objavi mazlavi bordel, odstranis a po dalsom dazdi tam bude znova. Celu napadnutu cast treba odstranit, preto sa pytam, ci je to okolo celeho podpnika, co by znamenalo...
lacike

Poslaťod peter G » 22 Máj 2015, 08:32

Ahoj lacike, okolo celého podpníka. Je to len rok založená rastlinka... Dal som to dolu, Uvidím aký to má cyklus. Je možné, že sa to vytvorí znova až o rok? A ako bude pokračovať bez letného hostiteľa? Podľa nájdených textov bez let. hostiteľa vydrží na borievke "len" niekoľko rokov. Vysledujem, kým to "nedozrie" a nevypustí spóry, nemalo by to byť infekčné. Teda teoreticky...
Včera som hľadal ako drak. Týchto hrdzí je do 40-60 druhov podľa krajiny. Rozdielny je letný hostiteľ, hrušky, jablone, hlohy... podľa druhu. Borievka by nemala byť 60-250 m od letného hostiteľa a naopak je to 6km. Tieto udávané vzdialenosti sa mi zdajú byť smiešne, hlavne keď sa občas vysype piesok zo Sahary z mrakov... Nie je to choroba likvidačná pre borievku, treba odstrániť napadnuté vetvy, v mojom prípade... :)) a je možné použiť fungicíd na zmiernenie prejavov, aj keď žiadny na toto špecificky certifikovaný výrobok nie je.

Ešte doplním tabuľka tých druhov a hostiteľov je aj tu: http://en.m.wikipedia.org/wiki/Gymnosporangium
long live your 盆栽
P.G.
Obrázok užívateľa
peter G

Poslaťod Martin S » 22 Máj 2015, 10:49

na OHEN a celu... skoda ale je to tak . ked to zecnes liecit efekt po postrekoch je len ciastocny nakolko hrdza je pletivova huba .
narok sa to ukaze na inom mieste a mas to stale dokola po zaschnuti ti tam zostane zdurenina a ta tam bude proste furt . ze modre borievky su rezistentne tak isto nieje uz pravda ja som tento rok nasiel hrdzu aj na nich nastastia len v korune na drobnom obraste .
bojovat proti tomu mozes len prevenciou hlavne na jesen ale aj tak ti to moc nepomoze nakolko hostitel nieje len ta hruska ale napr .ribezla, malina dokonca obilie a co ja viem co dalsie tieto veci su proste vsade .
Martin S

Poslaťod peter G » 22 Máj 2015, 11:13

long live your 盆栽
P.G.
Obrázok užívateľa
peter G

Poslaťod peter G » 29 Jún 2015, 18:55

Tak po ošetrení 100% Sulkou sa už spóry znovu NEvytvorili. Takmer denne je rosená. Dám vedieť na jar čo a ako...
long live your 盆栽
P.G.
Obrázok užívateľa
peter G

Poslaťod sesino » 04 Máj 2017, 15:58

ahojte, dnes som objavil na borievke hr.hruskovu , po dokladnejsej som ostal neprijemne prekvapeny :( hrdzou mam napadnute 4 ks :ymtongue: , nie az tak velmo tak preto som ju skor neobjavil no co,asi budem musiet borievky spalit,nechcem riskovat
Obrázok užívateľa
sesino

Poslaťod peter G » 04 Máj 2017, 19:35

Toto som zabudol aktualizovať, po roku sa to objavilo zas, tak som ju dal preč, lebo mám aj iné borievky. Bola s tak zhrubnutým kmeňom kúpená, bolo to všade dokola... dobre si prezrite borievky čo kupujete, žiadne zdureniny na kmeni, či konároch.
long live your 盆栽
P.G.
Obrázok užívateľa
peter G

Poslaťod rasto » 04 Máj 2017, 21:22

Ja som tiez dal jednu prec tento rok, kvoli hrdze. :(
rasto

Poslaťod Rad0 » 04 Máj 2017, 21:36

Mam dve borievky, ktore som vybral z betonovych kvetinacov v opustenom areali na zaciatku jari minuly rok. Na jar (v maji tusim) sa na oboch objavili 1-2 vetvicky s oranzovym sajrajtom, tak som zacal zistovat, co to je. Samozrejme hrdza hruskova. Vetvicky som odstrihol a zlikvidoval, ale na kmenoch su cierno-hnede supiny / zdureniny - obe rastliny su napadnute.

Pri tej prilezitosti som sa zacital do popisu zivotneho cyklu hrdzi. Funguje to zhruba takto: hrdza na borievke vytvori pocas jarnych dazdivych mesiacov zelatinoidny oranzovy sajrajt, ktory ked usche, vytrusi spory. Tie vietor roznesie a uchytia sa na listoch hrusiek, na ktorych parazituju (aj ked hruskam to vraj nijako zasadne neprekaza). Ked hrdza na listoch dozreje (myslim na jesen) vytvori iny druh spor, ktore vietor ich roznesie a tie sa zase vedia uchytit len na borievkach. Potom sa cyklus opakuje.

Takze co je dolezite je, ze hrdza na borievke priamo nemoze nakazit inu borievku. T.j. potrebuje dvoch hostitelov na uplny rozmnozovaci cyklus: borievka -> hruska -> borievka -> hruska -> ... Vo vseobecnosti sa pise, ze modre druhy borievok su rezistentne voci hrdzi hruskovej. Tiez cinske odrody hrusiek (nashi, niitaka, kumoi, hosui, ...) su voci hrdzi hruskovej odolne (ale napada ich iny druh hrdze ktory sa vyskytuje v Amerike a v Azii - aspon tak si to pamatam). Ja mam na zahrade len take hrusky, takze som zatial nakazene borievky nezlikvidoval, ale asi to aj tak spravim. Neexistuje pripravok, ktory by hrdzu z borievok vyliecil - uz tu niekto spominal, ze napada pletivo rastliny a tam tazko nieco riesit. Spory sa prenasaju az na vzdialenosti desiatok/stoviek metrov :-( Aj ked Walter Pall pise, ze ak ma rastlina zdrave casti, mozete skusit ich ponechat a z nakazenych spravit mrtve drevo.
Rad0

Poslaťod peter G » 04 Máj 2017, 22:29

To sedí Rado. Ešte je ale viac druhov týchto Gymnosporangium hrdzí cedar-apple rust, cedar-hawthorn a cedar-quince rust http://www.missouribotanicalgarden.org/ ... -rust.aspx

http://www.missouribotanicalgarden.org/ ... -rust.aspx

http://www.missouribotanicalgarden.org/ ... -rust.aspx

...takže nielen hrušky, ale aj jablone, hlohy a dulovce môžu byť druhým hostiteľom, podľa toho o ktorú ide.
long live your 盆栽
P.G.
Obrázok užívateľa
peter G

Späť na Choroby a škodcovia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

Informácia

Tím • Time zone: Europe/Bratislava [ letný čas ]